17 Temmuz 2018 04:52

Göçmen işçilerin sırtladığı Dünya Kupası

İnşaat İşçileri örgütü, Dünya Kupası şantiyelerinde 21 işçinin öldüğünü bildirdi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, yüzlerce işçi şikayeti belgeledi.

Fotoğraf: FIFA

Paylaş

Al NEAL

Donald Trump’ın karikatürize edilmiş bebek balonu Londra’nın gökyüzünde yüzerken, bu son zamanlardaki denizaşırı diplomatik krize Trump’ın tepkisi “Başka ne bekliyorduk ki?” oldu ve Air Force One’ın İngiltere topraklarına inmesi ile birlikte Donald Trump’ın bozuk ağzı nefret kustu.

Trump yönetiminin belgesiz göçmen ailelerin ayrılmasına yönelik kararı yeterli gelmedi, herkesi suçlamaya döndü; Eski Başkan Obama, göçmen ailelerin kendileri.

5 yaşın altındaki çocukların neredeyse yarısının, “Güvenlik kaygıları, ailelerinin sınır dışı edilmesi ve diğer meseleler” nedeniyle ailelerinden uzak kalmaları oldukça saçma. Ne yazık ki bu durum, Trump’ın “Brexit” ve “Avrupa’da göçmenlik” ile ilgili The Sun’a yaptığı değerlendirmeler kadar saçma değil: “Bence Avrupa’nın başına gelen şey çok utanç verici. Göçmenlere Avrupa’da yaşama izni vermek bir utançtır. Çok hızlı davranılmazsa Avrupa’nın yapısı asla eskisi gibi olmayacak ve bunu olumlu anlamda söylemiyorum. Yani milyonlarca insanın Avrupa’ya gelmesine izin vermek çok üzücü. Bence bu şekilde kültürümüzü kaybediyoruz. Çevrenize bakın 10-15 yıl önce yürüdüğünüz bu yerler önceden böyle değildi. Londra’nın ilk etnik azınlık belediye başkanı olan Sadiq Khan’ın yaptığını da unutamayız çünkü göçmenlerin orada yaşamalarına izin veriyor.”

Peki neden tüm bunları söylüyorum ?

Çünkü, 2018 Dünya Kupası’nın oynandığı stadyumlar, tuvaletler temizlenecek, ürünler satılacak ve bu yılki dünya kupası bir başka başarı olarak sayılacak. Tabi ki, göçmen işçiler sayesinde.

DÜNYA KUPASI ŞANTİYELERİNDE 21 İŞÇİ ÖLDÜ

Binlerce göçmen işçi, her gün Rusya’nın dört bir yanında polis tacizine, ırkçılığa ve etnik baskılara maruz kalırken bir yandan da hizmetçilik yaptılar.

Bugün göçmenler, işleri çalmakla, ücretleri düşürmekle ve terörist saldırıları planlamakla suçlanıyorlar. Bunlar, bu günlerde ABD’de çok fazla duyulan şikayetler. Trump’ın yabancı düşmanlığının sevecen kucaklaşmasıyla yüreklendiriliyorlar. Yine de, tüm bunlara rağmen, Rusya bir kere bile duvar inşa etme isteğinden bahsetmedi; aileleri ayırmıyor ya da onları kovmayı planlamıyor. Rusya’daki göçmen işçiler, ekonominin büyük bir bölümünü oluşturuyor, hatta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in jeopolitik planlarından dolayı destekleniyorlar. Beş yıl önce iş aramak için  Özbekistan’daki köyünü terk eden Bobur Ulaşhov, “Bu ülke bizi kabul etti ve bize iş verdi” diyor.

FIFA’nın vaatlerine rağmen tabii ki iş, göçmen işçiler için her zaman güvenilir değil. Uluslararası İnşaat İşçileri örgütü, Dünya Kupası şantiyelerinde 21 işçinin öldüğünü bildirdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Dünya Kupası çalışanlarının yüzlerce şikayetini belgeledi: Birçok kişi hiçbir yazılı sözleşme yapılmadan ve bazıları eksi 25 derecede, 9 saatlik vardiyada sadece bir mola vererek çalışıyor.

Grubun Moskova bürosundan Yulia Gorbunova, “Suistimaller ücretlerin ödenmemesini, ücretlerin ödenmesinde önemli gecikmeleri, bazı bölgelerde çok güvenli olmayan çalışma koşullarının yanı sıra şikayetçi işçilere karşı misilleme yapılmasını içeriyordu” dedi.

Göçmen işçiler bu riskleri alıyor çünkü, ailelerine para göndermelerine imkan sağlıyor.

‘GÖÇMENLER OLMASAYDI BU YAPILARI İNŞA EDEMEZDİK’

Valeri Solovei, ‘Göçmenler stadyumun ve ulaşım altyapısının yapılmasında ağır iş yükünü aldılar; eğer onlar olmasaydı biz bu kadar hızlı bir şekilde bu yapıları inşa edemezdik, aynısı Amerika’da yapılan bir çok iş için de geçerli” diyor.

Bazı göçmen işçiler Rusya’yı kalıcı evi olarak görüyor, diğerleri ise yılda 1-2 hafta gelip misafir işçi olarak kalıyorlar. Ailelerinin geçimini sağlamak için hasat zamanı çiftliklerde yazlık işçi olarak çalışan göçmenler geri dönme isteği içinde çalışıyorlar.

‘GÖÇMENLER GERÇEKTEN İŞLERİNİZİ Mİ ÇALIYOR YOKSA...’

Rusya, Avrupa’dan daha fazla göçmene sahip bir ülke. Yapılan sayımlara göre 10-11 milyon civarında göçmen işçi var. Gelenlerin çoğu, eski Sovyet cumhuriyetlerinden geliyor, bu yüzden zaten Rusya’yla uzun tarihsel bağları var.

Fakat milliyetçi ABD’li politikacılar gibi, Rusya’daki bazıları da göçmen reformu ve daha sıkı giriş yasaları için kampanya yürütüyor.

Fakat gerçek şu ki gelişmiş ülkelerin ekonomileri için göçmen işçiler kritik bir önem taşıyor. Bunu söyleyen ilk kişi ben değilim, sonuncu da olmayacağım. Eğer göçmenlerin işlerinizi çaldığına inanıyorsanız gidin duvar örmeyi öğrenin ve onların yanında bir iş bulun. Tarlalarda, çiftliklerde ya da bahçe düzenlemelerinde iş bulun sonra bu soruyu cevaplayın: Göçmenler gerçekten işlerinizi mi çalıyor yoksa siz işçi olarak çalışmaktan mı utanıyorsunuz?

Peoplesworld.org’tan çeviren İlayda  BİLGİN

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asgari Ücret Komisyonu'nun Cumhurbaşkanına bağlanması Anayasaya aykırı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa