19 Mayıs 2015 13:49

Demirtaş: Kobanê düşmedi, AKP düştü düşecek

Adana ve Mersin'den sonra Adıyaman'da da miting meydanını hınca hınç dolduran onbinlere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kobanê düştü düşecek" sözlerini hatırlatarak, 'Kobanê düşmedi AKP düştü düşecek' dedi.

Paylaş

Maruz kaldığı tüm saldırılara karşı seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren HDP'nin kent merkezlerinde gerçekleştirdiği mitingler Adıyaman ile devam ediliyor. Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nün yanında bulunan Sakarya Caddesi'nde gerçekleşen miting, bunaltıcı sıcaklara rağmen alana akın eden on binlerce yurttaş tarafından hınca hınç dolduruldu. HDP bayrakları ile donatılan alana akan yurttaşlar, miting öncesi çalınan şarkılar eşliğinde halay çekerken, gençlerin boyunlarında taşıdığı yeşil, sarı ve kırmızı fularlar ve Selahattin Demirtaş atkıları dikkat çekti.
HDP'nin kent adayları Behçet Yıldırım, Ferhat Temel, Ayten Yılmaz, Birsen Tunç ve Yasin Tahta etrafında kenetlenen Adıyamanlıların alandaki coşkusu, Adıyaman'ın 7 Haziran seçimlerinde gerçekleştireceği sürprizin belirtisi oldu adeta. Mitingin başlamasına rağmen alana girişler üç koldan devam ederken, alana üzerinde "Sizde oyun bitmez, bizde çözüm bitmez", "Bombalara inat oylar HDP'ye", "Saldırılar boşuna yıkacağız barajını başına" ve "Baraj var dediler yıkmaya geldik" yazılı dev pankartlar asıldı. Alanda bulunan DEM-GENÇ üyelerinin coşkusu dikkat çekerken, kadınlar da mitinge giydiği yöresel kıyafetlerle katıldı.

'ADIYAMAN'DA BÜYÜK DERS VERECEĞİZ'
HDP'ye ve faaliyetlerine olan saldırıların ve adil olmayan seçim çalışmalarına rağmen barajı aşacaklarını ifade eden Demirtaş, özellikle AKP'nin kale olarak nitelendirdiği Adıyaman'da onlara çok büyük bir ders vereceklerini kaydetti. Seçimin adil gitmediğini söyleyen Demirtaş, "Devletin kaynaklarıyla seçim çalışmaları yürütülüyor. Kendisi öylece tarafsız ki bugüne kadar oy isteyen partinin ismini bile dile getirmiyor. O kadar hassas ki beyefendi. Gönlünde yatan bir aslan varmış. Biz 7 Haziran'da o aslanı kediye çevireceğiz ve kediyi de 7 Haziran'da göreceğiz. Meydanlara çık demiyoruz. Sen meydanlara çık ki Türkiye yalancı görsün, sen meydanlara çıktığınca halk senin gerçek yüzünü görüyor. Kendi paranla çık halkın parasıyla değil ama. Cumhurbaşkanı olman anayasayı tanımama hakkı tanımıyor sana. Kul hakkı yiyorsun. 7 Haziran'da bunların hepsinin hesabını, hakkını soracağız. Seçime harcadığın halkın parasının hesabını sana soracağız" diye konuştu.

'KOBANÊ DÜŞMEDİ AKP DÜŞTÜ DÜŞECEK'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kobanê düştü düşecek" sözlerini hatırlatan Demirtaş, şunları kaydetti: "Kobanê düşmedi AKP düştü düşecek. Paralarınızla devletin imkanlarıyla beslediğiniz o tecavüz ordusunu insanlık düşmanı barbar ordusu IŞİD çeteleri Kobanê'de düştü ve inşallah sen de düşeceksin. Ellerindeki bütün baskı imkanlarını kullanıyorlar. Mersin ve Adana'da bombalı saldırı düzenlendi. Kılpayı bir facianın eşiğinden dönüldü. Cumhurbaşkanı daha bir geçmiş olsun, kınıyorum bile demedi. Ülkenin Cumhurbaşkanı onun kafasından geçen de buydu. Bundan memnuniyet duyduğu için geçmiş olsun demeyi gerek duymadı. 77 milyonun Cumhurbaşkanı'yım, başkanıyım dediğin zaman bile yalan söylüyorsun. HDP de bu 77 milyonun içerisinde değil mi? Biz böyle bir Cumhurbaşkanı'nı görmek istemiyoruz ve Başkan olmanı da istemiyoruz ve yaptırmayacağız da. Senin hakaret ettiğin ve yok saydığın bütün halklar senden de hesap soracaktır."

'FAKİRİN PENCERESİNDEN BAKACAĞIZ'
Parlamentoda ilk işlerinin yeni bir anayasa çıkarmak olacağını dile getiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Esnaf, işçi, işsiz, genç, yaşlı, emekli ve emekçi, herkesimi kapsayacak bir anayasa olacak. Özellikle genç arkadaşlar, gençlik hep bir potansiyel bir tehdit olarak görüldü. Hep bir suçlu pozisyonundaydı. Gençler ya asgari ücret ya taşeron ya da sigortasız çalıştırılıyor. Çiftçi yurttaşlarımız keza aynı şekilde öyle. Adıyamanlıların işsiz ve aç kalmaları utanç verici bir durum. Urfa ve Adıyaman tek başına Ortadoğu'yu geçindirebilirler. Pamuk destekleme primleri devlet tarafından hala yatırılmış değil. Eski borçlardan dolayı DEDAŞ ile devlet birlikte elektrik borcu konusunda çiftçileri mağdur etmek için çabalıyorlar. Hükümet seçim öncesi yapmayı riskli bulduğu bu açıklamayı seçim sonrası yapmayı düşünüyor. Bari seçim öncesi çiftçinin alacaklarını şimdi öde. Erkek ve kadınlar çalıştıkları aynı yerde bile eşit ücret alamıyorlar. Burası Komagene insanlığının ilk geldiği yerlerdir ve bu topraklar hala aç perişan bir halde. Ya sarayın penceresinde ya da işçinin emekçinin fakirin penceresinden bakacağız. Biz ikincisini tercih ediyoruz. Bizler HDP olarak hep sizlerin yanında olacağız."

'HDP'YE VERİLEN HER BİR OY AKP'NİN SONUNU GETİRECEK'
HDP'ye verilen her bir oyun AKP'nin sonunu getireceğini söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu: "Belki bir oyunuzla ülkenin geleceğini belirleyeceksiniz. Mutlaka sandığa gidin. HDP 7 Haziran'da bütün ülkeye düğün havası getirecektir. Yalan ve iftira siyasetini artık bu toprakları kabul etmiyoruz demenin yolu HDP'ye verilecek oyla dur denilecek. Ben de Müslümanım, fakat benim üzerimden inancımı sorgulayamazsın. Bana dinsiz dediler. Kendime Müslümanım diyen birisi başka bir Müslüman kafir denilir mi? Bu suç mu veya o kişiyi dinden çıkartır mı, çıkartmaz mı? Eline Kur'an-ı Kerim'i almış seçim için bir pazarlmacı gibi meydan meydan dolaşıp oy dileniyor. Bunun cezasını 7 Haziran'da vereceksin. Kirli din pazarlığının ve tüccarlığını oya dönüşmeyecektir. Kur'an-ı bu kadar çirkince dine alet etmenin hesabını vereceksin. Kobanê'nin, Roboski'nin hesabın vereceksin. Bu ülkenin müslümanlarının vicdanlarına güveniyorum. Dinimiz sizin aletiniz ve oyuncağınız değildir. Bunların çirkinliklerini yüzlerine vurduğumuzda artık bu ülkede barış ve huzur içinde yaşayacağız."

'DAVUTOĞLU DA HDP'YE OY VERECEK'
Demirtaş, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Bizim sağduyuluğumuz yapılan bütün provakasyonları boşa çıkartık. Ağrı, Mersin ve Adana'da hepsi boşa çıktı ve 7 Haziran'a kadar bu provaksyonalara da gelmeyeceğiz. Onun zulmünden bıkmış olanlar her gün onun öfkeli süratini görenler onun o süratını 7 Haziran'da görmek için gelin oyunuzu HDP'ye verin ve ona büyük bir destek verelim. Türkiye bu beladan da kurtulacaktır. Gün gelecek Ahmet Davutoğlu da HDP'ye oy verecek. Şuana kadar kendisi HDP'ye, bize kulak vere vere HDP'li oldu. Oda kararsız. Bizi dinleye dinleye o da yola geliyor. Bakanlar Kurulu'nu toplamana bile izin vermiyor. Az kaldı. Sen de 7 Haziran'a kadar HDP'li olacaksın. Ahmet hoca biz kaybedersek sen de kaybedersin bunun için gelsen de HDP'li ol. Örgütlü bir gençlik ile Adıyamanlılar parlamentoya gireceğiz."

'TEK RAKİBİN HDP OLDUĞUNU BİLDİKLERİ İÇİN SALDIRIYORLAR'
Attıkları "Bizler HDP, bizler Meclis'e" sloganıyla coşkuyu bir an olsun dindirmeyen onbinlere ilk olarak HDP Mersin Milletvekili Adayı Mehmet Mir Dengir Fırat seslendi. HDP'nin barajı aşmayacağını söyleyen kesimlerin her yerde partilerine saldırmaya başladığını söyleyen Fırat, "Hem HDP barajı aşamaz diyorlar ama karşılarındaki tek rakibin HDP olduğunu biliyorlar. Onun için saldırıyorlar. Onun için halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı TBMM'de namusu ve şerefi üzerinde ettiği tarafsızlık yeminini bir kenara atarak, AKP için çalışıyor" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her yerde tarafsız olduğuna dönük söylemlerini hatırlatan Fırat, "Tarafsızlık söylemlerinin ardından 'istiyorsanız AKP'ye, istiyorsanız AK PARTİ'ye, istiyorsanız Adalet ve Kalkınma Partisine oy verin diyor. Evet, tarafsız bir şekilde tüm partilere oy istiyorlar. Artık o noktaya geldiler ki söyleyecekleri hiçbir söz kalmadı. Bahsettikleri tek şey dini siyasete alet etmektir" şeklinde konuştu.

'ADİL YARGILANMAN İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ'
AKP'nin kendilerinden korktuğu için durmadan saldırdığını söyleyen Fırat, "Korkmakta haklılar. İdamdan bahsediyorlar. Biz HDP olarak idamın karşısındayız. Hem sizin suçlarınız adli suçlar. Hırsızlık, iftira etmek, yalan söylemek gibi cezası idam olmayan suçlar. Merak etme senin adil bir şekilde yargılanman için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ve şunu unutma seni başkan yaptırmayacağız, seni başkan yaptırmayacağız, seni başkan yaptırmayacağız" şeklinde konuştu.
Halkı kandırmak isteyen birisinin eline aldığı Kürtçe Kur'an-ı Kerim ile meydanlarda gezdiğini belirten Fırat, "Kutsal kitabımızı ana dilimiz Kürtçe'ye çevirdiğin için teşekkür ediyoruz. Ama halkımızın bu kuranı okuyabilmesi için Kürtçe eğitim alması gerekir" dedi.

'HALKI BOMBALARLA KORKUTAMAZSINIZ'
Halkı Kürtçe ve Türkçe selamlayan HDP Antep Milletvekili Adayı Celal Doğan ise, "Bugün 7'den 70'e bütün Adıyamanlılar ayakta. Sizleri kutluyorum" dedi. Adıyaman'da nüfusun arttığını ancak gelen Adıyaman'a gelen herkesin şehrin yapısını bozduğunu belirten Doğan, "Halkın demokrasiden bahsetmemesi için Adıyaman'a bir meydan bile yapılmıyor. AVM'ler yapılarak halkın siyaseti konuşmasını engellemek istiyorlar" dedi. HDP'de genç, kadın, yaşlı ile Kürt, Arap, Türk'ün bir araya gelerek yeni bir Türkiye inşa etmeye başladığını belirten Doğan, "Bu birilerini rahatsız ediyor. Bizim barajı geçmememiz için dua edenler artık il ve ilçelerde taşlarla saldırıyorlar. Sizin ağa dedeleriniz tank, uçak ve otomatik silahları ile bu halka saldırdı ama yıldıramadı. Sizin o küçük bomba düzenekleri mi korkutacak" şeklinde konuştu.

'ALANIN FOTOĞRAFINI BAŞBAKAN'A FOTOŞOPLA GÖSTERSİNLER'
Meydanı dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden HDP Ankara Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder, "Adıyamanlılar, bu yapılır mı? Buranın fotoğrafını Başbakan'a fotoşopla göstersinler yoksa kalbine iner kalbine" sözleriyle başladı konuşmasına. Adıyaman'da kurulan Komagen Uygarlığı'nın savaşılmadan kurulduğunu, savaşılmadan ayakta kaldığını ve savaşılmadan da yıkıldığı tek yer olduğunu söyleyen Önder, "Bu yüzden Adıyamanlılar barışın anlamını iyi bilirler. Onlar savaş dedikçe biz barış diyeceğiz. Zulüm dayanışmayla savuşturulur. Barış'ta dayanışmayla geliyor" dedi.

'HDP'YE EV SAHİBİ OLMAYA GELDİNİZ'
Adıyaman'da HDP'ye yapılan yoğun katılımları mutlulukla karşıladıklarını söyleyen Önder, "Ben buradaki bütün yurttaşımızı isim isim, köy köy, aile aile tanıyorum. Şimdi görüyorum ki aramızda AKP'ye oy vermiş kardeşlerimiz var. Hoş geldiniz. Son iki seçimdir CHP'ye oy verdiğini sanıp AKP'ye oy veren kardeşlerimiz var. Hoş geldiniz. Misafir olmaya değil ev sahibi olmaya geldiniz" dedi. "Yaşanan saldırılar karşısında bizim bu boynumuz kesilir ama eğilmez. Bir gün bile boynumuzu eğmedik" diyen Önder, 12 Eylül'de halka zulüm uygulayanların çoğunun AKP'de olduğunu belirterek, 12 Eylül'de kurulan tezgahlardan geçenler ve çocukları bugün bu meydanda. Zulmün üstüne basarak özgürleşilir. Adıyaman bunu herkese gösterdi" şeklinde konuştu. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HES tünelinde göçük altında kalan operatörün cesedi çıkarıldı

SONRAKİ HABER

Doğan Medya'dan Erdoğan’a: Bizden ne istiyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...