29 Mayıs 2018 02:24

Kayseri'de seçmenden ekonomi tepkisi: Yolları mı yiyeceğiz?

Kayseri'de seçimin belirleyici gündemi ekonomi: Yol yaptık diye övünüyorlar da yolları mı yiyeceğiz?

Kayseri'de seçmenden ekonomi tepkisi: Yolları mı yiyeceğiz?

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Sevil ERUCU
Osman ÖNDER
Kayseri

Partilerin milletvekili adaylarını belirlenmesiyle ülkenin her yerinde olduğu gibi Kayseri’de de ana gündem seçim. Biz de Kayseri’de yaşayan emekçilerin seçim nabzını tutmak için yola düştük. Soluğu Kayseri’nin en büyük emekçi mahallelerinden Eskişehir Bağları’nda aldık. Burada da ekonomi büyük sıkıntı, esnaf, işçi, işsiz, ya da ev kadını her biri ekonomiden şikayetçi. Fakat, AKP seçmeni 24 haziran ile beraber ülkenin bu kötü gidişattan kurtulacağına inanıyor, hatta erken seçim kararının da bu nedenle alındığını savunuyor. Muhalefete oy verecek olan da 16 yılda ülkenin sorunlarının katmerleştiğini söylüyor. Bugüne kadar AKP’ye oy vermiş, referandumda da ‘evet’ demiş bir işçi ise ekonominin geldiği noktadan dert yanarak AKP’nin ‘yol ve köprü’ vaatleri için şunu söylüyor: Sürekli övünüyorlar yol yaptık, hastane yaptık, köprü yaptık. Bu millet aç kalınca yolu mu yiyecek kardeşim!

HER SENE DAHA FAZLA AÇ KALDIK!

Bir kalabalığa denk geldik. Seçim hakkında neler düşündüğünü sorduğumuz kalabalığın içinden bir ses AKP Hükümetinin gitmesi durumunda ülkenin durumunun daha kötü bir vaziyet alacağını söyledi ve istikrarın gerekliliğini vurguladı. Başka bir ses de itiraz etti: 16 yıllık süreçte ülke her sene katmerlenerek daha kötü bir vaziyete büründü. Her sene daha fazla aç kaldık

Evlendiğinden beri herhangi bir  işte çalışmayan Yeter,”15 Temmuz’da olanları gördünüz, eğer başka biri olsaydı başımızda daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirdik. Darbenin yaşandığı dönemlerde ülkemizin ne durumda olduğunu, nasıl sıkıntılar yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bunun için seçimlerde başımızdakinin devam etmesini diliyorum” dedi. Bir başkası söze girdi. “Ben ekmeğimle ilgilenirim, siyasetle ilgilenemem. Benim ekmeğime el atan insanlarla nasıl uğraşabilirim ki? Eskicilik yaparak yaşamaya çalışıyorum, buna bile müsaade etmiyorlar. Devletin zabıtası, polisi, kim denk gelirse bana müdahale ediyor. Benden ne alabilirler anlamıyorum. Bu yüzden bu siyasetçilerle uğraşılmaz. Kim gelse bana aynısını yapacak bu yüzden seçimlerde ne yapacağımı bilmiyorum” 

Oradan ayrılıp yürümeye devam ettikçe bu kez mahallenin ilkokulunun önünde çocuklarının çıkmasını bekleyen kadınların yanına gidiyoruz. Kadınlardan biri sözü alarak “Ne olacaksa olsun artık. Her kafadan bir ses çıkıyor. Karmakarışık hal bitsin. Seçimlerin erkene alınmasını da bu sebeple doğru buluyorum. Seçimlerden sonra ise başımızdakiler devam ederse karışıklıkların bitmesini istiyorum.” dedi. Hemen ardından sözü alan komşusu ise “Daha ne isteniyor bilemiyorum. Bu hükümet döneminde yapılan yatırımlar hiçbir dönemde yapılmadı. Ailemle yaşadığım dönemde çok yokluk gördüm. Şimdi öyle değil. En azından çocuklarımız okula gidiyor, muayene olmamız kolaylaştı” dedi.

KORKUP KONUŞAMIYORUZ

Ramazanın da gelmesiyle yoğun çalıştığını gördüğümüz bir fırına girdik bu sefer. İş yeri sahibine seçimlerle ilgili fikirlerini sorduğumuzda fotoğraf çekilmesinden ya da kayıt alınmasından duyduğu rahatsızlığı anlattı. “Bu ülkede yaşayan herkesin söyleyecekleri vardır. Ama memlekette olağanüstü hal var iken insanlar korkup konuşamıyor” diyen fırın sahibi İnsanların konuşursa işinden gücünden olacağını düşündüğünü anlattı. Sonra da şöyle devam etti: “İnsanları böyle korkutarak susturuyorlar. Söz söyleme hakkı tanımıyorlar. Bunun için seçimlerle ilgili fazla bir şey demeyeceğim. Zaten bu söylediklerim de her şeyi anlatıyor.”

AKP’YE OY VERDİM AMA...

Hemen yan tarafındaki başka bir esnafa gidiyoruz: “Bu seçimler iyi ki bu yıl oluyor. Ekonomik gidişat çok kötü, etrafa bakın esnaf kan ağlıyor. Gelecek yıla kalsa belki buradaki esnafların hiçbiri olmayacak. En azından ne olacaksa seçimle belli olur. Zaten büyük bir kriz var. Ben de sağ görüşlü bir insanım. Fakat bu başımızdakilerle aynı değilim. Çünkü bunlar başkanlıkla tek kişiyi öne sürüyorlar. Kendileri gibi olmayanı da hiçbir şekilde kabul etmiyorlar. Bunların uydurduğu başkanlık sisteminden bir hayır gelmez. Bunun için parlamenter sistemle devam edebilmek için bunlara oy vermeyeceğim” diyor.

Buradan ayrıldıktan sonra kendisi işçi olan İlhan ağabey  ekonominin kötüye gidişinden dert yandı. “ Sürekli övünüyorlar yol yaptık, hastane yaptık, köprü yaptık. Bu millet aç kalınca yolu mu yiyecek kardeşim. Zaten 16 yıldır bunlar iktidardalar. Düzelecekse bu zamana kadar niye düzelmedi? Ben de bu zamana kadar bunlara oy verdim. Hatta referandumda da bile evet oyu kullandım. Ama görüyorum ki değişen bir şey yok. Bu yüzden bu seçimlerde FETÖ’cü diye karalamaya çalışsalar da oyumu Meral Akşener’e vermeyi düşüyorum” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

YÖK, 16 üniversiteye ilanla rektör arıyor

SONRAKİ HABER

Two scientific opinions on the Peace Academics trials

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa