23 Kasım 2019 14:21
Son Güncellenme Tarihi: 24 Kasım 2019 10:10

"Saray'a giden CHP'li" iddiası | Rahmi Turan: Kaynağım Talat Atilla

"Saray'a giden CHP'li" iddiasını ortaya atan Sözcü Yazarı Rahmi Turan, kaynağının Talat Atilla olduğunu açıkladı: Kuralı Talat Atilla kardeşim bozdu. Ben de üzülerek gerçeği açıklamak zorunda kaldım.

Gazeteci Talat Atilla | Görsel, CNN Türk YouTube kanalında yayınlanan 'Talat Atilla: İsmini söyleyemem ama kaynağım CHP'li' adlı videodan alınmıştır

Paylaş

Londra’da tedavi gören Sözcü yazarı Rahmi Turan, "Saray'a giden CHP'li" iddiasında kaynağının Talat Atilla olduğunu açıkladı. Turan, kaynağının, Beştepe'de Erdoğan ile görüşen ismin Muharrem İnce olduğunu aktardığını söylemişti.

Rahmi Turan, Sözcü'de bugün yayınlanan köşe yazısında Talat Atilla'ya sitem ederek haber kaynağının kendisi olduğunu açıklamak zorunda kaldığını ifade etti.

Turan'ın yazısının bir bölümü şöyle:

Bu açıklama yazısını yazmak benim için görev oldu.

Haber kaynağım!

Büyük baskılara rağmen, meslek anlayışım gereği, haber kaynağımı açıklamıyordum... Fakat o arkadaş Odatv'ye:

"Haber kaynağı ben değilim. Bunu söyleyenleri mahkemeye vereceğim" diye demeç verince gerçeğin açıklanması gerekti.

Sevgili Talat Atilla... Ne vardı durup dururken "Haber kaynağı ben değilim" diye açıklama yapmak

Bunu çok garip buldum ve içtenlikle söylüyorum, ayıpladım!

Ne yazık ki, kuralı Talat Atilla kardeşim bozdu. Ben de üzülerek gerçeği açıklamak zorunda kaldım:

Evet, "Muharrem İnce, Saray'da Erdoğan'la görüştü" şeklindeki haberimin kaynağı Talat Atilla'dır.

Güvendiğim bir arkadaşım, kardeşim ve başarılı bir meslektaşım olduğu için ona inandım.

Burada bir gerçeğin de altını çizmek gerekir. Talat Atilla'ya da haberin başka bir kaynaktan geldiği kesin. Açıklar mı, bilemiyorum. Bu onun vereceği karara bağlı...

Bana gelince, güvendiğim, inandığımdan, ondan belge istememek gibi bir hatada bulunduğum için kendimi affetmiyorum!

TALAT ATİLLA: KAYNAĞIM CHP'Lİ, KILIÇDAROĞLU DOĞRULADI

Rahmi Turan'ın kaynak olarak gösterdiği Talat Atilla, konuya ilişkin açıklama yaptı. Atilla, "Yanıt veriyorum!" başlıklı yazısında "Rahmi Turan 'Gazeteci kaynağını açıklamaz' dediği için ve Rahmi Turan’ı korumak için 'Benim' dememeyi tercih ettim” dedi. Atilla, kendi kaynağının bir CHP'li olduğunu ve görüşmenin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından doğrulandığını yazdı.

Talat Atilla, kendi sitesi timetuk.com'da yayımladığı yazı'da "CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na bir şekilde haberin doğruluğunu onaylatınca içimde şüphe kalmadı. Ne Muharrem İnce’ye… Ne CHP’ye… Ne iktidar partisine karşı değil, sadece habercilik arzusuyla davrandım. Gelelim haber kaynaklığı meselesine… Kaynağımın ismini söylemem söz konusu olamaz ama bir CHP’li… Ya Kemal Bey, ya da kendisinin konuşmasını beklerim doğrusu.. Kılıçdaroğlu haberi doğruladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net açıklamaları üzerine haberi yeniden kaynağıma sorgulattım. 'Yine altını çizerek yüzde yüz doğru' dedi. Şimdi, Kemal Beyin ve doğrulattığım CHP’li kaynağın konuşmasını bekliyorum…" dedi.

ATİLLA, İDDİAYI REDDETMİŞ VE "HEPSİNİ MAHKEMEYE VERECEĞİM" DEMİŞTİ

Turktime.com'un sahibi Talat Atilla, hakkında sosyal medyada dolaşan "kaynak" iddialarıyla ilgili 23 Kasım'ın ilk saatlerinde Twitter hesabından açıklama yapmış ve Turan'ın yazısını kendisiyle irtibatlayanların hepsini mahkemeye vereceğini söylemişti. Talat Atilla mesajında "Değerli dostlar Rahmi Turan aynı zamanda benim sitemde de yazıyor diye Rahmi Turan'ın yazısını benimle irtibatlayanların hepsini mahkemeye vereceğim. Çok çirkin.." demişti.

KAYNAĞI AÇIKLAMAK GAZETECİK İLKELERİNE UYGUN MU?

Rahmi Turan'ın kaynağını açıklamasının doğru olmadığını söylemesi, "gazetecilik etiği" tartışması yaratmıştı. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi", gazetecinin kaynağı tarafından yanıltılması halinde kaynağı açıklayabileceğini söylüyor. Bildirgenin 1. bölümünün "Gazetecinin hakları" başlıklı C bendinin ilgili bölümü şöyle:

"Gazeteci; kaynakların gizliliği ilkesi uyarınca, kaynağını ve elindeki belgeleri açıklamaya, tanıklık yapmaya zorlanamaz. Gazeteci ancak kaynağının izin vermesi ve kaynağı tarafından yanıltılmış olması hallerinde kaynağını açıklayabilir." (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: İddia Saray menşeli, amaç partimize kumpas kurmak

SONRAKİ HABER

CHP'li Tanal: AKP'nin özel okul politikası iflas etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa