Seçim Günlüğü (29 Mayıs 2018) - AYM'ye Demirtaş başvurusu

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine dair haberler, son dakika gelişmeleri ve açıklamalar...
Seçim Günlüğü (29 Mayıs 2018) - AYM'ye Demirtaş başvurusu

Fotoğraf: İzzet Mazi/AA

HDP, Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi için AYM'ye başvurdu. Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce'ye tazminat davası açtı.

TEMELLİ: SARAY'IN İŞTAHINI DOYURAMAZSINIZ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Ne kadar kaynak verirseniz verin, bu Saray’ın kara deliğini, bu doymak bilmez iştahını doyuramazsınız.

İNCE'DEN KURU FASULYE PİLAV TARİFİ

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Trabzon'daki mitinginde kuru fasulye pilav tarifi verdi: "İki su bardağı Çin kuru fasulyesi alacaksınız. Yanında 2 kaşık Tunus zeytinyağı, onun yanına bir adet İran soğanı, yanına bir kaşık Ukrayna salçası, 3 bardak Amerikan pirinci olacak. Bunları Rus doğal gazında ısıtacaksınız. Ayrıca Fransız düdüklü tenceresini kullanacaksınız. Oldu mu kuru fasulye- pilav. Kuru fasulyeyi Çin'den alıyoruz. Sabunu Bulgaristan'dan alıyoruz. Eşsiz kuru fasulye yaptık. Bu kuru fasulyenin içine 300 gram da Sırbistan eti katacaksınız. Erdoğan yerli milli, sanki biz yabancıyız. Her gittiği yerde 'Yerli ve milliyiz' diyor. Sanki biz ithaliz. Saray'daki mermerler Afyon mermeri mi Hindistan mermeri mi? Yerliysen yerli Afyon mermeri kullanman lazım. Bundan daha güzel yerli, milli cevap olur mu?"

BAHÇELİ'DEN MUHALİFLERE: 'BİZANS KALINTILARI'

MHP Genel Başkanı Devlet bahçeli, İstanbul'un fethinin 565. yıl dönümü sebebi ile sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Cumhur İttifakı, Bizans komplosuna karşı Millet Aklını harekete geçiren, Millet Aklıyla hıyanet ve hücuma sur çeken 565 yıl önceki aşk, ahlak ve adanmışlıktır. Belini doğrultan, iç ve dış destekçileri olan Bizans kalıntıları bir kez daha ezilecekler ve âdeme mahkûm edilecektir" dedi.

HDP, DİDİM'DE HALKLA BULUŞTU

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Aydın’ın Didim ilçesinde Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Aydın 1. sıra adayı Ferhat Tunç, 2. sıra adayı Ayfer Demirel ve milletvekili adaylarının katıldığı etkinlikle halkla buluştu.

KARAMOLLAOĞLU: AK PARTİ'NİN YÜZDE 70'İ İÇERİ GİRER

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu, İzmir'de milletvekili adaylarını tanıttı. Bir otelde düzenlenen toplantıda, aynı zamanda e-miting uygulaması ile halka da seslenen Temel Karamollaoğlu, hükümeti eleştirdi. 15 Temmuz darbe girişimine değinen Karamollaoğlu, "15 Temmuz kalkışması ile de mücadele edemediler. İşin içine giremiyorlar çünkü fazla girdikleri zaman kabak başlarında patlıyor. Ciddi manada eğer bu meseleyi ele alırlarsa AK Parti'nin yüzde 70'i içeri girer" diye konuştu.

ERDOĞAN'DAN İNCE'YE DAVA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin 'Pensilvanya' iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu ve İnce'ye tazminat davası açtı.

KA.DER: KADINSIZ MECLİS YARIM KALIR

Siyasi partilerin seçimler için gösterdiği kadın milletvekili aday sayısını eleştiren Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), kadınlarla ortaklaşmamış hiçbir siyasi yapının başarılı olamayacağını belirterek, “Kadınsız Meclis yarım kalır” dedi. 

CHP, İSTANBUL'DA SANDIK GÜVENLİĞİ VE KRİZ MERKEZİ KURDU

CHP İstanbul İl Başkanlığı, 24 Haziran’da gerçekleştirilecek seçim için sandık güvenliği çalışmalarına ağırlık verdi. CHP, İstanbul’da kurulacak 27 bin 263 sandıkta yaklaşık 200 bin kişiyle seçim güvenliğini sağlamayı hedefliyor. CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Oylarımızın çalınmasına izin vermeyeceğiz. Sizin kullanacağınız oylarla bizden çalınmak istenen geleceğimize sahip çıkacağız” dedi.

KOCAELİ'DE EMEP'İN SEÇİM ÇALIŞMASINA POLİS ENGELİ

Kocaeli'de Körfez’in Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde işçi duraklarında bildiri dağıtarak işçilere seslenen Emek Partisi (EMEP) üyeleri polis tarafından engellendi. Derince İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen EMEP üyelerine, burada 3 saat kadar tutulduktan sonra “Emre aykırı davranışta bulundukları” gerekçesi ile 259’ar TL para cezası kesildi. 

ÖZEL'DEN TATİLCİLERE 2. TUR UYARISI

Manisa'ya gelen CHP Grup Başkanvekili ve 1. sıra milletvekili adayı Özgür Özel, 24 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalabileceğini belirterek, 8 Temmuz'da yapılması beklenen ikinci tur için vatandaşların tatillerini buna göre planları gerektiğini söyledi. CHP'li Özel, "24 Haziran'da tek adam rejimine 'dur' deyip, 8 Temmuz günü cumhurbaşkanlığı makamına milletin adamını, halkın adayı Muharrem İnce'yi getirmek için hepimizin bu iki tarihte sandık başında olması çok önemli" dedi. (DHA)

TRT: KAMU YAYINCISI OLMANIN GETİRDİĞİ İLKELERE BAĞLIYIZ

Muhalefet partilerine iktidar kadar yer vermediği gerekçesiyle eleştirilen TRT'den açıklama geldi. TRT, adaylara eşit davrandığını iddia etti ve "Hedef tahtasına konulduğunu" öne sürerek "Çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz" dedi.

DİSK’TEN SEÇİM AÇIKLAMASI

DİSK, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimlere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hükümetin işçi ve emekçilerin haklarını gerileten politikalarına karşı emek, demokrasi ve  barıştan yana olan güçleri destekleme çağrısı yaptı.

DEMİRTAŞ İÇİN AYM'YE BAŞVURU

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin  Demirtaş’ın tahliyesine ilişkin talebin tutuklu yargılandığı mahkemede reddedilmesi üzerine avukatları bugün Anayasa Mahkemesine başvurdu.

GEZİCİ: BELLİ Kİ BİR DİP DALGA VAR

Gezici Araştırma şirketinin sahibi Murat Gezici, 24 Haziran seçimleri öncesi görüştükleri seçmenlerin anketleri yanıtlama konusunda çekingen davrandığını dile getirdi. Gezici,  'Belli ki bir dip dalga var' dedi.

BÖLGE'DE TAŞIMALI ŞAİBE

HDP’nin itirazına rağmen YSK 24 Haziran seçimlerinde Bölge illerinde 144 bin kişinin oyunun taşınmasına karar verdi. Sandıkların taşınmasını HDP PM Üyesi Alaattin Semir Zuğurli ve CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ile konuştuk.

LİMAN VE DEPO İŞÇİLERİ: EKONOMİK GİDİŞAT DEĞİŞİM İHTİYACI YARATIYOR

İstanbul Ambarlı'da seçimleri konuştuğumuz liman ve depo işçileri, ekonomideki kötü gidişatın çözümünü değişimde buluyor.

KEÇİÖREN'DE SEÇİMİN NABZI: EKONOMİ BÜYÜYORSA NİYE FAYDASINI GÖREMİYORUZ?

Keçiören’de, İncirli, Etlik ve Aşağı Eğlence’de öğrencilere, işçilere, esnaf ve emeklilere seçimleri sorduk.

KAYSERİ'DE SEÇMENİN TEPKİSİ: YOL MU YİYECEĞİZ?

Kayseri'de seçimin belirleyici gündemi ekonomi: Yol yaptık diye övünüyorlar da yolları mı yiyeceğiz?

KAYSERİ'DEKİ KAMU İŞYERİNDE MİNİ SEÇİM ANKETİ

Kayseri'de işyerinde geçtimiz seçimlerde de mini anket yapan kamu işçisi, önümüzdeki seçimlerde arkadaşlarının oylarının ne yönde olacağını yazdı.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNDE KADIN ÖĞRENCİLERLE SEÇİM SOHBETİ

Çukurova Üniversitesinde görüştüğümüz kadın öğrencilerin seçimlerden beklentisi gelecek ve kadına yönelik şiddetin son bulması.

NARLIDERE'DE HALK SEÇİMDEN UMUTLU

Referandumda yüzde 80.50 oranında hayır oyunun çıktığı İzmir Narlıdere'de seçmenler 24 Haziran seçimlerinden umutlu.

İLGİLİ HABERLER

16 Temmuz 2018 02:11
Muhalif işçiler, AKP’ye oy vermiş işçilere karşı tepki gösteriyor. Ancak 'Değiş işçi değiş' demekle işçiler ve emekçiler değişmez.
05 Temmuz 2018 03:20
Burjuva iktidarlar tarafından seçimden seçime tartışmamıza 'izin verilen' oy hakkı ve 'demokrasi' kavramları işçi sınıfı için ne ifade ediyor?
01 Temmuz 2018 15:03
AKP, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 10 ilde oyunu arttırırken, 71 ilde oyların azaldığı belirlendi.

Toplam Query: 69