Tayfun İşbilen: Erdoğan bizi doğruladı, sandıklara sahip çıkmalıyız

Adil Seçim Platformundan Tayfun İşbilen (Fotoğraf: Evrensel)

Tayfun İşbilen: Erdoğan bizi doğruladı, sandıklara sahip çıkmalıyız

Adil Seçim Platformundan Tayfun İşbilen ile seçim güvenliğini konuştuk: Tüm yurttaşları oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Birkan BULUT
Ankara

Millet İttifakı, HDP ve EMEP, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve sivil inisiyatiflerin kurduğu Adil Seçim Platformundan Tayfun İşbilen, seçim güvenliğini sağlamak için yaptıkları hazırlıkları gazetemize anlattı. İşbilen, “Saadet Partisinden İyi Partiye, CHP’den HDP’ye kadar muhalefet partileri artık bir araya gelebiliyorlar. Bu ortaklık, muhalefetin bundan sonra da ülkenin sorunlarını çözmek için bir araya gelebileceğinin işaretidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sandık hakimiyetini kurarsak işi başlamadan bitiririz” sözlerini de hatırlatan İşbilen, “Tam da bu sözler bizim yaptığımız işin ne kadar doğru ve gerekli olduğunu gösteriyor” dedi, tüm yurttaşları oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKMAK İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ

Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve emek örgütleri seçim güvenliğini sağlamak, sandıklara sahip çıkmak için güç birliği yaparak Adil Seçim Platformunu kurdu. İki hafta önce ilan edilen Adil Seçim Platformunda CHP, HDP, İyi Parti, Saadet Partisi, Emek Partisi, Birleşik Haziran Hareketinin yanı sıra DİSK, KESK, Demokrasi için Birlik, Oyum Güvende, Hak ve Adalet, Sandık Gücü, Seçim Süreci Meclisleri, Memeleket Biziz gibi birçok kurum da yer alıyor. Özellikle 16 Nisan referandumunda YSK’nin mühürsüz oyların da geçerli sayılması kararıyla daha da şaibeli hale gelen seçim güvenliğini, Adil Seçim Platformundan Tayfun İşbilen ile konuştuk.

'PARTİLER EKSİKLERİ BİRLİKTE GİDERİYOR'

Türkiye’de son 5-6 yıldır yapılan seçimlerde kurumsal ve sistematik olarak hileler yapıldığına yönelik çok fazla veri olduğunu söyleyen Tayfun İşbilen, buna karşı pek çok sivil inisiyatif ve sendikanın yanı sıra siyasi partilerin de özel çalışmalar yaptığının altını çizdi. Siyasi partilerin çalışmalarında seçim güvenliğinin çok önemli bir yer kaplamaya başladığını dile getiren İşbilen, bu dönemde özellikle “hayır bloku” ve seçim ittifakları göz önüne alındığında ilk defa bütün muhalefetin bir araya gelip ortak hareket etmeyi seçtiğini vurguladı. İşbilen, Adil Seçim Platformunun bugüne kadar yaptığı çalışmaları şöyle anlattı: “Siyasi partiler sandık kurulu üyelerini belirlerken birlikte hareket ettiler. Kendi eksik oldukları, zayıf oldukları yerlerde birbirlerine destek oldular. Bu süreçte bütün sivil toplum ve emek örgütleri de ulaşabildikleri kişileri siyasi partilere yönlendirdiler, sandık kurulu üyesi olmasını sağladılar. Şimdi de gözlemci (müşahit) organizasyonuyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz.”

'500 BİN MÜŞAHİT BULMAK İSTİYORUZ'

Fotoğraf: DHA

Yurttaşların mutlaka oy vermesi gerektiğine dikkat çeken İşbilen, seçim günü neredeyse sandıkların tamamında yaşanan olumsuzlukların haber verilerek tek merkezde toplanmasını sağlayacaklarını anlattı. Adil Seçim İletişim Merkezi kurarak buradan seçimle ilgili bilgilerin doğru bir şekilde seçmenle paylaşılacağını söyleyen İşbilen,  bugüne kadar siyasi partilerin, sivil inisiyatiflerin desteğiyle 500 bine yakın sandık kurulu üyesi görevlendirdiğine dikkat çekti. 500 bin de müşahit bulmak istediklerini söyleyen İşbilen, “Ayrıca avukat ve diğer seçim görevlileri örgütlenmemiz gibi çalışmalarımız var. Siyasi partiler seçimden sorumlu görevlileriyle bu bilgileri birbirleriyle de paylaşacaklar” diye konuştu.

'24 SAAT SANDIKLARI BIRAKMAYACAĞIZ'

24 Haziran günü her siyasi partinin kendi genel merkezinde seçimleri takip edeceğini kaydeden İşbilen, kendilerinin de ayrı bir kriz merkezi olacağını söyledi. İşbilen, “Ülkemizde her seçim oy vermeden sayımlara kadar sabah saat 6.00’dan diğer sabah saat 6.00’ya kadar, yani 24 saat sürer. O gün ortaya çıkabilecek tüm hukuki, fiziki problemler kriz merkezimizde toplanacak. Biz seçimlerde oluşan problemlere ilişkin topladığımız tüm bilgileri siyasi partilerle paylaşacağız. Yani bir eş güdüm merkezi oluşturulacak. Adil Seçim Platformunun muhalefet partileri tarafından oluşturulmuş olması, AKP oylarına sahip çıkmayacağı anlamına gelmiyor. AKP oylarının da sandığa girdiği gibi çıkmasını sağlayacağız. Adil seçim Platformunun mobil uygulamasını da ortaklaştırıp herkesle paylaşacağız” dedi.

TAŞINAN SANDIKLARA 3 KAT GÖREVLİ

YSK’nin Bölge’de 18 ili kapsayan sandık taşıma ve birleştirme kararının seçim güvenliği konusunda endişelere yol açtığını hatırlatan İşbilen bu konuda yoğun çalışmalarının olduğunu belirterek, seçmenleri sandığa taşıma kampanyası başlattıklarını söyledi. Yakın köylerden araçlarla, seçmenlerin sandıklara ulaştırılmasını sağlayacaklarını aktaran İşbilen, o sandıklarda olması gerekenden 3 kat fazla görevli bulunduracaklarını dile getirdi.

'REFERANDUMDAKİ GİBİ BİR HAVA VAR'

Bu seçimler öncesinde 16 Nisan referandumuna benzer bir hava olduğuna dikkat çeken İşbilen, “Referandumda ‘hayır’ veren cephedeki ortaklaşma ile muhalefete güven geldiğini görüyoruz. Buna ek olarak biz ilk defa bir problem için bir araya geldik ve problemlerimizi çözebiliyoruz. Saadet Partisinden İYİ Partiye, CHP’den HDP’ye kadar muhalefet partileri artık bir araya gelebiliyorlar. Bu ortaklık, muhalefetin bundan sonra da ülkenin sorunlarını çözmek için bir araya gelebileceğinin işaretidir. Bu partiler seçimleri kazandığında bir enkazla karşılaşacak ve seçim güvenliği için bir araya gelmenin ülke sorunlarının çözümü için de önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bugün seçim güvenliği için siyasi parti ve sivil inisiyatiflerin daha organize olduğunu ve sandıkların doluluk oranının arttığını söyleyebilirim” diye konuştu.

'BÜTÜN YURTTAŞLAR OY KULLANMALI VE SANDIĞA SAHİP ÇIKMALI'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapalı bir toplantıda “Sandık hakimiyetini kurarsak işi başlamadan bitiririz” sözlerini  hatırlatan İşbilen, “Tam da bu sözler bizim yaptığımız işin ne kadar doğru ve gerekli olduğunu gösteriyor. Kaygılarımızın, şüphelerimizin doğruluğunu ortaya koyuyor” dedi. Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin bilindiğini ancak artık kendisinin de itiraf etmiş olduğunu belirten İşbilen, bu nedenle herkesi oy kullanmaya ve adil bir seçim için sandıklarda görev almaya çağırdı.

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Haziran 2018 13:35
www.evrensel.net