08 Aralık 2017 20:37

Ukrayna Ordusu Donbass’a ateşi kesmiyor  

Belarus’ta “Minsk Kontakt Grubu”nun Donbass için uygulamaya soktuğu ateşkes kararına rağmen, bölgede halen ateşkes tesis edilebilmiş değil.

Ukrayna Ordusu Donbass’a ateşi kesmiyor  

Paylaş

Okay DEPREM
Donetsk

Belarus’ta “Minsk Kontakt Grubu”nun Donbass için uygulamaya soktuğu ateşkes kararına rağmen, bölgede halen uzun süreli ateşkes rejimi tesis edilebilmiş değil. Yaz boyu nispeten sakin bir dönem geçiren Donbass bölgesinde, Ekim ayında Ukrayna Ordusu tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden cumhuriyetler Donetsk (DNR) ve Lugansk (LNR) Halk Cumhuriyetleri’ni dönük saldırıları arttırmış, bilhassa kasım ayı içerisinde Donetsk Eyaleti’nin güneybatı, batı ve kuzey yörelerinde gün aşırı onlarca kez ateşkes ihlali yaşanmaya başlamıştı. 

Son olarak II. Minsk Anlaşması’nın alakalı maddelerini ihlal eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (VSU) saflarından açılan ateşin ve oluşan güncel maddi hasarı, “Müzakere Süreci Kontrol ve Koordinasyonun Ortak Merkezi”ndeki DNR heyetinin başkanı Binbaşı Ruslan Haliloviç Yakubov Donetsk Haberler Ajansı’ndaki (DAN) haftalık brifingde basın mensuplarıyla paylaştı. 

BİR HAFTADA 60 TON MÜHİMMAT DÜŞTÜ

Ukrayna birliklerinin, önceki haftalardaki ihlallerini aratmayacak biçimde, son bir hafta içerisinde ateşkes rejimini toplam 210 kere ihlal ettiği bildirildi. Söz konusu bir haftalık dönemde VSU cephelerinden açılan ateşler sonucu DNR topraklarına 60 tondan fazla ağırlığa sahip toplam 1064 top mermisinin düştüğü tespit edildi. Daha çok havan topu ve toplardan açılan ateşlerde 13 binanın da kısmen hasar gördüğü kaydedildi. Öte yandan DAN’da verilen son bilgilere göre, ‘Kızıl Partizan’ ve ‘Verhnetoretskoye’ adlı ufak yerleşim birimlerindeki güç iletim hatları da, Ukrayna güçlerinin atışları neticesinde ciddi derecede zarar gördü. 27 Kasım tarihi itibariyle başkent Donetsk’in biraz kuzeyinde yer alan Yasinovataya şehrinde bulunan tahıl ürünleri fabrikası da, ağır top mermilerinin hedefi olmaktan kurtulamazken, üretim tesisinin tahıl hunisinin tahrip olduğu açıklandı. Golmovskiy isimli kasabadaki enerji nakil hatlarının isabet almasıyla birlikte bölge halkının uzun süre elektriksiz kaldığı, bu haftaki brifinginde Ruslan Yakubov’un verdiği diğer bilgiler arasında yer aldı. 

SANAYİ TESİSLERİ VE ENERJİ HATLARI HEDEF ALINIYOR

Kiev’e bağlı askeri birimler Donetsk ve çevresindeki irili ufaklı yerleşim noktalarına yönelik saldırılarında son zamanlarda ağırlıklı ve bilinçli olarak üretim birimleri ile gaz ve elektrik iletim hatlarıyla, güç santrallerini hedef alıyor. Gene en son 1 ve 3 Aralık tarihleri arasında Donetsk Su Arıtma Ünitelerine dönük Ukrayna topçu ve ufak çaplı roket atışlarının mesai saatlerine denk gelmesinden dolayı çalışanlar günü sığınakta geçirirken, olası bir çevre felaketinin de önüne geçmek için klor boru hatlarının kapatıldığı öğrenildi. Bunun dışında VSU aylar sonra yeniden cumhuriyetin güneyinde yer alan Novolasla yerleşkesi, Yasnoye Köyü ile Dokuçayveks şehrindeki sanayi kompleksine doğru ateş başlatırken, ‘Yasinovataya – Donetsk Havalimanı ve Adveyevka’ üçgeninde de yüksek tansiyon güncelliğini koruyor. DNR’in üçüncü büyük kenti Gorlovka’nın periferisindeki Zaytsevo, Ozeryanovka, Mihailovka, Golmovskoye, Dolomitnoye köy ve kasabaları da aynı zaman diliminde VSU’nun ateşi altında kaldı. Son saldırılardan sonra Ukrayna Ordu birliklerinin AGİT gözlemci gruplarının, ateş altında kalan sahalara yapacakları tespit çalışmalarını engellediği ortaya çıkarken DNR tarafının ise yaşanan bütün ihlalleri AGİT heyetine aktardığı vurgulandı  
 

ÖNCEKİ HABER

Birleşik Metal-İş Sendikası eylem kararlarını açıkladı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa