16 Haziran 2018 04:05

Ege Üniversitesi işçileri: Oy vermeyenlere kim bilir ne yapmışlardır

KHK ile işten atılan Ege Üniversitesi işçileri, asıl bayramı işsiz kalmalarına neden olan AKP iktidardan gidince yaşayacaklarını söylüyor.

Ege Üniversitesi işçileri: Oy vermeyenlere kim bilir ne yapmışlardır

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Nuray ÖZTÜRK
İzmir

Kadro beklerken güvenlik soruşturması ileri sürülerek işten çıkarılan Genel-İş üyesi Ege Üniversitesi işçileri bayramı buruk karşıladı. İşçiler asıl bayramı işlerine geri döndüklerinde ve işsiz kalmalarına neden olan AKP iktidardan gittiğinde kutlayacaklarını dile getirdi.

İş ve aş yoksa bayramın bir anlamının olmadığını belirten Nursevim Eskici şunları dile getirdi: “Bize bayram gelmedi. İşimize dönersek bayram olacak. Bize bayram haram. Allah’ın izniyle de işe geri dönene kadar direnmeye devam edeceğiz. Bayramda ne çocuklar için bir şey alabildik ne de misafirler için bir şeyler hazırlayabildik. Önceden aldığımız bir maaş vardı şimdi o da yok. Zaten KHK ile çıkarıldığımız için başka yerde işe de giremiyoruz. Herkese güzel bir gelecek diliyorum. Kavgasız gürültüsüz işsizliklerin olmadığı, çalışma ortamının daha hakkaniyetli olduğu bir gelecek istiyorum. Daha önce AKP’ye oy verdim ama şimdi vermemeyi düşünüyorum, beni suçsuz yere işten çıkardığı için. Ben oy verdiğim halde bunu yapan oy vermeyenlere kim bilir neler yapmıştır.”

Bayrama işsiz girmenin hüznünü yaşadıklarını anlatan Murat Güneş “Bir çok insan bayramı güler yüzlü rahat  bir şekilde karşılarken normal bir günden daha kötü bir şekilde karşılayacağım. Bayramda çocuklara bir şey alabildik desem yalan olur. Çocukların istekleri çok oluyor ve bayramdan da beklentileri oluyor. En azından bayram harçlığı ve bayramlık ama ben onları sağlayabilecek durumda değilim. Normalde de geçim zordu temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorduk. İktidarın ekonomiye dair söylemleri gerçekçi gelmiyor. Ayakları yere basan herkes halkın ekonomik durumunu görüyordur. Seçimlerde bu iktidarın gitmesinden yanayım ama kolay kolay koltuklarını bırakacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

‘BANA BAYRAM HARAM’

İşsiz olduğu için bayramın kendisinde olumlu his yaratmadığını belirten Dilek Didem Uyan “Benim şu an bir bayramım yok. Ekmeğim elimden alındıktan sonra bana bayram haram.  Kimseyle de bayram kutlamak istemiyorum. Ne zaman işe girerim o gün benim bayramım. İktidara artık tamam demenin zamanı geldi de geçiyor. 16 sene boyunca belki iyi şeyler de yaptılar ama çoğu kötülük. En başta işçilere zarar verdiler, ülkeyi yok ettiler. Bu saatten sonra kim gelip nasıl bu ülkeyi kurtaracak bilmiyoruz. Ne demokrasi ne özgürlük var, dilediğimizi söylemiyoruz. Bu diktatörlüktür. Keşke bir şey yaparken halkına danışsaydı. Şimdi bu kadar kişi dur diyorsa bir bildiğimiz var. Seçimden sonra en büyük bayramı yaşayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Mine Söyler de “Bayram bizim için gelmedi. 75 gündür direniyoruz. Direnmeye devam edeceğiz. Bayram bizlere değil ama gelmesi gerekenlere geldi zaten. Bayrama işsiz ve parasız olarak girdik. Sıradan bir gün gibi geçecek. Benim yaşadığım sıkıntıları ailem de yaşıyor. Ben üzüldüğüm için onlar da üzgün. 24 Haziran bize bayram arifesi olacak. Kısmet olursa da bayram 25’inde başlayacak bize” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan da Bahçeli gibi: Bir başka adam bulamıyor mu?

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa