03 Şubat 2019 11:53

İstanbul'da "motorcu dostu" bariyerlerin kurulumuna başlandı

"Katil bariyerlere" karşı mücadele ses getirdi, İstanbul'da motosiklet sürücülerinin istediği bariyerlerin kurulumu başladı.

Fotoğraf: Zeki Günal/DHA

Paylaş

Motosiklet kazalarında yol kenarındaki bariyerlere çarparak uzuv ve can kayıplarının yaşanmasıyla harekete geçen motosikletlilerin "Katil bariyer istemiyoruz" mücadelesi sonuç verdi. İstanbul'da motosikletli sürücülerin talep ettiği bariyerlerin kurulumu başladı.

"140 KİLOMETRELİK ALANDA KURULUM BAŞLADI"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), D-100'de Haliç'ten Beylikdüzüne kadar motorcu dostu bariyer uygulamasına başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü de TEM Otoyolu Seyrantepe mevkiinde esneme payı verilerek, motorcu dostu bariyerler kurdu.

İBB'nin D-100'de yaptığı çalışmaları takip ederek bariyer kurulumuna yardım eden Türkiye Motosiklet Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Fatih Özsoy,  "7 yıl süren mücadelelerimiz sonunda motorcu dostu bariyerler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaya başlandı. Şu anda 140 kilometrelik alanda yapılan çalışmaların, daha çok riskli alanlarda da yapılmasını istiyoruz. Ayrıca bu uygulamanın bütün illerde de örnek alınıp yapılması bir çok canın da kurtulmasını sağlayacaktır" dedi.  Demirören Haber Ajansına konuşan Özsoy, "Türkiye'de motosiklet kullanıcılarının sayısı 3,5 milyonu geçti. Motosikletler tüm dünyada medeniyetin göstergesi ve trafik sonunun çözümüdür. Motosikletler için daha güvenli bir ortam oluşursa daha çok insan motosiklete teşvik olacaktır ve trafik sorunu da azalacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğünün İstanbul'da başlattığı çalışmalar bizi son derece memnun etti. Yıllardır süren mücadelemizin mutlu sonuna geldik" açıklamalarında bulundu.

"MOTORCULARIN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMIŞ OLACAK"

Ender Yıldız ise, "Geçmişte yaşanan kullanıcı hatası veya diğer faktörlerin dışında oluşan kazalar neticesinde biz motosiklet kullanıcılarının ölümüne sebep olan bariyerlerin güncellenmesi yönünde motosiklet kulüpleri olarak çeşitli organizasyonlar ve toplantılar yaptık 2018 sonunda temsilci heyet oluşturularak Ankara'da yetkililer ile görüşüldü. 2019 Ocak ayı itibari ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere motosiklet dostu bariyerler yapılmaya başlandı. Şu an D-100 Metrobüs hattı komple tamamlanmak üzere, ardından virajlar ve riskli bölgeler yapılarak biz motorcuların can güvenliği sağlanmış olacaktır. Karayollarına bağlı TEM otoyolunda da çalışmalar başlamış ve uygulanmaktadır" dedi.

"KATİL BARİYER" NEDİR, "MOTORCU DOSTU BARİYER" NEDİR?

Eski tip bariyerler motosikletliler tarafından "katil bariyer" olarak adlandırılıyor. Motor sürücüleri, en düşük hızda yapılan kazalarda bile aracından düşüyor ve yerde savruluyor. Motorcunun bariyerlerin açık olan alt kısmına savrulduğunda bariyerin ayaklarına çarpıp uzuvlarının kesilmesi ve çoğu zaman ölümüyle sonuçlanıyor. "Motorcu dostu bariyer" ise mevcut bariyerlerin altının kapatılması ile sağlanmış oluyor. Kaza durumunda motorcu esneme payı da olan bu bariyerlere sürtünerek savrulma yavaşlıyor ve büyük oranda uzuv ve can kaybı yaşanmıyor.

Motorcular, mevcut bariyer sistemine ek bir parça konarak, seyir halinde düşen motosiklet sürücüsünün bu bariyerlerin altına kaymasının ve parçalanmasının, ölmesinin engellenmesini istiyor. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP yerel seçimde İstanbul'un 6 ilçesinde aday çıkarıyor

SONRAKİ HABER

Bahar taleplerini haykıran kadınlarla gelecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...