20 Kasım 2017 20:02

Posco Assan’da işçi kıyımı devam ediyor!

İşçilerin eylemlerinin sürdüğü Posco Assan’da işten atılan işçi sayısı 80’e ulaştı. Patron ise yerel gazetelere verdiği ilanla işçi aramaya başladı.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

İzmit Ali Kahya bölgesinde üretim yapan Kibar Holding ve Daewoo International’ın ortak girişimi olan Posco Assan’da işçi kıyımı son hız devam ediyor. Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler patır patır işten atılıyor. Patronun şimdiye kadar çıkardığı işçi sayısı 80’e ulaşırken, işçiler fabrika içinde ve dışında eylemlerini sürdürüyor. İşçiler önceki güne kadar fabrika içinde yemek yememe ve alkış eylemi yaparken,  işten atılan işçilerse Ali Kahya ve İzmit merkezinde ‘Posco Assan işçilere ve Ali Kahya halkına hesap vermelidir’ başlıklı bildiri dağıtımı yaptı. 

İşçiler bununla da kalmazken, çeşitli siyasi parti temsilcileriyle görüşüp içinde bulunduğu durumu anlatıyor. Önceki gün AKP İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Posco Assan’da işten atılan işçilerle bir araya geldi. İşten atılan işçiler AKP İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz ile görüşerek sorunlarını aktardı ve çözüm bulunmasını istedi. Ayaz, işten atılan işçilerin sorunlarını dinledikten sonra çözüm bulunması için gerekli adımları atacaklarını söyledi. 

VALİ PATRON İLE İŞTEN ATMALARI MI GÖRÜŞÜYOR?

Öte yandan bugün Posco Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ile Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un bir görüşme yapacağı öğrenildi. Fabrikadan atılan işçilerin durumuyla ilgili yapıldığı düşünülen görüşmeden nasıl bir sonuç çıkacağı bilinmezken, çok sayıda polis aracı ve panzer fabrikanın önünde bekletiliyor.

POSCO GAZETELERE İLAN VERDİ

İşçilerin eylemleri sürerken, Posco patronu Kocaeli’nin yerel gazetelerine ilan vererek işten attığı işçilerin yerine yenilerini almaya çalışıyor.Fabrikanın fotoğraflarla datanıtıldığı gazete ilanlarında, “Dünyanın en iyi paslanmaz çelik üreticisi olma yolunda büyüyerek ilerleyen Posco Assan, bu yolda birlikte yürüyeceği çalışma arkadaşları arıyor” ifadeleri yer alıyor. 

BİR HATIRLATMA…

Gazetelerde çıkan bu ilanlar Posco’nun 2011 yılında kurulma sürecinde yerel basında yaşananları hatırlattı. Kocaeli Koz internet gazetesinde yayınlanan yazıda Posco’nun kuruluş dönemine değinilerek, Kocaeli basınının bu fabrikaya karşı haberler yayınlamaya başladığı hatırlatılıyor. İzmit’in ikinci bir Dilovası olmasını istemediklerini belirten yerel gazetelere kamuoyu desteği de oldukça fazlaydı. Bir projenin hayata geçirildiği yazının bir kısmı şöyle: “Proje şuydu, yerel basın temsilcileri Güney Kore’ye götürülecek, Posco’nun şirin yüzü gösterilecek, onlarda geri döndükleri zaman, ‘amanda aman, ne de güzel fabrikaymış’ diyecekler.Plan tıkır tıkır işledi. Gittiler, gezdiler, tozdular, döndüklerinde ise bambaşka birisi olmuşlardı. Öyle bir ikna oldular ki şimdi hep birlikte Posco savunucu oldular. 

O dönem mevcut olan İl Genel Meclisi toplantısına katılan bu ‘ikna olmuş gazetecilerden’ meclis üyeleri bilgi istedi. 15 gün öncesine kadar en set muhalefeti yapan bu ‘gazeteciler’ toplantıda ise Posco'nun Güney Kore'deki tesislerinin çevreyi kirletmediğini gözlemlediklerini, oradaki gibi bir tesis kurulması halinde çevreye zarar vermeyeceğine inandıklarını söylediler.

Artık kentte bir basın muhalefeti kalmadığı için Posco, çok kısa sürede kuruldu ve faaliyete başladı. Ve geldik bugüne. İlk kurulduğu dönem işçisine vaat ettiği hiç şey yapmayan, aksine sürekli işçi üzerinde baskı kuran işletme bugün anayasal bir hak olan sendika istedikleri için işten çıkartılıyor. Bu işin vebali, o yıllarda bu geziye katılıp,  birden bire ikna olan o ‘gazetecilerin’ boynunda.” (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Tarlabaşı-Ayıp Şehir’ sergisi Viyana’da

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...