Çeteye 'firar' ödülü

Sabancı suikasti sanıklarından itirafçı Mustafa Duyar'ı cezaevinde öldüren Karagümrük çetesi üyelerinden Ahmet Yargüder'in, İstanbul'da jandarmaların arasından firar etmesi, yanıt bekleyen bazı soruları beraberinde getirdi.

Çeteye 'firar' ödülü
Serpil Kurtay
Karagümrük çetesinin önde gelen üyelerinden Ahmet Yargüder'in, Trabzon Cezaevi'nden İstanbul'a nakledilirken firar etmesi, birçok soruyu da beraberinde getirdi. Firarın, öldürülen mafya liderlerinden Nihat Akgün'e ait Akgün Otel'de gerçekleşmesi ve firari Yargüder'in, Sabancı suikasti sanıklarından itirafçı Mustafa Duyar'ı öldüren kişi olması, "Firar ödül müydü?" sorusunu da beraberinde getirdi.
Olayın gelişimi
Görgü tanıkları, görevli jandarmaların anlatımları ve elde edilen bilgilere göre, firar olayı şöyle gerçekleşti: 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon Cezaevi'nde isyan çıkarılması, Özdemir Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar'ın öldürülmesi ve örtülü ödenek davasından hükümlü Selçuk Parsadan'ın yaralanması olayına karıştığı için yanındaki çete üyeleriyle birlikte 17 Şubat 1999'da Trabzon Cezaevi'ne konulan Ahmet Yargüder, önceki gün İstanbul'a nakledilmek üzere yola çıkarıldı.
"Çete üyesi olmak, taammüden adam öldürmek ve öldürmeye tam teşebbüse asli fail olarak iştirak etmek" suçlarından 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istemiyle yargılanan Yargüder, İstanbul'a geldiklerinde, yanındaki jandarmalara, öldürülen mafya liderlerinden Nihat Akgün'e ait Akgün Otel'de yemek teklifinde bulundu. Kumanya verilen ve adli kurumlar dışında başka makamlara gitmeleri yasak olan bir astsubay ve emrindeki jandarmalar bu öneriyi kabul etti. Bunun üzerine tutuklu ve yanındaki jandarmalar birlikte Akgün Otel'e gitti. Ancak, yemek yenildiği sırada, elini kolunu sallayarak tuvalete giden Yargüder, camdan atlayarak dışarı çıktı ve kapıda kendisini bekleyen bir arabaya binerek kayıplara karıştı.
Basını aradı!
Firar ettikten sonra gazete ve televizyonları arayan Yargüder, "Ağabeyim Nuri Ergin'e yapılan alçaklıkların hesabını verecekler. Tamburalı Yaşar Öz'den bunun hesabını soracağım. Onlara kan kusturacağım. Bunun için firar ettim" açıklamasında bulundu.
Açıklama yapılmadı
Yargüder'in firarına ilişkin yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. İstanbul Valisi Erol Çakır, Yenikapı'da polis tarafından oluşturulan trafik kontrol noktasını denetlerken, gazetecilerin soruları üzerine, "Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Sadece bunu söyleyebilirim, fazla bilgi sahibi değilim" demekle yetindi.
Görevlilerin sorgusu sürüyor
Karagümrük çetesi üyelerinden Ahmet Yargüder'in, firarına ilişkin 1 astsubay, 1 çavuş ve 2 erin sorgusu ise sürüyor. Jandarma kıdemli Üstçavuş Yalçın Önal, jandarma Çavuş Yahya Yıldırım, jandarma er Mehmet Dedeoğlu ile cezaevi aracının sürücüsü jandarma er Mahmut Kahraman, önceki gece gerçekleşen olaydan sonra gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı'na götürülerek sorguya alınan Astsubay Önal ile diğer 3 görevlinin, ilk ifadelerinde, Ahmet Yargüder'in, yemek için gittikleri Aksaray'daki Akgün Otel'de üzerini değişmek bahanesiyle girdiği tuvaletten kaçtığını söyledikleri öğrenildi.
Bu arada, tutuklu bulunduğu Trabzon Cezaevi'nden, bir cinayet davası nedeniyle İstanbul'a getirilen ve firar eden Ahmet Yargüder'in yakalanması amacıyla jandarma ve polisin ortak operasyonlar yaptığı açıklandı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


ESK'i canlandırma çabaları
İşçi konfederasyonları, sınıfın hakları için mücadele etmek yerine, patron örgütleriyle birlikte "uzlaşma" turları düzenlemeye devam ediyor. Kamuoyunda "7'li çete" olarak bilinen "7'li Sivil İnisiyatif" üyeleri, dün Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile görüşerek, işçiler arasında 'emekçiye saldırı konseyi' olarak bilinen Ekonomik Sosyal Konsey (ESK)'in kurumsallaşmasını istediler.
Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile Başbakanlık'ta yapılan görüşmeye Türk-İş Genel Mali Sekreteri Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, TOBB Başkanı Fuat Miras, TİSK Başkanı Refik Baydur, TESK Başkanı Derviş Günday ve TZOB Başkanı Faruk Yücel katılırken, DİSK adına kimsenin gelmemesi dikkat çekti.
Görüşmenin ardından Başbakanlık önünde açıklama yapan Uslu, "sivil toplum örgütlerinin demokrasilerde sorun çözme ve istikrarı sağlama niteliğinden, potansiyelinden Türkiye'nin daha fazla yarar sağlaması ve bu konuda bazı düzenlemeler yapılması gerektiği konusunda" görüş bildirdiklerini söyledi. Uslu, Bahçeli'nin dikkatle not aldığını ve çalışmaları daha sonra kendilerine ileteceklerini söylediğini ifade ederek, "Öye zannediyorum ki, sosyal diyalog ve uzlaşma sayesinde Türkiye'nin sorunlarının çözümü çok daha kolay olacaktır. Türkiye bizim potansiyelimizden, heyecanımızdan, karar süreçlerine katılarak sunacağımız katkıdan yararlanmamak gibi bir lükse sahip değildir" diye konuştu.
İnisiyatifin önümüzdeki hafta Kızılcahamam'da gerçekleştireceği toplantıya da değinen Uslu, Çalışma Bakanı'nın ve ILO temsilcilerinin katılımıyla sosyal diyaloğun kurumsal yapıya dönüştürülmesi doğrultusunda atölye çalışması yapacaklarını ve buradan çıkacak sonuçları hükümete sunacaklarını söyledi. Toplusözleşmelerin gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruyu yanıtlayan Salim Uslu, sözleşmelerin gündeme gelmediğini, ancak bu konuyla ilgili düşüncelerin Bahçeli'ye sunulduğunu kaydetti.
"7'li çete" üyeleri daha sonra Meclis'e giderek ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile görüştüler.
www.evrensel.net