23 Kasım 2019 13:30
Son Güncellenme Tarihi: 25 Kasım 2019 12:17

"Saray'a giden CHP'li" iddiasında gün gün yaşananlar, tüm gelişmeler ve açıklamalar

Rahmi Turan'ın "Saray'a giden CHP'li" iddiası, o ismin Muharrem İnce olduğunun öne sürülmesiyle devam etti. Peki iddianın ortaya atıldığı günden itibaren neler yaşandı, kim ne dedi?

Fotoğraf: Ex13/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Derleyen: Okan BAŞAL

Sözcü yazarı Rahmi Turan'ın ortaya attığı "Saray'a giden CHP'li" iddiası, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp "Türkiye'nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir. Ben de yardımcı olurum" sözü alan ismin Muharrem İnce olduğunun öne sürülmesiyle devam ettirildi. Turan, kaynağının Talat Atilla olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun isim vermeden doğruladığı, Erdoğan ve Muharrem İnce'nin ise yalanladığı iddianın ortaya atılmasından itibaren yaşanan gelişmeleri derledik.

İDDİA NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, 20 Kasım tarihli köşesinde "Müthiş bir haber!" başlığıyla, "Saray'a yakın haber kaynağının", CHP'li önemli bir siyasetçinin 9 Kasım akşamı değişik plakalı bir araçla geldiği Beştepe'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü aktardığını duyurdu. Turan'ın iddiasına göre, bilgi için "Yüzde yüz doğru ve tekzip edilmesi mümkün değil" diyen haber kaynağı, görüşmede Erdoğan'ın, CHP'li isme, "Türkiye'nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir" dediğini de aktardı. İddiaya göre "Engellerim var" diyen CHP'li isim, Erdoğan'dan "Düşün, karar ver. Memleketin iyiliği için bu gerekli. Ben de yardımcı olurum" yanıtını aldı. Turan, yazısının devamında haber kaynağının, CHP siyasetçinin adını da kendisiyle paylaştığını ancak o siyasetçiye ulaşamadığı için onay almadan hiçbir isim açıklamayacağını belirtti.

MUHARREM İNCE'NİN İLK TEPKİSİ: O CHP'Lİ BULUNUP DİSİPLİNE SEVK EDİLMELİ

Turan'ın yazısı gündemin en çok konuşulanları arasına girdi ve CHP'li siyasetçinin kim olduğuna dair ortaya birçok isim atıldı. Bu isimlerden birisi de 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'den aday olan Muharrem İnce'ydi. Gözlerin çevrildiği İnce, 20 Kasım'da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sözü geçen kişinin ortaya çıkması, çıkmıyorsa Rahmi Turan'ın o ismi açıklaması çağrısı yaptı.

İnce, akşam saatlerinde de Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı programına telefonla bağlandı. "Sayın Rahmi Turan ciddiye aldığım bir isimdir. O yazmışsa ciddiye alırım. Fakat bugün sabahtan beri toto oynanıyor. CHP'liler benim ismimi telafuz etmedi ama CHP'liler dışındakiler ismimi kullandı. Sayın Rahmi Turan herkesi zan altında bırakmaktadır. Bunu açıklamalıdır" diyen İnce, yazılan doğru ise Turan'a teşekkür etmek gerektiğini söyledi. İnce, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bir oyunu bozmuştur, deşifre etmiştir. Ama şimdi ciddi bir sorun var ortada. Bu iddia doğruysa Cumhurbaşkanı ile ilgili bir sorun var ortada. Cumhurbaşkanı herkesle görüşür ama bir partinin genel başkanını belirlemek için kimseyle görüşemez."

İnce ayrıca CHP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen CHP'linin bulunup disipline sevk etmesi gerektiğini söyledi.

RAHMİ TURAN'IN DEVAM YAZISI: İSMİ UNUTACAĞIMA DAİR SÖZ VERDİM

Rahmi Turan, Sözcü'de 21 Kasım'da yayımlanan yazısında, gelen tepkiler üzerine haber kaynağıyla tekrar konuştuğunu, "Yanılmış olmayasın" diye sorduğunu ve yine "Yüzde yüz doğru" yanıtını aldığını öne sürdü. "Müthiş bir haber -2" başlıklı yazıda Turan, haber kaynağının "Ortalığın bu kadar hareketleneceğini düşünmemiştim. Şimdi belki de işimden gücümden olacağım" diye endişeye kapıldığını aktardı. Turan, kaynağın kendisine verdiği ismi unutacağına dair söz verdiğini ifade etti. "Saray'ı kim ziyaret ettiyse medeni cesaret gösterip kendisi açıklamalı" diyen Turan, ikinci seçenek olarak da görüşmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulmasını önerdi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: SARAY'A GİDENLERİ BİLİYORUM

21 Kasım sabahı FOX TV'de İsmail Küçükkaya'ya konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rahmi Turan'ın iddiasını doğruladı. "Saray'a gidenleri biliyorum. İsim vermek istemiyorum. Her konuda konuşan Erdoğan bu konuda neden konuşmuyor?" diyen Kılıçdaroğlu, açıklamasının devamında "Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur" ifadelerini kullandı. İktidardaki AKP'nin, "CHP'yi nasıl dağıtırız" diye çalışan ekipleri olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarıma, partililere söyledim. Adamlar tutuldu, paralar verildi. Biz bunu gayet iyi biliyoruz. Akıl var mantık var, başka işin gücün mü yok? Erdoğan, CHP'yi dağıtmak için, ‘CHP kendi içinde kavgalı bir partidir, bunlar memleketi yönetemez’ diye bir algı yaratmak istiyor, bunun için de elinden gelen her şeyi yapıyor. Devletin en kilit noktalarındaki kişileri devreye soktuğunu biliyorum" şeklinde konuştu.

FAHRETTİN ALTUN: İDDİALAR GERÇEK DIŞIDIR, HAYAL ÜRÜNÜDÜR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 21 Kasım'da yaptığı yazılı açıklamada, iddianın "tamamen gerçek dışı, hayal ürünü" olduğunu öne sürdü. Altun, yazılı açıklamasında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 'CHP'li bir siyasetçiyle görüştüğü ve aralarında bu kişinin CHP genel başkanı olması yönünde bir diyalog geçtiği' iddiası tamamen gerçek dışıdır, hayal ürünüdür. Yaklaşık 43 yıllık siyasi hayatında Sayın Cumhurbaşkanımızın herhangi bir siyasi partinin dizayn edilmesine yönelik adım atması ya da iç işlerine müdahale etmesi hiçbir zaman söz konusu olmamıştır" dedi.  Açıklamanın devamında "Söz konusu haberleri gerçek kabul edip, bunun üzerine daha fazla gerçek dışı ifadelerle siyaset iklimini zehirlemeye çalışan kimi siyasetçilerin yaptıkları açıklamaları da kaygıyla izliyor, kendi siyasi hesap ve çıkarlarını korumak namına yaptıkları bu iftira ve yalan siyasetinden vazgeçmelerini umuyoruz" denildi.

İNCE: KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜM, BİLDİĞİNİ SÖYLEMEDİ

21 Kasım'ı 22 Kasım'a bağlayan gece Hande Fırat'ın CNN Türk'te hazırlayıp sunduğu programa mesaj gönderen Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü aktardı ve şunları söyledi:

"Sayın Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştüm. O kişiyi sordum. Bildiğini söylemedi. Şeref yoksununu açıklayın dedim. Yarın ayrıntılı konuşacağım. Bence böyle bir görüşme yok ama Recep Tayyip Erdoğan, CHP'yi karıştırmak istiyor."

İDDİAYI YALANLAYAN ERDOĞAN: CUMHURBAŞKANLIĞIMI ORTAYA KOYUYORUM

İzmir'de 22 Kasım'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iddiayı yalanladı ve Kemal Kılıçdaroğlu'na "İspat ettin ettin, etmezsen CHP’nin genel başkanlığı bu yalancıdan kurtulsun" dedi. Erdoğan, "Güya ben Külliye’de bir CHP’li ile görüşmüşüm. Ben! Arkadaşlarım gerekli cevabı verdiler, 'Görüşme olmadı' dediler. Bunu haber yapan gazeteci kayıp. Bay Kemal, senin hayatın yalan. Eğer yiğitsen ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum, acaba sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun?" ifadelerini kullandı.

RAHMİ TURAN: SARAY'DA ERDOĞAN'LA GÖRÜŞEN MUHARREM İNCE'YMİŞ

Londra'da tedavi gören Rahmi Turan, 22 Kasım akşamı, kendisine ulaşan ve gelişmeleri aktaran Sözcü ekibine, "Kaynağımın bana söylediğine göre, Saray'da Erdoğan'la görüşen CHP'li isim Muharrem İnce'ymiş" açıklamasını yaptı.

Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Uzun bir süredir tedavim nedeniyle Londra'dayım. Yani ortadan kaybolduğum falan yok. Son 2 gündür tedavimin yoğunluğu nedeniyle Türkiye'de olan bitenle çok ilgilenemedim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini de şimdi sizden öğrendim… O zaman Saray'a yakın kaynağımın bana söylediği ismi sizin aracılığınızla açıklamak istiyorum.

Kaynağımın bana söylediğine göre, Saray'da Erdoğan'la görüşen CHP'li isim Muharrem İnce'ymiş. Hatta kaynağım İnce'nin hangi araçla geldiğini, saat kaçta Saray'a girdiğini, kaçta çıktığını dakika dakika söyledi. Ben de gazetecilik refleksiyle aldığım bu önemli bilgiyi köşemde isim vermeden yazdım. Gelinen durum, bu ismi açıklamamı şart koştu. Ama önemli bir şeyi belirtmek istiyorum. Bu görüşme ve isimler, kaynağımın iddiası. Ben de bu önemli iddiayı Türkiye gündemine taşıdım. Bakalım taraflar şimdi ne diyecek…'

MUHARREM İNCE: KANIT VARSA TAKSİM'DE KENDİMİ YAKARIM

Bu gelişme üzerine CNN Türk'te Gündem Özel proramına konuk olan CHP'li Barış Yarkadaş'a canlı yayında mesaj atan Muharrem İnce, "Böyle bir görüşmeye dair kanıt varsa Taksim'de kendimi yakarım" dedi. İnce, daha sonra Yarkadaş'a gönderdiği ikinci mesajda "Ben gerçeğin peşindeyim. Gerçek diye bir derdim var" dedi.

"BUNUN GENEL MERKEZİN MUTFAĞINDA BİR ÇETE TARAFINDAN PİŞİRİLDİĞİNİ BİLİYORDUM"

Muharrem İnce, Turan'ın iddiasına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda ise "Bunun benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik bir operasyon olduğunu ve bunun Genel Merkezin mutfağında bir çete tarafından pişirildiğini biliyordum. Tahminlerimde yanılmadım. İddiaların benimle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur, olamaz. Bu bana, benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik şerefsizce bir saldırıdır. Bu şerefsiz, onurdan insanlıktan nasip alamamış kalemşörle ve kaynağım dediği saray soytarısıyla mutlaka yargı önünde hesaplaşacağız" dedi.

İnce, devamında "Ben kendimin ne olduğunu biliyorum. Madem ismimi ortaya attınız elinizdeki belgeleri de tüm Türkiye ile paylaşmanızı bekliyorum.  Bu konu artık benim için siyasi bir konu olmanın çok ötesine geçmiş bulunmaktadır. CHP yönetimi bu saatten sonra konuyu geçiştiremez. Bu konuyla ilgili benim üzerimden mutlaka bir disiplin soruşturmasını da başlatmalıdır. Ya da  taraf olarak konuyu yargıya taşıyıp kendi duruşunu göstermelidir" ifadelerini kullandı.

İnce’nin isminin açıklanmasının ardından Nedim Şener de “Rahmi Turan’ın açıklaması sonrası Muharrem İnce ile konuştum; ‘Eğer ben Saray’a çıkmışsam Taksim meydanında harakiri yaparım, peki 80 yaşındaki gazeteci Rahmi Turan yapar mi?’ dedi” ifadelerini paylaştı.

Fahrettin Altun da CNN Türk'e yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanımız bu konuda söylenecek son sözü söylemiş, hem noktayı hem hakikati ortaya koymuştur" dedi.

RAHMİ TURAN: HATA YAPTIM VE GEREKENİ YAPACAĞIM

İnce isminin açıklanmasının ardından CNN Türk canlı yayınına bağlanan Rahmi Turan, haber kaynağının 20 yıldır tanıdığı bir isim ve "Saray çevrelerinden iyi bilgi alan bir gazeteci" olduğunu aktardı. Turan, “Bu kişi Muharrem İnce’dir diye ben açıklamıyorum. Bu kaynağın verdiği bir isimdir. Ben kaynağın bana verdiği ismi açıkladım. Kaynak soruluyor. Eğer gerekirse kendisi çıkar ve açıklar. Benim bu kaynağı şimdi açıklamam çok ayıp olur. Kaynağımı 20 yıldır tanıyorum. İnce’nin söyledikleri de doğru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıklamaları doğru. Benim ne söylememi istiyorsunuz? O zaman benim verdiğim bu haber yanlıştır, ben hata yaptım” dedi.

Rahmi Turan, açıklaması sonrası gece saatlerinde katıldığı canlı yayında “Ben bu olayda taraf değilim, yanlış yaptıysam özür dilerim... Olayın birinci elden tanığı değilim. Ben kaynağıma güvendiğim için pişman oldum, durum onu gösteriyor. Her insan hata yapar, ben de hata yaptım ve gerekeni yapacağım” ifadelerini kullandı.

UĞUR DÜNDAR: BANA GEÇEN HAFTA BÖYLE BİR HABER GELDİ

Sözcü yazarı Uğur Dündar da CNN Türk canlı yayına bağlandı. Kendisine de geçen hafta böyle bir haber geldiğini ifade eden Dündar, "Aynen Rahmi abinin anlattığı gibi. Ben bunu alınca şöyle düşündüm bir defa bu haberin belgesi yok, belgesi olmayan bir haber yapmak gazetecilik ilkeleri bağdaşmaz. Çünkü kaynağı ne kadar güvenilir olursa olsun o da yanıltılabilir. Rahmi Abi'nin de o kaynağa güvenmesi nedeniyle yanılmış olabilir. Rahmi Abi de alınmasın" dedi.

Kaynağın isimini açıklamayan Dündar, şöyle devam etti:

"Bu haberin yaratacağı şudur: Uğur Dündar CHP'yi dizayn mı ediyor? Toplu yaratacağı bu olur. Belge de yok. Kimden geldiğini söylemem. Hiçbir gazeteci kaynağını deşifre etmez. Kaynağımı da uyardım. Sen de kandırılabilirsin dikkat et. Büyük bir olay. Burada kalmaz. Hakikat topallayarak da olsa hedefine ulaşır. 50 yıllık tecrübeme dayanarak bunun manipülatif, tuzak sayılabilecek bir haber olduğunu hissettim."

CANDAŞ TOLGA IŞIK: BANA İSİM ZİKREDİLMEDİ

Uğur Dündar'ın yanı sıra Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık da konuya ilişkin açıklama yaptı. Dündar'ın "Benim duyumum Candaş Tolga Işık'a Beşiktaş'ta CHP'li belediye meclis üyeleri dillendirmiş" sözleri sonrası programa bağlanan Işık, şunları söyledi:

"Beşiktaş Belediye Meclis üyesi değil, benim Beşiktaş'tan da tanıdığım insanlar. Muhtemelen de CHP'nin delegesi. Bir yerde davet sırasında dediler ki, on günden fazla, böyle bir şey oldu. Araştırayım dedim. Bana bir isim zikredilmedi. Çok önemli bir CHP'li denince şahsi olarak Muharrem Bey'e yordum. Rahmi Abi'nin kaynağı mı bilmiyorum. Bana hoş gelmemişti. Yönlendirme gibi hissetmiştim. Dünyanın en saçma şeyi bu. Külliye kimi işaret ederse seçilmeyeceği belli. Anlamak için gazeteci olmaya gerek yok. İki satır yazmadım bunla ilgili. Senaryonun kendisi de komik gittiği yer de komik. Muharrem Bey ile de konuştum, benim hissettiğim sizdiniz, dedim. Haber değerli bir haberse kimseye kaptırmam."

CHP MYK OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI, ÖZTRAK "KUMPAS" DEDİ

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda "Saray'a giden CHP'li" iddiası ele alındı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Faik Öztrak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Saray menşeli bu iddianın amacı CHP'ye kumpas kurmaktır. Bu operasyonun amacı gayet açıktır. Amaç CHP’de karışıklık çıkarmak, kumpas kurmaktır. Saray memurlarının operasyonuyla CHP’yi dizayn etmek kimsenin haddi değildir. CHP’yi dizayn edecek tek bir güç vardır. O da delegelerimizdir."

RAHMİ TURAN: KAYNAĞIM TALAT ATİLLA

23 Kasım'da Londra’dan telefonla Sözcü ekibinin sorularını yanıtlayan Rahmi Turan, iddianın kaynağının Talat Atilla olduğunu açıkladı. Turan, şunları söyledi:

“Gerek ilk yazımda gerekse dün geceki açıklamalarımda kaynağımı asla açıklamayacağımı söylemiştim. Açıkçası; açıklamayı da düşünmüyordum. Fakat bana ‘Muharrem İnce’ ismini veren kaynağımın, bugün bazı haber sitelerine yaptığı ‘Rahmi Turan’ın haber kaynağı ben değilim’ açıklamasını görünce o ismi açıklamaya karar verdim. Bana Muharrem İnce ismini veren kaynağım gazeteci Talat Atilla’dır” dedi.

Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendisi de bu bilgiyi çok güvenilir olduğunu söylediği bir başka kişi tarafından elde etmiş. Dediğim gibi kaynağımı açıklamayacaktım ama onun ‘Kaynak ben değilim’ açıklamasını görünce ismini açıklama mecburiyetinde kaldım.”

TALAT ATİLLA'DAN YANIT: KAYNAĞIM CHP'Lİ, KILIÇDAROĞLU DOĞRULADI

Rahmi Turan'ın kaynak olarak gösterdiği Talat Atilla, konuya ilişkin açıklama yaptı. Atilla, "Yanıt veriyorum!" başlıklı yazısında "Rahmi Turan 'Gazeteci kaynağını açıklamaz' dediği için ve Rahmi Turan’ı korumak için 'Benim' dememeyi tercih ettim” dedi. Atilla, kendi kaynağının bir CHP'li olduğunu ve görüşmenin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından doğrulandığını yazdı.

Talat Atilla, kendi sitesi timetuk.com'da yayımladığı yazı'da "CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na bir şekilde haberin doğruluğunu onaylatınca içimde şüphe kalmadı. Ne Muharrem İnce’ye… Ne CHP’ye… Ne iktidar partisine karşı değil, sadece habercilik arzusuyla davrandım. Gelelim haber kaynaklığı meselesine… Kaynağımın ismini söylemem söz konusu olamaz ama bir CHP’li… Ya Kemal Bey, ya da kendisinin konuşmasını beklerim doğrusu.. Kılıçdaroğlu haberi doğruladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net açıklamaları üzerine haberi yeniden kaynağıma sorgulattım. 'Yine altını çizerek yüzde yüz doğru' dedi. Şimdi, Kemal Beyin ve doğrulattığım CHP’li kaynağın konuşmasını bekliyorum…" dedi.

ATİLLA, İDDİAYI REDDETMİŞ VE "HEPSİNİ MAHKEMEYE VERECEĞİM" DEMİŞTİ

Turktime.com'un sahibi Talat Atilla, hakkında sosyal medyada dolaşan "kaynak" iddialarıyla ilgili 23 Kasım'ın ilk saatlerinde Twitter hesabından açıklama yapmış ve Turan'ın yazısını kendisiyle irtibatlayanların hepsini mahkemeye vereceğini söylemişti. Talat Atilla mesajında "Değerli dostlar Rahmi Turan aynı zamanda benim sitemde de yazıyor diye Rahmi Turan'ın yazısını benimle irtibatlayanların hepsini mahkemeye vereceğim. Çok çirkin.." demişti.

KILIÇDAROĞLU'NDAN KUMPAS TEPKİSİ

Gelişmeler üzerine yeniden açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bize kumpas kurmaya çalışıyorlar, buna asla izin vermeyeceğiz. Erdoğan'a buradan bir daha çağrı yapıyorum. Olur da benim dediğim televizyona gelmezsin, bağımsız televizyonlara gelmezsin, ben senin istediğin televizyona gelmeye hazırım. Gelmeyen namerttir” dedi.

RAHMİ TURAN: KURALI ATİLLA BOZDU

Gelişmeler üzerine yeniden köşesinde konuya değinen Sözcü Yazarı Rahmi Turan, "Kuralı Talat Atilla kardeşim bozdu. Ben de üzülerek gerçeği açıklamak zorunda kaldım" dedi.

ATİLLA: KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMA YAPMASINI BEKLİYORUM

Turan'ın kaynak olarak gösterdiği Talat Atilla ise Twitter paylaşımında Kılıçdaroğlu'nu açıklama yapmaya çağırdı. Atilla, paylaşımında "Kılıçdaroglu'nun açıklama yapmasını bekliyorum... Daha önce yaptığım açıklamanın arkasındayım. Açıklama makul bir sürede gelmezse yeni bir açıklama daha yapacağım" ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE, LEVENT GÜLTEKİN'İ İŞARET ETTİ

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la sarayda görüştüğü yönündeki iddialara ilişkin basın toplantısı düzenledi. İnce, Levent Gültekin'i kast ederek "Bana 'sarhoştu' diyenlerle aynı kişiler" dedi.

İnce, bir gazetecinin "Komplo kurduğunu ifade ettiğiniz isimler 24 Haziran gecesi sizin için sarhoştu diyenler mi?" sorusu üzerine "Evet, tam olarak aynı kişilerdir" yanıtını verdi.

Gazeteci Levent Gültekin, 24 Haziran 2018'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ertesinde Muharrem İnce'nin ortadan kaybolmasına dair "Kameraların karşısına geçemeyecek kadar alkollüydü" iddasını dillendiren isimdi.

KILIÇDAROĞLU: CHP’Yİ SUÇLAMAK ÇOK YANLIŞ

Muharrem İnce’nin açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çağrımı beklemeden CHP’yi suçlamak çok yanlış” dedi. Kılıçdaroğlu, “Talat Atilla sizinle konuştu mu?” sorusunu da “Talat Atilla ile adımın yan yana gelmesine bile tahammülüm yok. Tek bir telefon konuşması bile yapmadım” diye yanıtladı.

ALTUN'DAN BİR AÇIKLAMA DAHA: BÖYLE BİR PLAKA BİLE YOK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "haber kaynağı olarak gösterilen şahıs tarafından yapılan son açıklama hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır." dedi. Altuın ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Ziyaretçi Kabul Programı'nda bu plakalara sahip herhangi bir araç kaydının söz konusu olmadığını söyleyerek, "Dahası Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığımız kayıtlarına göre bu plakalar mevcut dahi değildir" dedi. 

İNCE: CHP YÖNETİMİ PARTİ İÇİNDEKİ İFTİRACIYI BULUP CEZALANDIRMALI

CHP Parti Meclisi üyesi Muharrem İnce, (25 Kasım) Twitter'dan yaptığı açıklamada CHP yönetimine seslendi, "Bu olay sonunda bana iftira atıldığı, kumpas kurulduğu bütün gerçekliğiyle ortadadır. Şimdi CHP yönetiminin yapması gereken partimizin içindeki o iftiracıyı bulup cezalandırmasıdır" dedi.

KAYNAĞI AÇIKLAMAK GAZETECİK İLKELERİNE UYGUN MU?

Rahmi Turan'ın kaynağını açıklamasının doğru olmadığını söylemesi, "gazetecilik etiği" tartışması yaratmıştı. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi", gazetecinin kaynağı tarafından yanıltılması halinde kaynağı açıklayabileceğini söylüyor. Bildirgenin 1. bölümünün "Gazetecinin hakları" başlıklı C bendinin ilgili bölümü şöyle:

"Gazeteci; kaynakların gizliliği ilkesi uyarınca, kaynağını ve elindeki belgeleri açıklamaya, tanıklık yapmaya zorlanamaz. Gazeteci ancak kaynağının izin vermesi ve kaynağı tarafından yanıltılmış olması hallerinde kaynağını açıklayabilir."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cizre Belediyesi Eş Başkanı Zırığ hakkındaki iddianame itiraz üzerine kabul edildi

SONRAKİ HABER

ODTÜ'lü kadınlar şiddete karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...