CHP'li Aydın Belediyesinin işçi düşmanlığına karşı harekete geçiliyor

Fotoğraf: Evrensel

CHP'li Aydın Belediyesinin işçi düşmanlığına karşı harekete geçiliyor

Sosyal-İş, Aydın Büyükşehir Belediyesinin işten attığı işçiler geri alınmadığı takdirde 'Efeler işe iade edilsin' sloganıyla eylemler başlatacak.

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası, sendikalaştıkları için Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkaran işçiler hakkında basın toplantısı düzenledi. Sendika Genel Merkezinde yapılan toplantıda işçiler geri alınmadığı takdirde “Efeler işe iade edilsin” sloganıyla etkinlik takvimi başlatılacağı bildirildi.

Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun tüm çözüm önerilerini reddettiğini söyledi. Ebetürk, CHP'nin işçi ve sendika düşmanlığı konusunda bir sınav vereceğini ifade etti.

İŞÇİLER 10 SAAT ÇALIŞIYOR SÜRDÜĞÜ OTOBÜSE PARA VERİP EVİNE GİDİYOR!

Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, Sendika Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla CHP'li Özlem Çerçioğlu'nun Belediye Başkanı olduğu Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin sendikal haklarını kullanan işçileri işten attığını söyledi.

Belediye işçilerinin günde 10 saat çalıştığını söyleyen Ebetürk, “Asgari ücrete çalışan bu işçilere öğle yemekleri dahi verilmediği gibi işçiler akşam evlerine giderken gün içinde kullandıkları otobüse, para ödeyerek evlerine gidiyor” dedi. CHP'li belediyenin 9 işçiyi sırf sendikal haklarını kullandıkları için işten çıkardığını belirten Ebetürk, “Belediye, CHP ilçe örgütlerini de seferber ederek, üyelerimizi baskı ve tehdit yolu ile sendikamızdan istifa ettirmeye başlamıştır. Üyelerimizi zorla belediyenin adeta taşeronluğunu üstlenen bir başka sendikaya üye olmaya zorlamıştır” dedi.

Sosyal-İş'in, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasını yetki itirazı davası ile engellediğini söyleyen Ebetürk, “Eski DİSK Genel Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun da katıldığı bir toplantıda Çerçioğlu’na çözüm çağrısını yinelemiş ancak Çerçioğlu sorunu çözmek yerine, taşeron sendikacıyı ve sendikayı öne sürmekten başka hiçbir şey yapmamıştır” diye konuştu.

'ÇERÇİOĞLU İŞÇİ VE SENDİKA DÜŞMANLIĞI YAPIYOR'

İşten atılan 9 işçinin bir aydır Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde işlerine dönmek için direniş yürüttüklerini dile getiren Ebetürk, Çerçioğlu'nun bütün çağrıları yanıtsız bıraktığını ifade etti.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, partisinin tüzüğünü, ilkelerini ve kurultay kararlarını hiçe saydığını belirten Ebetürk, “Çerçioğlu açık ve net bir biçimde işçi ve sendika düşmanlığı yapmaktadır. Çerçioğlu, ülke genelindeki siyaset yapma biçimini Aydın’a taşımakta, adeta 'tek kadın' siyaseti gütmekte, kimseyi dinlememekte, bildiğini okumaktadır”dedi.

'CHP, EFELERİN HAKLARI KARŞISINDA BİR SINAV VERECEK'

Yaşanan bu sorun ile birlikte CHP'nin bir sınav vereceğini söyleyen Ebetürk, Aydın'ın “Efeler diyarı” olduğunu ve efelerin haksızlıklara boyun eğmediğini belirtti. Bayramın da yaklaştığını dile getiren Ebetürk, iki hafta içerisinde bu sorun çözülmezse, “9 işçi, ailesiyle birlikte bu bayrama, işsiz, ekmeksiz ve geleceksiz girecek” diye konuştu. En acil taleplerinin atılan işçilerin alınması olduğunu ifade eden Ebetürk, önümüzdeki günlerde “Efeler İşe İade Edilsin” sloganıyla başlatacakları etkinlik takvimini duyurdu.

Aydın halkını da direnişlerine davet ederek dayanışma içerisinde olmaya çağıracaklarını söyleyen Ebetürk, “Yerel basın üzerinden geniş bir kamuoyu oluşturacağız. DİSK’in de desteğiyle ülke genelinde dayanışma faaliyetleri gerçekleştireceğiz.“#efeleriseiadeedilsin” hashtagiyle bir twitter kampanyası başlatacağız. Tüm CHP’li milletvekillerine bir mektup yazarak durumu anlatacak ve çözüm için çaba göstermeleri çağrısında bulunacağız” dedi.

'ÇAĞRIMIZ AÇIK VE NET'

CHP’li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun CHP Yüksek Disiplin Kurulu’na sevki için CHP Merkez Yönetim Kuruluna başvuruda bulunacaklarını da aktaran Ebetürk, “Konuyu CHP’nin de üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal’e ve uluslararası platforma taşımak için girişimlerde bulunacağız. 17 Ağustos 2018 Cuma gününe kadar üyelerimiz işine iade edilmediği takdirde, 17 Ağustos’ta CHP Genel Merkezi önünde işten atılan işçiler ve işçilerin aileleriyle birlikte geniş katılımlı bir basın açıklaması yapacağız” diye konuştu.

Çağrılarının açık ve net olduğunu söyleyen Ebetürk, “İşten çıkarılan 9 işçi işe geri alınmalı, sendikal haklara saygı gösterilmelidir. Bu çağrıya yanıt verilmediği takdirde mücadelemizi yükselterek büyüteceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ağustos 2018 13:57
www.evrensel.net