08 Kasım 2019 23:22

HDP’li Taşdemir’den Diyanet’in cinsiyetçi kamu spotu hakkında soru önergesi

HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir, Diyanet'in kadını eşine hizmet eder konumda gösterdiği cinsiyetçi video ile ilgili soru önergesi verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının kamu spotundan ekran görüntüsü.

Paylaş

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Telefonuna değil, eşinin yüzüne bak” adıyla hazırladığı cinsiyetçi kamu spotuyla ilgili Meclis’e soru önergesi sundu. Taşdemir, “Diyanet yayınladığı bu video ile bir kez daha asıl sorun olan cinsiyetçi iş bölümünü bilinçli bir şekilde meşrulaştırmış ve ev işlerini sadece kadının görevi olarak gören erkek egemen anlayışı sahiplenerek yeniden üretmiştir” ifadelerini kullandı.

Taşdemir, eşlerin teknoloji nedeniyle birbiriyle iletişim kurmamasına dikkat çekildiği ancak kadının sürekli eşine hizmet ettiği video hakkında soru önergesi verdi.

"KADINI EŞİNE HİZMET EDEN KONUMDA BETİMLEMİŞTİR"

Taşdemir, “Video evli bir çiftin teknoloji bağımlılığı nedeniyle birbirleriyle iletişim kurmadıkları mesajı üzerinde durduğunu iddia etse de asıl sorunu yani cinsiyetçi ev işlerini meşrulaştırmış ve kadını evde eşine hizmet etmesi gereken bir konumda betimlemiştir” eleştirisinde bulundu.

Taşdemir soru önergesinde, “Asıl sorun olan erkeğin oturması ve bütün ev işlerini kadının yapması değil de sanki erkeğin kadına ilgi göstermemesiymiş gibi gerçeklikten uzak bir algı yaratmıştır. Diyanet yayınladığı bu video ile bir kez daha asıl sorun olan cinsiyetçi iş bölümünü bilinçli bir şekilde meşrulaştırmış ve ev işlerini sadece kadının görevi olarak gören erkek egemen anlayışı sahiplenerek yeniden üretmiştir. Bu cinsiyetçi anlayışı kamu spotu, yani zorunlu yayınlar kategorisinde ele alması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir” dedi.

Taşdemir önergede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması için şu soruları yönelti:

  • Ev işlerini ve erkeğe hizmeti kadının asli görevi gibi gösteren, cinsiyetçi iş bölümünü meşrulaştıran ve bu yüzden toplumda tepkiyle karşılanan Diyanet’in bu videosunu yayından kaldırmaya dönük bir girişimiz olacak mıdır?
  • Diyanet’in gerek söylemlerinde gerekse yaptığı çalışmalarda toplumsal cinsiyet eşitliğini değil, kadınları ötekileştiren, mevcut eşitsizlikleri derinleştiren ve sürekli tepki toplayan bu tutumunu değiştirmeye dönük bir çalışmanız olacak mıdır?
  • Yayınlanması zorunlu olan kamu spotlarında cinsiyetçiliğin yeniden üretilmesi sıklıkla karşılaşılan bir sorun olmaya devam ediyor. Kamu spotları hazırlanırken bunları toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle değerlendirecek bir kurul oluşturmaya dönük girişimiz olacak mıdır?

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Finlandiya’da 9 bin postacı greve gidiyor

SONRAKİ HABER

Diken’in haberine erişim engeline AYM’den ‘ihlal’ kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...