TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) nedir? TEOG ne zaman kalktı?

TEOG nedir? TEOG hangi hükümet zamanında uygulanmaya başlandı, neden kaldırıldı? TEOG'un yerine hangi sistem gelecek?

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) nedir? TEOG ne zaman kalktı?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulamaya başladığı ortaöğretime geçiş sistemine verilen addır.

2010 yılından itibaren öğrenciler liseye 8. sınıfta girdikleri tek aşamalı Seviye Belirleme Sınavı ( SBS) sonuçlarına göre yerleşiyordu. Bakanlık bu sistemi üç yıl uygulandıktan sonra değiştirdi.

ERDOĞAN SÖYLEDİ, TEOG KALDIRILDI

15 Eylül 2017 tarihinde A Haber yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendi başbakanlığı döneminde uygulamaya giren TEOG için: ‘Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı” diyerek TEOG’un kaldırılması için talimat verdiğini söyledi.

Erdoğan'ın TEOG'u kaldırmak için öne sürdüğü gerekçeler, Nabi Avcı'nın TEOG'a geçilirken öne sürdükleriyle aynı: "Bir de ister istemez anneler babalar ne yapıyor? 'TEOG sınavı, çocuğumu kursa göndereceğim.' Bunlardan artık bizim sıyrılmamız lazım. Yapmamız gereken şey nedir? Bir, okullardaki seviyeyi yükseltmek." 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘TEOG kaldırılmalı’ sözlerinin ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sınavının yapılmayacağını duyurdu.  19 Eylül'de açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Kimse mağdur edilmeyecek. Yöntemle ilgili çalışmalarımız sürüyor” derken,  yeni sistemle ilgili çalışmaların bir mutabakat sağlandıktan sonra kamuoyuna açıklama yapılacağı belirtti

TEOG'A GEÇİŞ HANGİ HÜKÜMET DÖNEMİNDE YAPILDI?

Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu hükümet tarafından 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde yeni bir sistem uygulanmaya başlandı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) adı verilen sisteme dair konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çocukların daha mutlu olacağını söyledi. Bu sistemle, okuldaki eğitimin ve öğretmenin etkinliğinin artmasının hedeflendi, dershaneye olan bağımlılığın azalacağı iddia edildi.

TEOG NEDİR, NASIL UYGULANIR?

TEOG sistemine göre altı temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 8'inci sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilir. Ortak sınavlar, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılır. Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılır, o günlerde sınav yapılacak okullarda ders işlenmez. Sorular çoktan seçmeli ve 4 seçeneklidir. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemez. 

Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında girer. Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapar. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılır.

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa