Seçim Günlüğü (15 Haziran 2018)

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine dair haberler, son dakika gelişmeleri ve açıklamalar...
Seçim Günlüğü (15 Haziran 2018)

Fotoğraf: İbrahim Yıldız/DHA

Seçime sayılı günler kala, seçimin ve sandığın güvenliği daha fazla önem kazanmaya başladı.

MUHARREM İNCE: SEÇİMDE SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, köyündeki evinin bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçim güvenliğine ilişkin konuşan İnce, “Seçimde sandıklara sahip çıkacağız. Bunun en güzel örneği Yalova seçimleridir. Yalova seçimlerinde ne yaptıysak, aynısını Türkiye'de yapacağız. Milletimizin kuşku duymamasını istiyorum” dedi.

ERDOĞAN DA BAHÇELİ GİBİ: BİR BAŞKA ADAM BULAMIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul Sultangazi’de düzenlediği mitingde Selahattin Demirtaş’ın adaylığına tepki gösterdi:

“HDP bir başka, bu tür cezai konumu olmayan, tutukluluğu veya mahkumiyeti olmayan bir başka adam bulamıyor mu da bunu cumhurbaşkanı adayı olarak çıkarıyor. Dert başka.”

SURUÇ’TA YAŞANAN ÖLÜMLERİN YANKISI SÜRÜYOR

Suruç’ta 3 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı çatışmaya ilişkin tepkiler bugün de devam ediyor.

HDP SURUÇ’TA İNCELEMELERDE BULUNDU

Suruç’ta yaşananları incelemek üzere ilçeye giden HDP heyeti de basın toplantısı düzenledi:
“Diyorlar ki “PKK’liler AKP’ye saldırdı”, bunlar kafayı yemiş. AKP vekilleri gidip PKK’den oy mu istiyor? 25 yıllık esnaftan oy isteyeceksiniz sonra da böyle bir yalan atacaksınız. 24 Haziran’da vakitleri tamamlandı, yanıtlarını alacaklar, ancak bizim üzüntümüz can kaybıdır.”

DEMİRTAŞ: HİÇBİR ŞEY, İNSAN CANINDAN DAHA KIYMETLİ OLAMAZ

Suruç’ta yaşananlarla ilgili HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş açıklama yaptı:
“Etkili bir soruşturmayla, gerçekler mutlaka açığa çıkarılmalıdır. Yurttaşlarımız provokasyonlara gelmemeli, serinkanlılıklarını korumalıdır. Hiçbir şey, insan canından daha kıymetli olamaz.”

LEVENT GÖK: OLAYIN AYDINLATILMASINI BEKLİYORUZ

Suruç’ta yaşananları incelemek üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Şanlıurfa İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi:
“Adli makamların yapacağı incelemeleri bekliyoruz. Olayların bir an önce aydınlatılarak sorumlular hakkında işlemlerin yapılmasını da elbette bekliyoruz.”

BAŞBAKAN YILDIRIM: ÖLENLERDEN BAZILARININ PKK SİCİLİ VAR

Suruç’a ilişkin açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Tesadüfen gelişen bir olay olduğu izlenimini vermiyor. Ölenlerden bazılarının KCK/PKK sicilleri emniyette mevcut” iddiasında bulundu.

İSVEÇ SOL PARTİ: OHAL SEÇİMLERDEN ÖNCE KALDIRILMALI

İsveç Sol Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Yasmine Poiso Nilsson, 24 Haziran’da OHAL koşullarında adil ve özgür seçimlerin yapılamayacağını belirterek seçimlerden önce OHAL’ın kaldırılması gerektiğini söyledi.

ALMANYA’DA ‘DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK’ ÇAĞRISI

Almanya’nın Köln kentinde Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve bütün politik tutuklular için anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte “Demirtaş bana göre Türkiye’nin Mandela’sı. Serbest bırakılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” denildi.

MUHARREM İNCE: NİCE GÜZEL BAYRAMLAR DİLİYORUM

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bayramı köyünde karşıladı. Bayram namazını Elmalık Köyü Camisi'nde kılan İnce, köylülerle bayramlaştıktan sonra babası Şerif İnce'nin mezarını ziyaret etti. Mezar ziyaretinin ardından konuşan İnce, “Nice güzel bayramlar diliyorum” dedi.

ERDOĞAN’IN SEÇİM YASAKLARINI İHLAL EDEN AFİŞLERİ KALDIRILDI

Antalya Muratpaşa’da Tayyip Erdoğan’ın seçim yasaklarını ihlal eden afişleri İlçe Seçim Kurulu kararıyla kaldırıldı.

BAHÇELİ: DEMİRTAŞ'TAN BAŞKA ADAM MI YOKTU ADAY OLACAK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tutukluların cumhurbaşkanı adayı olmaması yönünde bir düzenleme yapılabileceğiyle ilişkin açıklamasına katıldığını açıkladı.

İHD GENEL BAŞKANI: SAMİMİYSENİZ OHAL'İ ŞİMDİ KALDIRIN

Seçim yaklaştıkça hükümetten gelen ‘OHAL’i kaldıracağız’ vaadine İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan tepki gösterdi.

TAYFUN İŞBİLEN SEÇİM GÜVENLİĞİ HAZIRLIKLARINI ANLATTI

Millet İttifakı, HDP ve EMEP, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve sivil inisiyatiflerin kurduğu Adil Seçim Platformundan Tayfun İşbilen, seçim güvenliğini sağlamak için yaptıkları hazırlıkları Evrensel'e anlattı.

DEMİRTAŞ'TAN BAYRAM MESAJI

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, sosyal medya üzerinden bayram mesajı paylaştı.

ERDOĞAN'DAN BEDELLİ AÇIKLAMASI: İHTİYACIN OLDUĞU ORTADA

Cumhurbaşkanı Erdoğan bedelli askerliği de seçim vaatleri arasına ekledi, 'İhtiyacın olduğu ortada, inşallah bayramdan sonra konuşacağız' dedi.

EVRENSEL, SEÇİMİN NABZINI TUTUYOR

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ali Kenanoğlu'nun Avcılar Yeşilkent'teki seçim çalışmasını izledik.

METAL İŞÇİLERİNDEN SEÇİM YORUMLARI

Bursa’da çeşitli fabrikalardan metal işçileriyle seçimleri konuştuk.

SURUÇ'TA PROVOKASYON

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerin dün Suruç’ta esnaf ziyareti yaptığı sırada esnaftan gelen tepki üzerine başlayan tartışma ölüm getirdi. Tepki üzerine başlayan tartışma koruma ve ailelerin de katılmasıyla büyük çaplı kavgaya dönüştü. Bıçak ve silahların da kullanıldığı kavga ve sonrasında hastanede yaşanan saldırılar nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

İLGİLİ HABERLER

16 Temmuz 2018 02:11
Muhalif işçiler, AKP’ye oy vermiş işçilere karşı tepki gösteriyor. Ancak 'Değiş işçi değiş' demekle işçiler ve emekçiler değişmez.
05 Temmuz 2018 03:20
Burjuva iktidarlar tarafından seçimden seçime tartışmamıza 'izin verilen' oy hakkı ve 'demokrasi' kavramları işçi sınıfı için ne ifade ediyor?
01 Temmuz 2018 15:03
AKP, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 10 ilde oyunu arttırırken, 71 ilde oyların azaldığı belirlendi.

Toplam Query: 64