KCK, Zergelê'deki katliama karşı ayağa kalkma çağrısı yaptı

KCK, Zergelê'deki katliama karşı ayağa kalkma çağrısı yaptı

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, 'Kandil'de Zergelê köyüne ve sivil halka yönelik saldırı, halkımıza karşı sömürgeci güçlerin yaptığı saldırıların son halkası olmuştur. Bu açıdan tüm Kürdistan halkı ayağa kalkarak bu katliamın sorumlularına karşı mücadele etmelidir' çağrısında bulundu.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, TSK'ye ait savaş uçaklarının bombaladığı Kandil'in Zergelê köyüyle ilgili açıklama yaptı. KCK'nin açıklamasında, Türkiye'nin Kürt halkına karşı topyekün savaşının Bakur, Başur ve Rojava Kürdistan'ında sürdüğü belirtildi. Zergelê saldırısının Kürdistan halkına yapılan ilk saldırı olmadığı hatırlatılan açıklamada, "1990'lı yıllarda da onlarca Güney Kürdistanlı halkımız katledilmişti. 2001 yılı 15 Ağustos'unda Xinerê alanı Kendekolê köyünde uçakların bombalaması sonucu 50 civarında köylü katledilmişti. AKP hükümetinin Sri Lanka modeliyle Kürt Özgürlük Hareketi'ni tümden tasfiye etme saldırılarının parçası olarak 2011 yılında yine Kandil-Ranya yolu üzerinde bir araba vurularak 1'i bebek, 3'ü çocuk olmak üzere 7 kişilik bir aile tümden yok edilmişti. Zergelê katliamı, Türk devletinin Güney Kürdistan'a yönelik yaptığı katliamların son halkası olmuştur. Bu katliamlarla Türk devleti köyleri boşaltmayı hedeflemektedir" denildi.

Savaş uçakları Kandil'de Zergelê köyünü bombaladı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

'KATLİAMIN SİNİRLİOĞLU ZİYARETİNDEN SONRA OLMASI TESADÜF DEĞİL '
"Türk devletinin Güney Kürdistan'a bu kadar pervasızca saldırması, köylüleri katletmesi, onlarcasını yaralaması, bağlarını bahçelerini harap etmesi, ormanlarını yakması, Güney Kürdistan hükümetinin sessizliğinden cesaret almaktadır" denilen açıklamada, şöyle devam edildi: "Zergelê katliamının Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Hewler ve Süleymaniye görüşmelerinden sonra olması tesadüfi değildir. AKP hükümeti bu saldırılarının meşruiyetini KDP açıklamalarına dayandırmaktadır. Zergelê katliamı, Feridun Sinirlioğlu'nun yaptığı görüşmelerde saldırıların arttırılacağı ve köylülerin boşaltılması yönünde bir tehdit yaptığını göstermektedir. Bu hava saldırıları, Türk devletinin savaşı Güney Kürdistan'da yaygınlaştırdığını açıkça ortaya koymaktadır. Türk devleti sadece Bakurê Kürdistan halkının değil, tüm Kürdistan halkının düşmanıdır. Rojava Devrimi'ne gösterdiği düşmanlıkla tüm halkımız ve dünya bu gerçeği görmüştür. Eğer Türk devletinin bu saldırıları durdurulmazsa, saldırılar Kürdistan'ın tüm parçalarındaki halkımızın özgürlük mücadelesine karşı da sürdürülecektir. Bu açıdan bu saldırılara karşı direniş tüm Kürdistan halkının özgür ve demokratik yaşam direnişidir."

TÜM KÜRTLERE ÇAĞRI
KCK açıklamasında, tüm Kürtlere şu çağrıda bulunuldu: "Kandil'de Zergelê köyüne ve sivil halka yönelik saldırı, halkımıza karşı sömürgeci güçlerin yaptığı saldırıların son halkası olmuştur. Bu saldırıları tüm Kürdistan halkı olarak karşı durmadan durdurmak mümkün değildir. Bu açıdan tüm Kürdistan halkı ayağa kalkarak bu katliamın sorumlularına karşı mücadele etmelidir. Başurê Kürdistan halkı da, Bakurê Kürdistan halkı da, Rojava Kürdistan halkı da, Rojhılat Kürdistan halkı da; bölge halkları ve demokrasi güçleri de bu katliamlara karşı ayağa kalkmalıdır."

FEDERAL KÜRDİSTAN HÜKÜMETİNE ÇAĞRI
Federal Kürdistan hükümetine çağrı yapılan açıklamada, "Bu katliam vesilesiyle Güney Kürdistan hükümetini de bu saldırılara karşı tutumunu değiştirmeye ve bu saldırılara karşı direnen Kürt halkının yanında yer almaya çağırıyoruz. Tüm Güney Kürdistanlı siyasi güçler ve halkımız da Türkiye'nin bu saldırılarına karşı ortak hareket ederek bu saldırıları durdurmalıdır. Güney Kürdistan halkı da saldırıya uğrayan sivil yerleşim alanlarına yürüyerek bu saldırılara karşı tutumunu açıkça göstermelidir" denildi.

'HALK YİNE YILMAYACAK'
Ağrı'da 3 kişinin infaz edilmesine de dikkat çekilen KCK açıklamasında şunlar vurgulandı: "Zergelê katliamından saatler önce de Ağrı'da üç sivil katledilmiştir. AKP iktidarı döneminde katledilen yüzlerce sivile üç insan daha eklenmiştir. AKP, çatışmasızlığın olduğu dönemlerde bile onlarca sivili katletmiştir. AKP hükümeti, savaş olsun olmasın sivillere saldırmayı halkı sindirmenin bir yolu olarak görmektedir. Tayyip Erdoğan'ın 2006 yılında Diyarbakır halkının şehit cenazelerine sahip çıkması karşısında 'Kadın da olsa, çocuk da olsa gereğini yaparız' diyerek genç yaşlı onlarca sivilin katline emir vermesi, bu zihniyetin gerçekliğini ortaya koymaktadır. AKP, Kürt sorununda çözüm zihniyeti olmadığı için halkı sindirmeye yönelik bu saldırılarını bundan sonra da sürdürecektir. Kuşkusuz halkımız hiçbir zaman yılmadığı gibi yine yılmayacak, Kürt halkı özgürleşip bu katliamların olmayacağı bir ülke yaratana kadar bu mücadeleyi sürdürecektir."

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI
KCK, demokrasi güçlerine de şu çağrıyı yaptı: "Bu sivil katliamlar karşısında sadece Kürt halkı değil, Türkiye demokrasi güçleri, aydınlar, yazarlar da ayağa kalkmalıdır. AKP Hükümeti 1990'lı yıllarda sürdürülen kirli savaşı yeniden devreye koymuş durumdadır. 1990'lı yıllarda sadece Kürt halkına karşı savaş açılmamış, Türkiye halklarının vicdanını da inciten bir kirli savaş yürütülmüştür. O yıllarda bu savaşı Türkiye halkı adına yürüttüklerini ilan etmişlerdi. AKP hükümeti de şimdi bu savaşı Türkiye halkı adına yürüttüğünü söylemektedir. Türkiye halkları ve demokrasi güçleri bu savaşın kendi savaşları olmadığını ortaya koyarak Kürt halkıyla birlikte demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükseltmelidirler. Türkiye, ancak Türkiye halkıyla Kürt halkının birlikte yürüteceği mücadeleyle demokratikleştirilip özgürleştirilecektir."

ULUSLARARASI GÜÇLERE ÇAĞRI
KCK açıklamasında, "Uluslararası güçler de Türk devletinin sivil halka yönelik bu katliamlarına ve doğanın yok edilmesine karşı sürdürdükleri sessizliklerini bozmalıdırlar" denilen açıklamada, şöyle devam edildi: "Türk devletinin bu kirli ve vahşi saldırılarına ortak olmamalıdırlar. Türk devletinin bu yönlü saldırıları ne ilktir, ne de son olacaktır. Cenazelere yapılan hakaretler düşünüldüğünde, Türk devletinin canlılara yönelik yürüteceği saldırıda hiçbir ölçü tanımayacağı anlaşılır bir durumdur. Bu açıdan uluslararası güçleri ve dünya demokratik kamuoyunu derhal bu saldırılara karşı tavır almaya ve bu saldırıları cesaretlendirici söylem ve tutumlardan vazgeçmeye çağırıyoruz." ifadesi kullanıldı.

'TOPYEKÜN DİRENİŞLE SALDIRILAR DURDURULABİLİR'
KCK açıklaması şu satırlarla sona erdi: "Halkımız ve demokrasi güçleri bu saldırılar karşısında örgütlülüğünü geliştirmeli, bu temelde yürüteceği mücadeleyle Türk devletinin bu tür katliamlarının önüne geçmelidir. Halklarımız artık bu devlet gerçeğini görerek kendi savunmasını kendisi yapmalı, kendi tedbirini kendisi almalıdır. Kendi yaşamını bu zalim güçlerin insafına bırakmamalıdır. AKP hükümeti Kürt halkına ve demokrasi güçlerine karşı topyekûn bir savaş başlatmıştır. Halkımız da ancak topyekûn bir direniş ve savunma ile bu saldırıları durdurabileceğini görmelidir. Zergelê'de, Ağrı'da, Cizre'de, Nusaybin'de Türk devletinin saldırılarıyla katledilen tüm insanlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Türk devleti bu katliamların hesabını mutlaka verecek, halklarımız özgür ve demokratik yaşamına kavuşacaktır." (DİHA)

TSK'ye ait savaş uçakları tarafından bombalanarak yerle bir edilen Zergelê köyünden çekilen diğer fotoğraflar...

www.evrensel.net