16 Haziran 2018 03:10

Dersim’de 7 Haziran havası: HDP’yi baraj altı bırakmayacağız

Dersim'de pazardaki kadınlarla, sokaktaki gençlerle, seçim bürolarında görevli yurttaşlarla seçimi konuştuk.

Dersim’de 7 Haziran havası: HDP’yi baraj altı bırakmayacağız

Dersim Dar Sokak (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

Serpil BERK
Dersim

Seçime az bir zaman kala Dersimli yurttaşlarla seçimin nabzını tuttuk. Dersim,1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP Yüzde 58.85 oy alırken CHP Yüzde 28.23 AKP ise Yüzde 11.69 oy alan bir kent. Dersim’de evlerde oylar CHP ve HDP arasında bölüşülmüş. 7 Haziran’da HDP’nin baraj altında kalmaması için oluşan havayı, 24 Haziran için de söyleyebiliriz.

‘YOKSUL DAHA ÇOK YOKSUL OLDU’

Tezgahının başında kiraz satan bir kadınla sohbet ediyoruz. Esnaf olduğu için adımı yazmayın diyor. HDP’nin barajı aşmasını istediğini belirterek, “Düşünce olarak HDP’yi benimseyen biriyim. AKP 16 yıldır iktidarda ve her şey daha kötüye gidiyor bu yüzden artık bitmeli diyorum. Yoksul daha çok yoksul oldu. Bu bizlere yansıyan bir durum haline geldi” diyor.

‘EVDE OYLARI DAĞITACAĞIZ’

Ardından Seyit Rıza Meydanı’na gidiyoruz. Epey yoğun olan meydanda oturanlarla sohbet ediyoruz. Meral, seçimlere dair kaygıları olduğunu dile getirerek, HDP’nin bir sürü siyasetçisi tutuklu nasıl yapacaklar diye düşünüyorum. Annem yaşlı CHP diyor başka bir şey demiyor. Genel başkanı memleketli olunca böyle oluyor onu ikna edemiyoruz. Nazımiye de kuzenlerim var ki Nazımiye CHP’nin iyi oy aldığı bir ilçe. Kuzenlerim de CHP’li fakat bu dönem HDP’ye oy verecekler. Evde oyları dağıtacağız HDP’nin barajı aşması için” diyerek kentteki genel havayı tarif ediyor.

Dersim Seyit Rıza Meydanı (Fotoğraf: Evrensel)

‘HDP’NİN BARAJI AŞMASINI İSTİYORUM’

Ardından Işıl Sarıca (30) ile sohbet ediyoruz. Sarıca, oy verirken dikkat edeceği noktaları paylaşarak, “16 yıldır kadına dair bir savunma yok. Yasalar işlemiyor. Bir çok kadın ölüyor, şiddete maruz kalıyor. Bundan dolayı bu sistemin değişmesini istiyorum” diyor. CHP’li olduğunu söyleyen Sarıca, “Kendi partime oy vereceğim ama HDP’nin de barajı aşmasını istiyorum” diyor.

‘EVDE OYLAR BÖLÜŞÜLDÜ’

Sarıca, seçime dair haberleri yakından takip ettiğini anlatarak, “Sezai Temelli, CHP ve AKP 2. tura kalırsa CHP’ye oy verir misiniz? sorusuna ‘evet’ dedi, bu yüzden umutluyum. Birleşme olsa çok şey değişir. Halk olarak elimizden geleni yapmalıyız 1 oy 1 oydur diye düşünmek zorundayız bu süreçte. Bu seçim çok önemli. Evde 5 kişiyiz ve oyları böldük; vekillikte barajı geçsin diye HDP’ye cumhurbaşkanlığında  CHP’ye vereceğiz” diyor.

Sarıca ile sohbet ederken hemen yanımızda oturan bir yurttaş da sohbete dahil oluyor. Nazımiye ilçesinin köyünden güvenlik güçleriyle yaşadığı sıkıntıdan dolayı taşındığını söylüyor aynı kaygıdan dolayı adını söylemiyor. Demirtaş’ın tutuklu olmasını eleştiren yurttaş” Demirtaş dışarıda olsa hava değişir. Halk çok tedirgin. En başında HDP ittifakta yer alsaydı iyi olurdu bence bu büyük bir kayıp. Dersim’de 1 CHP 1 HDP vekil çıkaracak” diyerek seçim tahminini bizle paylaşıp hızlıca yanımızdan ayrılıyor.

‘İLÇELERDE OLUMLU HAVA VAR’

Sanat Sokağı’nda bulunan HDP seçim bürosunda çalışmalara katılan  Hayrettin Baba (55) ile konuşuyoruz.

Baba, insanların tedirgin olduğunu ifade ederek” Memleketin içinde bulunduğu ortamdan dolayı kimse fikrini açıklıkla söyleyemiyor. Merkez açısından böyle bir durum var fakat ilçeler farklı.  Pertek ve Ovacık’ta çok olumlu bir hava var. Pülümür ilçesi CHP’nin güçlü olduğu bir yer orada oylarını HDP- CHP olarak bölecek insanlarla karşılaştık. Ben HDP’nin 2 vekil çıkaracağını düşünüyorum. Hem ittifak kurmamız hem de adayımızın kadın olması halktan destek görüyor” diye anlatıyor.

AFİŞLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞTILAR

Seçim çalışmalarını sorduğumuz Baba, “ Seçim bürosundaki afişler kaldırılmaya çalışıldı. YSK talebi reddetmesine rağmen zabıta gelip kaldırmaya kalktı. Gittiğimiz her yerde halk, zulüm bitsin  bunun için elimizden ne geliyorsa yapacağız diyor” dedi.

‘HAR VURUP HARMAN SAVURURSAN OLUR MU?’

İmam Tekin (78) ile bir masada arkadaşlarıyla otururken konuşuyoruz.

Seçimlerin 16 yıldır hiçbir şeyi değiştirmediğini dile getiriyor nedenini sorduğumuzda ise” 16 yıldır bir şekilde AKP seçimleri kazanıyor, değiştirebiliyor muyuz? Hayır. CHP’de iktidara gelse neyi nasıl düzeltecek? Para yok. Şeker fabrikalarını sattılar, 3. havalimanını satılığa çıkardılar, emekliye bayram parası veriyorlar ama vergi olarak geri alacaklar. Bir aile reisi önce ailesinin geçimini düşünür, sonra kendini. Har vurup harman savurursan olur mu? “ Diye soruyor.

YASAKLARDAN DOLAYI TARIM YAPAMIYOROUZ

Bir kahvede Haydar Tarhan’la konuşuyoruz.

Dersim’de  Yüzde 60-70 HDP’den yana hava var diyen Tarhan,” HDP’nin baraj altında kalmaması gerektiğini halk biliyor. 2 vekil HDP çıkaracak diye düşünüyorum”dedi.

Tarhan, seçim çalışmalarına katıldığını da belirterek” EMEP’liyim HDP’nin baraj altında kalmaması için bizde kendi özgün çalışmamızı yapıyoruz.”

Yayla yasaklarının halkı olumsuz etkilediğine değinen Tarhan,” Yasaklardan dolayı tarım yapamıyoruz. 150 arım var yaylaya çıkmamıza dahi izin verilmiyor. Sabahtan akşama kadar heron sesi duyuyoruz. Bir sürü insan işinden oldu ve öyle bir hale geldik ki insanlar geçimini sağlamakta ciddi anlamda zorlanmaya başladı. Bu halk bu kadar baskı yaşıyorsa bir vatandaş olarak benim buna seyirci kalmamam lazım. 67 yaşındayım ve bu yaşıma kadar hep sürgün, yasak son zamanlarda ise KHK’ler ile insanların hayatının olumsuz etkilenmesini gördüm ve artık yeter diyorum” diye konuştu.

‘HDP’YE OY VERMEZSEK AKP’YE GİDECEK’

HDP’li olmadığını vurgulayan Tekin,” 1 HDP’ ye 1 CHP’ye oy vereceğim.  Demirtaş için 53 kişinin katili diyorlar hani kimi öldürdü?  Eğer  öyleyse  ver cezasını niye vermiyorsun? Demirtaş’ın konuşmalarını ve insanlığını seviyorum. Seçim davasına insanlara iş veriyorlar sıkıyorsa oy verme yoksa işinden oluyorsun. HDP’ye oy vermezsek, oylar AKP’ye gider,  bu yüzden mecbur oyumuzu vereceğiz” dedi.

AKP ALIŞVERİŞ ÇEKİ DAĞITIYOR

Dersim CHP seçim bürosu (Fotoğraf: Evrensel)

TEKİN’in yanından ayrılıp CHP seçim bürosuna gidiyoruz, Nursa Cömert seçim çalışmalarına aktif bir şekilde katılan partililerden biri. AKP’nin İŞKUR’ a aldığı işçilerin parti bayraklarını indirdiğini belirtiyor.

İnsanlar sindirilmeye çalışılıyor diyen Cömert,” İŞKUR’a aldıkları işçilere oyunuzun fotoğrafını çekip getireceksiniz diyerek resmen korku havası yaratmaya çalışıyorlar. İş için kimsenin onurunu satmayacağını düşünüyorum. AKP kentimizde kömür ve alışveriş çeki dağıtıyor” diyor.

CHP’li olabilirim ama Demirtaş’ı zevkle dinliyorum diyen Cömert,” Biz bu ülkeye barışın gelmesinden yanayız. Ben seçim sonucu 1-1 olur diyorum” diyerek tahminini söylüyor.

Cömerte HDP’nin barajı geçmesi için CHP’li seçmenlerin oy verip vermeyeceğini sorduğumuzda ise şunları söylüyor”Mecliste çoğunluğumuz olmadığı sürece İnce’nin Cumhurbaşkanı olması pek bir şey ifade etmez. Tahammül olmayan bir ortamda yaşıyoruz, tek adam rejiminde ne yapacağız peki” diyerek kaygısını dile getiriyor.

ÖNCEKİ HABER

Dünya Kupası B grubu ilk maçında İran, Fas'ı 1-0 mağlup etti

SONRAKİ HABER

Aydın’ın Söke ilçesinde CHP’den 26 üye istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa