26 Ekim 2016 04:48

Sözer Gıda işçileri hakkını istiyor!

Esenyurt'ta bulunan Sözer Gıda fabrikasında çalışan işçiler, 'İşler kötüye gidiyor yeni ortak arıyoruz' gerekçesiyle patron tarafından izne çıkarıldı.

Paylaş

Eren ERGİNE
İstanbul

Esenyurt'ta bulunan Sözer Gıda fabrikasında çalışan işçiler, “İşler kötüye gidiyor yeni ortak arıyoruz” gerekçesiyle patron tarafından izne çıkarıldı. Patron işe gelinmeyen günlerin, gelecek yılın yıllık izinlerinden kesileceğini söyledi. 150 işçinin çalıştığı fabrika için yeni ortak bulunmaması halinde  üretime devam etmeyeceği söyleniyor. 1 aylık ücretlerinin ödenmediğini ve kıdem tazminatlarının durumunun belirsiz olduğunu söyleyen işçiler, süreci kaygıyla izliyor.
Patronlar tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını dile getiren Sözer Gıda işçileri, bu duruma tepki göstererek “Patronlar 1 Kasım’a kadar ödeme yapacaklarını belirttiler o güne kadar bekleyeceğiz” dediler. Öte yandan yaklaşık 30 işçi fabrika önüne gelerek haklarının ödenmesini istedi. Şu an sadece 15 işçinin çalıştığı Sözer Gıda, kendi markası olan Milker’in yanı sıra BİM marketlerinde satılan Daphne gibi markaların fason üretimini yapıyor.

DİSK/GIDA-İŞ: BU OYUNLARI BOZMAK İÇİN ÖRGÜTLENELİM

DİSK/Gıda-İş İstanbul Bölge Temsilcisi İbrahim Kızılyer, özellikle son 1 yıldır gıda fabrikalarında pek çok sorun yaşandığına dikkat çekti. Kızılyer şu bilgileri verdi: “1 yıl öncesine kadar uluslararası firmalara fason çalışan GUMİ Gıda 2016’nın başlarında 3 ay boyunca işçilerin ücretini ödemeyerek iflas ertelemesinde bulundu. Kayyım yönetimine devredilen fabrikada kıdemi biriken eski işçiler, işveren tarafından haklarını bırakarak işten ayrılmaya zorlandılar. Çünkü fabrika patronu artık üretim yapamayacağını, bu süre içerinde ortak aradığını eğer fabrikaya ortak bulamazsa bu işi bırakacağını belirtti. İşçiler arasında da işverene karşı güvensizliklerini ifade ederek işi bırakanlar oldu. Birkaç ay sonra ne hikmetse işler düzeldi, ücretlerin bir kısmı ödenerek fabrika yoluna devam etti. Yine Haramidere Beysan Sanayi Bölgesinde bulunan CY Gıda’nın GUMİ Gıda’dan çok farkı yok. Kadrolu yaklaşık 100 işçinin çalıştığı CY Gıda da ücretler 3 ay ödenmedi, burada işçiler arasında sorunlar olduğu işçilere anlatıldı. 10-15 yıllık işçilerin de içlerinde olduğu çalışanlar geçmişe dönük haklarını alamadan fabrikadan ayrılmaktadır. Bugün ise benzer durumla Sözer Gıda’da karşılaşıyoruz. İşçilere resmi olarak hiçbir bilgi verilmiyor, fabrikanın ne olacağına dair bir şey söylenmiyor. Gıda işçileri ise geriye dönük haklarını gasbeden patronlara karşı hukuksal olarak ne yapabiliriz sorusunu sormak için sendikamıza geliyor. Ancak iş işten geçmiş oluyor.Biz Gıda-İş olarak bölgemizde bulunan işçileri patronların bu oyunlarını bozmak için sendikamızda örgütlenmeye çağırıyoruz.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kötülükle sınanıyorum

SONRAKİ HABER

37 Ankara Üniversitesi öğrencisine soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...