28 Kasım 2017 04:29

Posco direnişi sürüyor: Bu suç karşısında ne yapılacak?

Kocaeli'de AKP'li Zeki Aygün, sendikalaştıkları için işten atılan 89 Posco işçisini ziyaret etti. 'Peki bundan sonra ne olacak?'

Posco direnişi sürüyor: Bu suç karşısında ne yapılacak?

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Pocso’da, sendikalaşma nedeniyle yaşanan işten atmalara ilk elden şahit oldu. İşten atılan işçilerle ve Birleşik Metal-İş yöneticileriyle bir araya gelen Aygün, dün de firma yönetimiyle görüşme yaptı. Yasalara göre sendikalaşma nedeniyle işçi atmak suç sayılırken, işçilerin gözü hükümetin atacağı adımlarda. Görüşmelere ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “Bize bir faydası yok daha. Fabrika önünde işçi arkadaşlarla bekleyişimiz sürüyor” dedi. 

Posco’da sendikalaştıkları için işten atılan 89 işçinin eylemleri sürerken, Mecliste de sert tartışmalar yaşandı. CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar’ın Meclis gündemine getirdiği Posco’de yaşanan işten atmalara ilişkin AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün “Haydarcığım merak etme takip ediyoruz. Hem bakanlık, hem müfettişlik hem de valilik düzeyinde takip ediyoruz. Bu olaylar her zaman işçi işveren arasında yaşanıyor. Sizin gibi fabrika önünde şov yaparak değil çözmek için gidiyoruz. Bu sorun cumartesi günü çözülecek” açıklamasını yaptı. 

Geçtiğimiz cumartesi günü sorunun çözümüyle ilgili kamuoyuna bir açıklama yapılmadı. Fakat Zeki Aygün’ün Seka Park Otel’de işten atılan bir grup işçiyle görüşme yaptığı öğrenildi. Öte yandan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı ile Zeki Aygün’ün yan yana geldiği de gelen bilgiler arasında. 

Astakos Haber’de yer alan bilgiye göre görüşmede Hami Baltacı, yaşanan süreci Zeki Aygün’e anlattı. Baltacı’nın iş barışının sağlanması için atılan işçilerin geri alınması ve sendika hakkının tanınması gerektiğini belirtti, Milletvekili Zeki Aygün’ün de katkılarını beklediklerini söyledi. Zeki Aygün ise bir de Posco Assan patronuyla görüşeceklerini ve sorunun çözülmesi için çabaladıklarını ileri sürdü. 

BİZ BEKLİYORUZ

Evrensel'e konuşan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, Zeki Aygün’ün kendilerine henüz bir açıklama yapmadığını dile getirdi. Fabrika önünde beklediklerini belirten Çelik, “Zeki Aygün iki gündür görüşmeler yapıyor ama henüz bize bir faydası yok. Mecliste CHP ve AKP vekilleri Posco’da yaşananlara dair tartışmalar sürdürmüştü, Aygün ise cumartesi bu işi çözeceklerini, söyledi ama henüz bir şey yok. Fabrikaya da geldi ama bize bir açıklama yapmadı. Herhalde bir açıklama yapar diye düşünüyoruz. Biz işçi arkadaşlarımız ile fabrikanın önünde bekliyoruz” diye konuştu.

SENDİKALAŞMAYI ENGELLEMEK SUÇTUR!

Sendikalaşmayı engellemek hem Türk Ceza Kanununa (TCK) hem de Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre suç teşkil ediyor. 
TCK’nin 118. Maddesinin 1. fıkrasında “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ifadesi yer alıyor. Aynı maddenin 2. fıkrasında ise şu ceza öngörülüyor: “Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi hâlinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.”
6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 25. Maddesi ile de sendika özgürlüğünün güvencesi düzenleniyor. İlgili maddenin 5. fıkrası; “Sendikal bir nedenle iş sözleşmesinin feshi halinde işçi, 4857 sayılı Kanunun (…), 20 ve 21 inci madde hükümlerine göre dava açma hakkına sahiptir. İş sözleşmesinin sendikal nedenle feshedildiğinin tespit edilmesi halinde, 4857 sayılı Kanunun 21’inci maddesine göre işçinin başvurusu, işverenin işe başlatması veya başlatmaması şartına bağlı olmaksızın sendikal tazminata karar verilir. Ancak işçinin işe başlatılmaması hâlinde, ayrıca 4857 sayılı Kanunun 21’inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen tazminata hükmedilmez. İşçinin 4857 sayılı Kanunun yukarıdaki hükümlerine göre dava açmaması ayrıca sendikal tazminat talebini engellemez” hükümleri yer alıyor. Gözler bu açık ihlal karşısında, yaşanan gelişmelerden AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün aracılığıyla haberdar olan Hükümetin atacağı adımlarda.

ÖNCEKİ HABER

B/S/H’de işçi kıyımı: işçi rekor kırdı, ödülü işsizlik oldu

SONRAKİ HABER

Deniz Çakır’dan Sabah’a tepki: Basın, gerçek ve hukuktan yana olsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa