12 Ocak 2019 21:02
Son Güncellenme Tarihi: 12 Ocak 2019 22:50

Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü

İki yılı aşkın bir süredir ailesi ve avukatları ile görüşemeyen Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü.

Fotoğraf: Mehmet Öcalan | MA

Paylaş

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, uzun süredir ne ailesi ne de avukatlarının görüşemediği Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştüğünü açıkladı. (12 Ocak)

MA'nın aktardığına göre Ömer Öcalan, söz konusu görüşmenin sağlık ve yaşam hakkının bilgilendirilmesine yönelik olduğunu, görüşmenin tecrit durumuyla ilgili olmadığının altını çizdi.

Öte yandan Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Leyla Güven’in avukatlarının cezaevine gitmeye hazırlandıkları öğrenildi.

HDP’DEN AÇIKLAMA

Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan'ın görüşmesine dair HDP'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın “Sayın Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan bugün bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu ve bir kaç gün sonra halkımızı daha detaylı bilgilendireceğimizi belirtmek isterim” dediği belirtildi. 

ASRIN HUKUK BÜROSU’NDAN AÇIKLAMA

Abdullah Öcalan’ın ailesiyle yaptığı görüşmeye ilişkin Asrın Hukuk Bürosu da yazılı bir açıklama yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu’nun açıklaması şu şekilde:

“Bugün müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan aile görüş başvurusu kapsamında kardeşi Sayın Mehmet Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. 11 Eylül 2016 tarihinde yapılan aile görüşmesinden sonra süregelen mutlak tecrit döneminde gerçekleşen ilk iletişim ve aile görüşmesi olmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Müvekkilimiz Abdullah Öcalan iki buçuk yıl aradan sonra bugün kardeşi ile kısa bir görüşme gerçekleştirmiştir. Evrensel ilke ve ulusal yasalar tarafından güvence altına alınmış temel insan hak ve hürriyetlerinin tartışma konusu edilmesi söz konusu olamaz. Esas olan maalesef müvekkilimizin bütün girişimlere rağmen avukatları ile yedi yılı aşkın bir süredir ve ailesi ile iki buçuk yıldır görüştürülmediği gerçekliğidir. Sadece yaşam hakkını teyit etmek üzere üç yıl ara ile gerçekleşen 15-20 dakikalık görüşmelerin bu kapsamda değerlendirilemeyeceğini hatırlatır, müvekkilimizin yasal haklarının derhal tesis edilmesi gerekliliğini önemle vurgulamak isteriz.”

LEYLA GÜVEN’İN AVUKATLARI CEZAEVİNE GİDİYOR

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Leyla Güven’in avukatlarının cezaevine gitmeye hazırlandıkları öğrenildi. Artı Gerçek'e konuşan Leyla Güven’in avukatlarından Reyhan Yalçındağ, Güven’in sağlık durumunun iyi olmadığını hatırlatarak "Biz birkaç avukatı bu akşam cezaevine gideceğiz. Öcalan’la yapılan görüşme sonrası açlık grevini sonlandırması durumunda hastaneye sevkini sağlamamız gerekiyor. Bu durum ilerleyen saatlerde görüşme sonrası netleşecek” dedi.

LEYLA GÜVEN'İN AÇLIK GREVİ EYLEMİ 66 GÜNÜ GERİDE BIRAKTI

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevinde, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım’da başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 66’ncı günü geride bıraktı. Kritik eşiğe geldiği belirtilen Leyla Güven, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 9 gündür avukatlarının görüşüne çıkamadı.

ÖCALAN İLE SON GÖRÜŞME 2016’DA GERÇEKLEŞMİŞTİ

Öcalan ile en son görüş 11 Eylül 2016’da bayram görüşmesi yapmak için kardeşi Mehmet Öcalan'ın İmralı'ya gitmesi ile gerçekleşmişti. 2016'daki görüşme öncesi de aralarında Leyla Güven’in olduğu 50 kişilik bir grup süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girmiş, görüşme gerçekleştikten sonra eylem sona ermişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Samsun'da hasta yakını, acil servis doktorunu darbetti

SONRAKİ HABER

Bilimsel eğitim için evrim atölyesine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...