28 Mayıs 2015 16:55

Demirtaş: Barajı geçince AKP'liler değil balkona pencereye dahi çıkamayacak

Paylaş

Hatay'daki mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demitaş, HDP'nin barajı aşması ile birlikte AKP'nin balkon ve pencere konuşması dahi yapamayacağına dikkat çekerek, AKP'nin tek derdinin HDP olduğunu vurguladı. HDP'nin barajın altında kalması durumunda AKP'nin Suriye'ye savaşa gireceğine dikkat çeken Demirtaş, AKP'yi durduracak tek gücün HDP olduğunu belirtti. Demirtaş, Suriye halkları ile birlikte ortak ve onurlu bir gelecek kurmak için herkesin hesabını iyi yapması gerektiğini ve HDP etrafında kenetlenmesi gerektiğini söyledi. 

Halların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Seahattin Demirtaş, Hatay'da düzenlenen mitingde konuşta. Onbini aşkın yurttaşa seslenen Demitaş, konuşmasına, "Hatay bize değişimi gösterdi bu meydanda, Hatay bize değişime hazırız diyorsa, biz de hazırız" diyerek başladı. Demirtaş, Gezi direnişinin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "Sözlerime Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Cömert'i anarak başlamak istiyorum" dedi.

'7 HAZİRAN'DA GENÇLERİMİZİN HESABINI SORACAĞIZ' 

AKP'nin Gezi direnişinde sadece barış, demokrasi ve özgürlük istediği için sokağa çıkan gençleri katlettiğini hatırlatan Demirtaş, "Gençlerimizi katledenlerden elbette hesap sorulacak. Hesap sorulacak ilk akşam 7 Haziran. Yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlıklarının hesabının sorulacağını iyi biliyorlar. Elbet bizde soracağız" dedi.

'SAVAŞIN BAŞINI STAJYER BAŞBAKAN ÇEKTİ' 

Türkiye'nin Suriye savaşı ile birlikte çıkmaza girdiğine dikkat çeken Demirtaş, "Suriye'de yaşanan savaşta girdikleri çıkmazı iyi biliyorlar. Suriye savaşı başladığı ilk günler de neler yaşandı siz iyi biliyorsunuz. Türkiye bu savaşta barış rolünü oynayabilirdi. Aman yapmayın dedik uyardık dinlemediler. Suriye'de bir mezhep bir kimlik tarafı tutmayın dedik ama bu şimdiki stajyer başbakan o zaman bizi dinlemedi" diyerek AKP'nin Suriye üzerinde yürüttüğü politika ile savaşın başını çektiğini kaydetti.

'SURİYE'DE SAVAŞ BAŞLADIĞINDA AKP GİBİ BİR REJİM KURACAKLAR DİYE HEYECANLANDILAR' 

Demirtaş, Suriye'deki savaşın ve katliamların sorumlusunun AKP olduğuna vurgu yaparak, konuşmasına şöyle devam etti: "HDP olarak biz dedik ki bu barışı sağlayabiliriz. Suriye'deki iç barışı sağlamak öncelikli hedefimiz olacak. Suriye sınırını IŞİD, Nusra gibi çetelere kapatarak işe başlayacağız. Bu grupların geçişini onlara giden silahların önünü keseceğiz. Bugün İştebrak'ta, Keseb'te katliam olmuşsa bunların gönderdiği silahlar sayesinde olmuştur. Bunlar dedi, belki Suriye rejimi iki üç hafta da düşecek. Türkiye'deki AKP gibi bir rejim kuracaklarını sandılar" dedi.

'SURİYE HALKLARINI HESABA KATMADAN EMPERYAL GÜÇLERİ DESTEKLEDİLER'

Demirtaş, AKP'nin Suriye'de halkları hiçe saydığını kaydederek, "Davutoğlu ve Erdoğan heyecanlandı. O kadar heyecanlandılar ki bir kaç güne kadar orduyu Suriye'ye çıkaracaklarını düşündüler. Suriye'deki halkları, Suriye'deki bölgesel güçleri hesaba katmadan oraya dışardan gelen emperyal güçleri devreye koyarak kendi hesaplarına ulaşmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı. 

'HDP BARAJI AŞTIĞI ZAMAN IŞİD'E GÖNDERDİKLERİ SİLAHLAR ORTAYA ÇIKACAK'

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın siyasete atılmak istemesine Cumhurbaşkanı Recep Tayuyip Erdoğan'ın karşı çıkmasını da değerlendiren Demirtaş, "Erdoğan ve Davutoğlu ikilisi. Bunların sır küpü de MİT Müsteşarı idi ve siyasete atılmak istedi. Ama Erdoğan engelledi. Niye Çünkü biliyor ki o makama başkası gelse tüm sırları ortaya çıkacak. Biliyor ki o makam değişse Suudi Arabistan, Katar ve Erdoğan barbar terör örgütlerine verilen silahlar için kaç para verdi, bu ortaya çıkacak" dedi. HDP'nin barajı aşarak meclise gitmesi durumunda hepsini ortaya çıkararak, sorumluların yargılanmasını sağlayacağını vurgulayan Demirraş, "IŞİD'e, Nusra'ya giden silahlar, yolsuzluklar hırsızlıklar ortaya çıkacak. Bu yüzden işi gücü bıraktılar HDP ile uğraşıyorlar" dedi.

'HDP BARAJI AŞMAZSA AKP SURİYE'DE SAVAŞA GİRECEK'

Demirtaş, Hatay halklarına seslenerek, "Hatay halkı biz sizin gibi halklarız. HDP barajı aşamazsa seçimden sonra Türkiye savaşa girecek. Suriye'de tampon bölge oluşturacak ve tankla uçakla savaşa girecek. Bunu engellemenin tek yolu HDP'nin barajı aşamasıdır" diye konuştu. 

'HDP BARAJI AŞTIĞINDA DEĞİL BALKONA PENCEREYE DAHİ ÇIKAMAYACAKLAR'

HDP olarak adayları ve seçim bildirgesi ile halkların karşısına çıktıklarını vurgulayan Demirtaş, "HDP oy çalmayla barajın altında bırakılabilir. Bunu engellemenin tek yolu sizlerle birlikte daha yüksek bir oy çıkararak, çalmalarının önüne geçmek. Burada en büyük iş gençlerimize düşüyor. Hataylı kardeşlerim bunun hesabını iyi yapsın. Hesabımızı yapar, yan yana durmayı başarırsak 7 Haziran da yeni bir umut yeşermiş olacak. Bu ülkede 7 Haziran'da HDP'nin barajı aşması ile değil balkona pencereye çıkamayacaklar. Bizim derdimiz Türkiye'de herkesi korkutarak ülkemizi ve geleceğimizi karartmayı düşünenlerin hesaplarına son vermektir" dedi. 

Kimliklerin ve inançların onur kaynağı olduğuna vurgu yapan Demirtaş, "Hepimiz büyük insanlık sloganında buluştuk. Bu topraklar yeni medeniyetler değil misali. Tarihimize bakarak büyük insanlığı yeniden kurabiliriz. Biz dünyaya bu topraklardan medeniyet ihraç ettik. Büyük insanlığı ancak buradan yeniden yeşertebiliriz. Kimliklerimiz inançlarımız bizim utanç kaynaklarımız değil onur kaynaklarımızdır. HDP ile Türkiye halkları zenginlikleri ile onur duyacak" şeklinde konuştu. 

'ONUN DERDİ YUFKA DEĞİLSE, ELİNİZDEKİ OKLAVALARLA 7 HAZİRAN'DA DERS VERİN'

HDP'nin ortak mücadele alanı olduğunu kaydeden Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Trakya'dan Güneydoğu'ya kadar bu ülkede var olan tüm ezilenler ile birleşerek, direnerek bu güne geldik. Egemenlerin baskı politikalarına karşı ayrı ayrı mahallelerde direnmek de önemlidir. Ama HDP bütün bu mahallelerin ortak yeridir. HDP gümbür gümbür geliyor. İşçilerin ayak sesleri ile çapulcuların haykırışları ile geliyoruz. Saray'daki de bunu görüyor. Diğerini saymıyorum bile. Diyor ki AKP politikasını yürütürüm. Açılışlara giderim. Gerekirse yufka açmaya gidecek. Derdi yufka değil derdi başka onun derdi yufka değilse, sizde elinizdeki oklava ile 7 Haziran'da ona gereken dersi verin." 

'KADINLAR VE GENÇLER ERDOĞAN'IN KENAN EVREN'İN BARAJINI BİRLİKTE YIKACAK'

HDP'nin kadınların ve gençlerin ellerinde büyüdüğünü vurgulayan Demirtaş, "Bunlar bizim kadınlarımızı kuluçka makinesi gibi gördüler. Bizler özgür kadının partisiyiz. En çok da kadınlardan korkuyorlar kadınlar onların iktidarının sonunu getirecekler. Göreceksiniz bu ülkenin kadın Başbakanı olacak, o da HDP'li olacak. Kadınlar direnerek bu günlere geldiler. Kadınların bu görkemli yürüyüşü Erdoğan'ın da Kenan Evren'in de barajlarını yıkacak. Üniversite öğrencileri bir yandan üniversitedeki derslerle, bir yandan üniversitelerde demokrasi mücadelesi verirken, bir yandan da seçim çalışmalarını yürütüyor. Bu gençler sayesinde HDP halkların lehine, ,inançların lehine 7 Haziran'da yoluna devam edecek" dedi.

'IŞİD'İN SUYUNU KESECEĞİZ'

Suriye savaşı ile birlikte Suriyeli mültecilerin durumuna da dikkat çeken Demirtaş, "Hatay'da, Hatay'ın bütün halkları da HDP'nin etrafında kenetlenerek, tek bir oyun ziyan olmamasını sağlayacak. Hatay artık huzur bulacak. Hatay'da yaşayan Suriyeliler, istiyorlarsa vatandaşlık haklarını alacak burada kalacak, isterse ülkesine dönecek. Sınırları kaldıracağız. Orada da barışı sağlayacağız, burada da sağlayacağız. Korkacaksa eğer Türkiye'nin halkları değil AKP'nin bir avuç yöneticisi korksun. Korkacaksa Suriye halkları değil IŞİD korksun, El Kaide korksun. Çünkü HDP olarak geldiğimiz zaman sularını keseceğiz. IŞİD, El Kaide ve diğer barbar örgütler buraları terk etmedikçe hepimiz tehlikedeyiz. Yüzlerini ne zaman bize döneceklerini bilmiyoruz. AKP IŞİD'i barbarlık ve tecavüz örgütü olarak görmüyor. HDP'yi, Berkin Elvan'ı terörist ilan ediyorlar ancak IŞİD'i incitmemek için terör örgütü diyemiyorlar. Bu zihniyet bu anlayış Türkiye'yi uçuruma doğru götürüyor. Hesabınızı buna göre yapın. HDP dışında bu vahşeti durdurabilecek bir güç yok. İster bağımsız, ister parti, HDP'den başka bir güç yok AKP'yi durdurabilecek" dedi.

Demirtaş Arapça "Nıhnal HDP Nıhnal Meclis" diyerek sözlerini sonlandırdı. (DİHA)


Hammami: Halkların kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye için sizlerleyiz 

 

ÖNCEKİ HABER

'Eğit-donat programı Türkiye'de başladı' iddiası

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa