12 Ağustos 2014 06:00

Gökyüzünde şölen var!

Halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid Meteor Yağmurları, 12-13 Ağustos tarihlerinde maksimum seviyeye ulaşacak.

Paylaş

Halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid Meteor Yağmurları, 12-13 Ağustos tarihlerinde maksimum seviyeye ulaşacak. Olay, Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde düzenlenecek etkinlikte çıplak gözle canlı izlenebilecek.

Atmosfere çok büyük hızlarla çarpan parçacıkların yanmasıyla meydana gelen göktaşı (meteor) yağmurları, özel zamanlarda izlenmesi çok keyifli ve yaşamımız için tehdit oluşturmayan görsel şölenler olarak tanımlanıyor. Bu olaylardan biri de Perseid göktaşı yağmurları. Perseid, Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı tarafından bırakılan kalıntıların içinden Dünya’nın geçmesi sonucu oluşuyor.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE

Bu görsel şölen, 12 Ağustos akşamı Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi tarafından “Perseid Göktaşı Yağmurları” başlığında saat 22,00’ de halka açık düzenlenecek özel etkinlikle takip edilecek. Vatandaşlar, küçük çakıl taşları büyüklüğündeki göktaşlarının atmosferimize girip yandıklarında bıraktıkları izleri görme şansı yakalayacak. Etkinlikte katılımcılar, bu görsel şöleni çıplak gözle izleme fırsatı bulmanın yanı sıra uzman astronomlardan da bu merak uyandıran alana yönelik bilgi alacaklar.

KORKMAYIN HESAPLAR YAPILDI

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:
“Atmosferimiz ve yaşamımız için potansiyel bir tehdit olarak değerlendirilebilecek göktaşlarından, özellikle bir asteroit (küçük gezegen) veya bir kuyrukluyıldız ile ilişkili olanların yörüngeleri, büyüklükleri ve atmosferimize giriş hızları çok iyi hesaplanmıştır. Dünyamız, kendi yörüngesi üzerinde, bir kuyrukluyıldız veya bir asteroidin kalıntısı olan bu göktaşlarının bulunduğu bölgeden her yıl geçmektedir. Bu nedenle her yıl aynı zamanlarda bir kuyrukluyıldız veya küçük gezegen kalıntısından kaynaklanan bir göktaşı yağmuru izleriz. Dünyamız, yörüngesinin kalıntı olan bir bölgesinden her geçişinde, buradaki kalıntı daha da azalır ve büyük göktaşlarının sayısı iyice düşer. 12 Ağustos’ta atmosfere büyük bir göktaşının çarpması beklenmemektedir.” (ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Dayanışma güçlü kılar

SONRAKİ HABER

Mersin'de bisiklet fabrikasında yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa