12 Eylül 2017 16:55
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Eylül 2017 17:45

Çağrı Sarı: Hakaret yok, eleştiri var

Evrensel gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı 'Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret'  iddiasıyla hakim karşısına çıktı. 

Çağrı Sarı: Hakaret yok, eleştiri var

Paylaş

Evrensel gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı 'Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret' iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

 

Gazetemizde 30 Ocak 2017’de yayımlanan “Kardeşçe, barış içinde, hürce yaşamak için ‘hayır’ diyelim” başlıklı mektupta yer alan “Kur’an-ı Kerim eline alıp sokağa inen cumhurbaşkanı, ailesini bile seçim malzemesi yapmaktan çekinmemiştir. 7 Haziran seçimlerinden sonra Hükümeti kurdurtmadı” ifadeleri ile “15 Temmuz Recep Tayip Erdoğan ve sermaye darbesiyle. 97 bin kişi işinden edildi” ifadeleri nedeniyle ‘hakaret’ suçlamaları yöneltilen Sarı, mektupta hakaret olmadığını, siyasi eleştiri olduğunu söyledi.

‘HAKARET YOK, ELEŞTİRİ VAR’

Bakırköy 2. Asliye Mahkemesinde görülen duruşmada Çağrı Sarı ve gazetemizin avukatı Devrim Avcı ile Erdoğan’ın avukatları hazır bulundu. Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile Genel Sekreter İlkay Kaya da takip etti.

Duruşmada savunma yapan Sarı, gazetemizin 20 yıldır işçi, öğrenci ve kadın mektuplarını yayımladığını hatırlattı. Sarı, “Suç konusu olduğu iddia edilen yazı da Gebze’de bir fabrikada çalışan bir işçinin mektubudur. İddianamede, bu mektupta suç unsuru olduğu iddia edilmektedir. Seçim çalışmaları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir mitingde eline Kur’an alarak çeşitli beyanlarda bulunmuştur. Yine Cumhurbaşkanının torunu ile birlikte Kur’an okurken fotoğrafları paylaşılmıştır. 2015 Haziran seçimlerinde AKP’nin yeterli çoğunluğu sağlayamaması üzerine koalisyon çalışmaları başlamıştır. Koalisyonun oluşmasına bizzat müşteki olan Cumhurbaşkanı engel olmuştur” diye konuştu. Bahsi geçen mektupta herhangi bie hakaret olmadığının altını çizen Sarı, “Haberlerin içeriği tamamen gerçeği yansıtmaktadır. Haberde yer alanlar eleştiridir, hakaret kastı olabilecek herhangi bir ibare yoktur” diye konuştu.

‘AİHM’NİN BU KONUDA KARARLARI VAR’

Sarı’nın ardından söz alan cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları ise mektupta hakaret olduğu iddialarını yineledi. 

Gazetemizin Avukatı Devrim Avcı ise savunmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde Kur’an ile yaptığı mitingleri hatırlattı. Avcı söz konusu mektupta eleştiri olduğunun altını çizerek AİHM ve AİHS’nin bu konudaki kararlarını hatırlattı. Avcı, “Bu kararlarda siyasilere yönelik eleştirilerin sert olması kabul edilmektedir. Bu mektup da bu kapsamda değerlendirilmelidir” dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatımızın ek süre talebi ile duruşmayı 18 Ekim’e erteledi. (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Almanya’da Türkiye'ye silah satışı tartışılıyor

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa