12 Ağustos 2019 04:21

Aliağa Belediyesi işçileri: Bayram yapacak ne keyfimiz ne paramız var

Yerel seçimler sonrası işten atılan ve direnişe geçen Aliağa Belediyesi işçileri bayramı da direnişte geçiriyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eren SARAN
İzmir

Aliağa Belediyesindeki işlerinden çıkarılan ve başlattıkları direnişleri 90. güne yaklaşan belediye işçileri için bu sene Kurban Bayramı geçen senelerden farklı bir şekilde geçiyor. Direniş çadırında bayramı karşılayan işçiler hem işlerine geri dönebilmeyi hem de işsizliğin getirdiği zorlukları aşabilmeyi istiyor.

İşten çıkarılmalarının üzerinden aylar geçmesine rağmen mayıs ayı ücret ödemeleri ve tazminatları halen yatırılmamış olan işçiler ekonomik krizin her evin bütçesini sarstığı bir dönemde çocuklarına bayramlık alamadı. Daha önceki senelerde kurban kesen, çocuklarına bayram harçlığı veren ve uzun süren bayram izinleri yaz sürecine denk geldiği için İzmir’in yakın yerlerinde ailecek denize girebilen işçiler bu sene işsiz oldukları için bunların hiçbirini yapamayacaklarını dile getiriyor.

"KIZIM ELİNE BAKMAK ZORUNDA KALDIM"

17 yıllık belediye işçisi Ersen Durmaz, “Bundan önceki bayramlarda daha rahattık ama bu bayramda pek rahat değiliz. Biri 15 biri 3 yaşında iki çocuğum var. Eşim ev hanımı… Daha önceki bayramlarda maaşımız olduğu için bayram öncesi ama eksik ama fazla bir alışveriş yapardık. Şuan para yok. İçeride kalan maaşımız halen ödenmedi. E Kurban Bayramı, kurban kesilecek... Alacak durumumuz yok. Çocuklar elimize bakıyor. Elbise alınacak. Büyük olan kızım bu sene liseye gideceği için eylül ayında okul masrafları da olacak. Tüm bu sıkıntılar sürerken bize bayram gelmedi. Ne keyfimiz ne de bayram yapacak paramız var. Bundan sonra ailemiz için durum oldukça kritik. Ben işten çıkacağımı bilseydim, hazırlıklı olurdum. Benim 15 yaşındaki kızım ben işten çıktıktan sonra bir markette çalışmaya başladı. Şimdi kızımın eline bakmak zorunda kaldım. Çocuğum karnesini iyi getirirse ona hediye alacaktım, verdiğim sözü tutamadım. Bu süreç bizler için oldukça güç geçiyor” dedi.

"NEŞEMİZİ BİZDEN ALDILAR"

Hakan İmirhan 16 yıldır kadrolu işçi olarak çalışırken işten çıkarıldı. Bir üniversite bir lise öğrencisi iki çocuğu olduğunu söyleyen İmirhan için de bayram diğer arkadaşlarından farklı değil. Özellikle üniversite öğrencisi çocuğu için endişelendiğini dile getiren Hakan İmirhan, “Biz yıllardır belediyeye emek verdik. Şimdi bir bayram bile yapamıyoruz. Cepte para yok. Çocuklar seneye okullarının durumunun ne olacağını bilemiyor. İşten çıkarılmak insanın başına gelecek en kötü durumlardan biri. Bayram diye bir şey söz konusu değil bizim için. İşin nereye varacağını bilmediğimiz için evde herkes gergin. Biz çocuklara hissettirmemeye çalışıyoruz ama bir baba olarak gözlemlediğimde onların da moralinin bozuk olduğunu görüyorum. Bir şeyler yapmak için mücadele edeceğiz. Ben ambulans şoförüydüm belediyede… 24 saat çalıştığım zamanlar oldu. Hak etmediğimizi düşünüyoruz. Bu bayram daha öncekilerine benzemeyecek, daha önce kurban kesiyorduk. Şimdi nasip diyoruz. Belki kenetlenme yönünden bir sıkıntımız yok ama neşemizi bizden aldılar” diyor.

BAYRAM İZNİNİ DÖRT GÖZLE BEKLERDİK

Direniş çadırında kadın işçilerle yaptığımız sohbette onların da aynı kaygılarla, buruk bir bayram karşıladığını görüyoruz. Aliağa belediyesinden atılan işçilerden biri olan Nadire Ural, “İşten çıkarıldıktan sonra geçireceğimiz ilk bayram, bu bayramı buruk ve üzgün karşıladık. Buna karşılama denirse tabi, çocuğumuza bayramlık almak için oradan buradan para gelirse diye bekledik. Hâlâ maaşlarımızı alamadığımız için bunları yapamadık. Çocuklarımız için üzgün geçen bir bayram oluyor. Benim çocuğum üzülünce ben ondan daha fazla üzülüyorum. Bu bayramı böyle değil çalışıyor olarak karşılamak isterdim. Bir ay önceden alışverişimizi yapmış olmak ve tatilimizi planlamak isterdim” diyor. Ural, kendisine ve ailesine bunu yaşatanlara karşı mücadeleye devam edeceklerini söylüyor.

İki çocuk annesi bir belediye işçisi olan Menşure Özdemir ise bu yaz işten çıkarıldığı için çocukları denize götüremediğini söylüyor. Çalışıyor olsaydı bu bayram tatilinin ikinci gününde direniş çadırında değil çocuklarla tatil yapıyor olacağını ifade eden Özdemir, “Maaşları bekliyordum çocuklara bayramlık almak için o da olmadı. 20 senedir ilk defa işsiz kaldım. Bunun üzgünlüğü de var. Çalıştığımız için bayram iznini dört gözle beklerdik. Çocukları sevdiklerimize akrabalarımıza götüreceğiz, heyecanımız olurdu, o heyecan bile kaçtı. Bu bayrama Aliağa Belediyesi işçileri buruk girdi. Biz bu bayram yalnızca hakkımızı kazanana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP Muş il eş başkanları Ferhat Çakı ve Muhlise Karagüzel tutuklandı

SONRAKİ HABER

Moskova'da "adil seçim" protestosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa