04 Aralık 2017 00:16
Son Güncellenme Tarihi: 05 Aralık 2017 00:29

Kediye işkence yapan askeri personel serbest bırakıldı

Erzincan Orduevi'nde yavru kediye tekme ve yumruk atarak işkence yapan askeri personel Taner H. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kediye işkence yapan askeri personel serbest bırakıldı

Paylaş

Kent merkezindeki subay orduevinde yakaladığı kediye yumruk ve tekme atarak işkence yaptığı anlar görüntülendikten sonra gözaltına alınan Taner H, Erzincan Adliyesi’ne getirildi.Taner H'nin, savcılıktaki ifadesinde İstanbul'da yaşadığını, hayvanları sevdiğini, kendisinin de hayvan beslediğini, 4 gün önce nişanlısından ayrıldığı için psikolojik durumunun iyi olmadığını, olay günü alkol aldığını ve yaptıklarından pişmanlık duyduğunu söylediği öğrenildi.Taner H, ifadesinin ardından uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tespiti için kan tahlili yapılması amacıyla Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Taner H., adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin Erzincan Valiliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Kediye işkence yapan erin, hafta sonu izninden alkollü döndüğü ve terhisine 3 gün kaldığı belirtilen Valilik açıklaması şöyle:

"03.12.2017 günü yazılı ve görsel medyada yayınlanan 'Erzincan Orduevi’nde bir askerin kediye işkence yaptığı' ile ilgili haberler üzerine Valiliğimizce gerekli inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde olayın failinin Erzincan Muhabere Alayında zorunlu askerliğini yapmakta olan Muhabere Er T.H. olduğu tespit edilmiştir. İlgilinin terhisine üç gün kaldığı ve hafta sonu izninden 221 promil alkollü olarak döndüğü anlaşılmıştır. Kamuoyunda haklı bir infiale neden olan ve vicdanları yaralayan olayın faili hakkında gerekli adli ve idari süreç başlatılmıştır."

‘NİŞANLIMDAN AYRILDIĞIM İÇİN BUNALIMA GİRDİM’

Er Taner H. sabah saatlerinde (4 Aralık) Erzincan Adliyesi'ne getirildi. Şüpheli ilk ifadesinde, kendisinin de askerden önce İstanbul'daki evinde hayvan beslediğini anlatarak, iki gün önce nişanlısından ayrıldığı için bunalıma girdiğini, hafta sonu izninde de aldığı alkolün etkisi ile yaptıklarını hatırlamadığını öne sürdü. Savcılık talimatıyla, Taner H., kanında uyuşturucu madde bulunup bulunmadığının tespit edilmesi için Mengücek Gazi Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. Askeri araçla hastaneye getirilen Taner H.'nin görüntüsünün alınmaması için hızla içeri sokuldu. Taner H., kan örnekleri alındıktan sonra yeniden adliyeye götürüldü.

SEZGİN TANRIKULU'DAN SORU ÖNERGESİ 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplandırması için TBMM başkanlığına soru önergesi verdi. Tanrıkulu, önergede Erzincan'daki askeri lojmanların nizamiyesinde kediye işkence eden er Taner H.'ye ne gibi yaptırım uygulandığını, er hakkındaki  adli ve idari soruşturmanın hangi mevzuat hükümlerinin hukuki dayanak alarak açıldığını, şahıs hakkında disiplin soruşturması açılıp açılmayacağını sordu. Sezgin Tanrıkulu, konuya ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplamasını istideği yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltti: 

“Hayvanlara karşı işlenen suçları engellemekte yetersiz ve işlevsiz olan, yürürlükteki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'ndaki cezalar, caydırıcı ve kamu vicdanını tatmin edecek şekilde ne zaman düzenlenecektir? İvedi bir toplumsal ihtiyaç olan bu kanunî düzenleme için hangi bakanlıklarda, ne içerikte tasarılar mevcuttur, ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?  Bu yasama çalışmalarında, yıllardır görüş ve önerilerini kamuoyu ile açıkça paylaşan sivil toplum kuruluşlarının taleplerine, Birleşmiş Milletler'in "Paris İlkeleri"ne ve Avrupa Konseyi'nin "Karar Alma Sürecine Sivil Katılım İçin İyi Uygulama İlkesi"ne uygun olarak yer verilecek midir?”

TSK: DİSİPLİN CEZASI VERİLMİŞTİR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Erzincan Orduevinde yakaladığı yavru kediyi önce yumruklayıp yere fırlatan, ardından da tekmeleyen er Taner H.'ye ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Taner H.'ye disiplin cezası verildiği kaydedildi. TSK'nin açıklaması şöyle:

"03 Aralık tarihinde Erzincan Orduevi’nde meydana gelen ve sosyal medyada yer alan olayla ilgili olarak yapılan inceleme sonuçlandırılmıştır. Buna göre 3’üncü Ordu Komutanlığı Disiplin Kurulu tarafından olaya neden olan personele, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu kapsamında uygun disiplin cezası verilmiştir. Diğer taraftan Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgili olarak soruşturmaya devam edilmektedir." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

PSAKD kongresinde birlikte mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Honda'nın Türkiye ve İngiltere fabrikalarını kapatacağı iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa