16 Haziran 2018 08:53
Son Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2018 18:07

Seçim Günlüğü (16 Haziran 2018)

Adana, Tuzla ve Dersim'de seçimin nabzını tuttuk: Cumhur İttifakı güç kaybediyor, değişim isteği artıyor, 7 Haziran rüzgarı esiyor.

Seçim Günlüğü (16 Haziran 2018)

Fotoğraf: DHA

Paylaş

AKP'Lİ ADAYDAN TEHDİT: YANIMIZDA OLMAYANLARIN HESABI 25 HAZİRAN'DA KESİLECEK

Sosyal medyada dolaşıma giren bir videoda AKP Iğdır milletvekili adayı Ahmet Tutulmaz'ın “Yanımızda olmayanların hesabı 25 Haziran günü kesilecektir” diyerek seçmeni tehdit ettiği görülüyor.

Tutulmaz'ın ifadeleri şöyle:

"Birilerini çok iyi gözetliyoruz. Şu an yanımızda olanları da, olmayanları da çok iyi görüyoruz. Şunu bilin ki AK Parti teşkilatı dimdik ayaktadır. Yanında yer alanlara vefasını gösterecek ama yanında olmayanların da hesabını 25 Haziran sabahı kesecektir.”

FATİH İLÇE SEÇİM KURULUNDAN AKŞENER'E ENGEL

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in katılacağı Halk Arenası programının, Sultanahmet’teki Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda yapılması Fatih İlçe Seçim Kurulu tarafından yasaklandı.

İNCE: EROĞAN VAATLERİMİ ÇALIYOR

Seçim çalışmaları kapsamında Pendik'te halkla buluşan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erdoğan'ın "Bay Kemal, Bay Muharrem ne anlar tünelden? Bunların lügatında tünel yok" sözlerine "Erdoğan, sen fabrika yapabilir misin fabrika? Şeker fabrikalarını, Tekel'i, Petkim'i, Tüpraş'ı sattın. Kaç fabrika yaptın, kaç fabrika sattın?" yanıtı verdi. İnce ayrıca "Bunlar hazinenin parasını çaldı, çocukların sınav sorusunu çaldı, sandıkta oyumuzu çaldı… Şimdi de benim vaatlerimi çalıyor" ifadelerini kullandı.

AHMET ŞIK GENÇLERLE BULUŞTU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayı Ahmet Şık, Beşiktaş'ta bulunan Sanatçılar Parkı'nda bir araya geldiği gençlerin seçime ilişkin sorularını yanıtladı. Şık, ülkedeki gençlerin Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı olmasını istediğini belirterek, “Parlamenter seçimi kaybetmiş bir AKP’nin seçimi kazanma şansı yok” dedi.

ERDOĞAN: BUNLAR NE ANLAR TÜNELDEN?

Antalya'da konuşan Erdoğan, "10 kilometreyin bulan 14 tünel yaptık. Bay Kemal, Bay Muharrem ne anlar tünelden? Bunların lügatında tünel yok" dedi.

İNCE'DEN ERDOĞAN'A: SENDE ŞU KADAR YÜREK VARSA TELEVİZYONDA ÇIK KARŞIMA

İstanbul'da konuşan Muharrem İnce Erdoğan'a "Sen de şu kadar yürek varsa, bilgi varsa çık televizyonda karşıma. Seninle sadece ekonomi konuşacağız. Hani sen dünya lideriydin. Korkma ben adam yemiyorum. Diyorsan ki ben ekonomi tartışamam, diplomam yok diyorsan ona karışmam. Arkamdan atıp tutma. Siyaset er meydanı işidir, senin evinin önünden sesleniyorum. Gel ekonomi tartışalım" diye seslendi.

İNGİLTERE'DE OY KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Fotoğraf: Evrensel

İngiltere’de yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlar, cumhurbaşkanı ve milletvekilli seçimleri için sandık başına gitti. 4 gün sürecek oylama 19 Haziran’da sona erecek.

Türkiyelilerin yoğun yaşadığı Kuzey Londra’da sandık kurulması talebi bir kez daha konsolosluk tarafından reddedildi ve seçmen Batı Londra’daki Olympia Sergi Salonu’nda oy kulladı. İngiltere’de sadece Londra’da kurulan sandıklara yüzlerce kilometre yol katederek geliyor. Bütün zorluklara rağmen 28 kitle örgütünden oluşan ve HDP’yi destekleyen Demokrasi, Barış ve Özgürlük Platformu ülkenin dört bir köşesinden otobüslerle sandıkların kurulduğu Olympia’ya seçmenleri taşıyor.

Fotoğraf: EvrenselOtobüslerle taşınan seçmenlere nasıl oy kullanacaklarını anlatan platform yetkilileri, seçmenlerin en çok sorduğu sorunun “oyların güven içinde ülkeye ulaştırılması” olduğunu belirtiliyor.

İlk gün çok sakin geçen oy verme işleminin giderek yoğunlaşması bekleniyor. İngiltere’de yaklaşık 100 bin kayıtlı seçmenin olduğu tahmin ediliyor. Daha önceki seçimlerde HDP’ye yüzde 60 oy çıkarken, geçtiğimiz yıl 16 Nisan referandumunda da yüzde 80 “Hayır” oyu çıkmıştı.

Fotoğraf: EvrenselBu seçimlerde ise genel eğilimin, milletvekilliği seçiminde HDP’ye ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Muharrem İnce’ye dönük olduğu gözlendi.

BAHÇELİ: TÜRKÜN BEYAZI ZENCİSİ OLMAZ, YA TÜRKSÜNDÜR YA DEĞİL

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 'Muharrem İnce ve Tayyip Erdoğan arasındaki 'Beyaz Türk' polemiğine dahil oldu:

“Türkün beyazı zencisi olmaz, tarih boyunca da olmamıştır. Ya Türksündür ya değilsindir ya adamsındır ya da ar damarı çatlak bir bedbaht. Neyin beyazı? Neyin zencisi? Her yeriniz simsiyah olmuş farkında değilsiniz.”

BAŞBAKAN SATILAN FABRİKA ÜZERİNDEN VAATTE BULUNDU: KOTAYI ARTIRACAĞIZ

Başbakan Binali Yıldırım, Tokat’ta şeker üreticilerine seslendi:

“Tokat Turhal Şeker Fabrikası çalışmaya devam edecek. Daha fazla da kotasını, üretimini artıracağız, buradan söz veriyorum.”

İSVİÇRE'DE SANDIĞA İLGİ YÜKSEK

Fotoğraf: Evrensel

İsviçre’de dün itibarıyla Bern, Cenevre ve Zürih’te oy kullanılma işlemleri başladı. Zürih’te fuar alanında kurulan sandıklarda oy kullanan Türkiye kökenli seçmenler uzun kuyruklar oluşturdu.

İlk gün sonunda Zürih’te 5 bin 300 kişi oy kullandı. 15-19 Haziran tarihleri arasında devam edecek oy kullanma işlemlerinde yoğunluk böyle devam ederse katılım yüzde 55’i geçebilir.

16 Nisan seçimlerine katılım oranının yüzde 54 olduğu İsviçre’de oy kullananlar, Türkiye’de OHAL koşullarında yapılacak seçimlerin, iktidar partisi tarafından istismar edilemeye çalışacağı kanısında. (Zürih/EVRENSEL)

İNCE'DEN ÇAYCIYA: BEN SANA ÇANKAYA’DA ISMARLARIM

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bayramın ilk gününü geçirdiği memleketi Yalova’nın Elmalık köyünde, bayramın 2’nci gününde de köydeki çay ocağına giderek hemşehrileriyle sohbet etti. Burada İnce’ye çay getiren çay ocağı işletmecisi, “Bu belki son çayımız olur. Sonra bir daha belki görüşemeyiz” dedi. Bunun üzerine İnce, “Ben sana Çankaya’da ısmarlarım çay” dedi.

AGİT RAPOR YAYIMLADI, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN CEVAP GELDİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Heyeti, seçim sürecine ilişkin açıkladığı ara raporunda, AKP adayı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diğer adaylara yönelik kullandığı dil, ‘terör suçlaması’ yöneltmesi eleştirildi. Raporda, OHAL altında seçimlere gidişin endişe edişi olduğu ifade edildi. Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığından da yanıt gecikmedi: Yorumlar siyasi. 

İBB’DEN 'HEDİYELİ' ERDOĞAN PROPAGANDASI: ERDOĞAN’IN SELAMI VAR

İBB’ye bağlı Beyaz Masa, Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hastalara ‘Erdoğan’ın selamı var’ diyerek hediye paketi dağıttı.

RIZA TÜRMEN: HDP'DE DEMOKRASİ UMUDU GÖRÜLDÜĞÜ İÇİN SALDIRIYORLAR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski Yargıcı ve Demokrasi İçin Birlik Platformu (DİP) kurucularından Rıza Türmen, seçim gündemini ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik artan saldırıları değerlendirdi:

“HDP'de bir demokrasi umudu görüldüğü için çok saldırıyorlar. 24 Haziran’dan sonra bütün bunlar değişecek.”

ADANA CEYHAN’DA CUMHUR İTTİFAKI GÜÇ KAYBEDİYOR

Tarım ve sanayinin önemli havzalardan Ceyhan'da seçimin nabzını tuttuk. Başta ekonomi olmak üzere gelişmeler AKP ve MHP'ye oy kaybettiriyor.

24 HAZİRAN'A GİDERKEN TUZLA: DEĞİŞİM İSTEĞİ ARTIYOR, AKP GERİLİYOR

Tuzla'da işçilerle, emeklilerle ve bazı kurum temsilcileri ile seçimleri konuştuk. Yurttaşlar tercihlerini etkileyen faktörleri anlattı.

BEGOS İŞÇİLERİ TEPKİLİ: BU KADAR İŞSİZ ANCAK KIRAATHANEDE OYALANIR

Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan işçilerle seçimleri konuştuk. İşçiler Erdoğan'ın kıraathane vaatlerine tepkili.

EGE ÜNİVERSİTESİ İŞÇİLERİ: OY VERMEYENLERE KİM BİLİR NE YAPMIŞLARDIR

KHK ile işten atılan Ege Üniversitesi işçileri, asıl bayramı işsiz kalmalarına neden olan AKP iktidardan gidince yaşayacaklarını söylüyor.

DERSİM’DE 7 HAZİRAN HAVASI: HDP’Yİ BARAJ ALTI BIRAKMAYACAĞIZ

Dersim'de pazardaki kadınlarla, sokaktaki gençlerle, seçim bürolarında görevli yurttaşlarla seçimi konuştuk.

HDP SEÇMENİ İKTİDAR BASKISI ALTINDA: OYUM SİZE AMA DÜKKANI VEREMEM

HDP Ankara milletvekili adaylarından İshak Kocabıyık'ın seçim bürosu kiralarken gözlemledikleri HDP seçmeni üzerindeki baskıyı gözler önüne seriyor.

ÖNCEKİ HABER

Manisa'da korkutan orman yangını

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump IŞİD’e karşı zafer ilan edebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa