10 Ağustos 2012 11:01

İmamın tayyaresi

Paylaş

Türk Hava Yolları yönetimi bu memleketin başına bela oldu... Görülmedik işlere imza attılar, utanıp sıkılmadan orada çöreklenmiş oturuyorlar…
THY’nin 2011 yılı için devletin maliyesine bildirdiği resmi zarar ne kadardır biliyor musunuz? Tamı tamına 1 milyar 7 milyon TL. Yani 2011 yılının ortalama kurlarına göre 610 milyon dolar. Hesaba vurursak, geçen yıl günde yaklaşık 1.7 milyon dolar zarar etmiş THY.
29 Mayısta, THY emekçileri, grev haklarının ellerinden alınmasına karşı tepki koyarak bir günlük uyarı eylemi yaptılar. THY yönetimi, bu bir günlük eylemin doğurduğu zararın 2 milyon dolar olduğunu açıkladı, 305 THY emekçisini işten attı ve bu zararı işten atılan emekçilerden tahsil edeceğini duyurdu.
Arkadaş bu nasıl hesap?
Sen zaten çalıştığın her bir günde 1.7 milyon dolar zarar eden bir işletmesin. Bunu da kabullenip devlete bildirmişsin. Bir gün çalışmasan, o güne ait zararının azalması lazım. Ama sen o bir günlük zararı tutmuş 2 milyon dolar diye açıklamışsın. Arada 300 bin dolarlık bir fark var. Onu da işten attığın 305 emekçinin üstüne yıkmaya çalışmışsın. Yani kişi başı bin dolar. İşten attığınız emekçileri bin dolar için mi attınız? Bu ne iştir? Hangi üstün zekalı imam yaptı bu hesabı?.
THY’nin yüzde 49 hissesi halka açıktır, yani borsada işlem görür; çoğunluk hissesi de kamunundur. Yöneticileri okyanus ötesinden atanır, bu basiretsiz yöneticiler de THY’yi her gün 1.7 milyon dolar zarara uğratır. THY’nin yüzde 49 hissesine sahip olanlar ise bu duruma müdahale edemez. Şuna inanınız ki, bu yöneticiler herhangi bir özel şirketi bu kadar zarara uğratsalardı, kesinlikle oradan tekme tokat kovulurlardı. Peki THY’yi batıran bu adamları kim kovacak? Bunlara dokunan yok, rahatları yerinde, maaşlar, yolluklar, huzur hakları, yani verdikçe veriyor birileri bunlara…
THY, bu yılın ilk üç ayında da zarar ettiğini açıkladı. Geçen yılın rekorunu kıracaklar mı,  yıl sonunda göreceğiz.
THY filosu, imamın tayyaresine dönüşmüştür sevgili okurlar. Bu kadar zararın nedenlerinden birisi de budur. THY, ulaşım noktasını artırmakla birlikte, doluluk oranını düşürmeyi beceren bir şirket. İmamın nerede, hangi Afrika ülkesinde okulu varsa, THY oraya sefer başlatıyor. Ticaretin ve turizmin olmadığı, adını sanını bilmediğimiz birçok ülkeye, sadece imamın okulu açıldığı için boş boş uçuyor THY. Sonra da çuvalla zarar ediyor.
THY’ye zarar ettirdikleri gerekçesiyle işten atılan emekçilerin direnişi ise artık ülke sınırları dışına taştı. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu ITF, işten atılan 305 THY emekçisi için dünya çapında bir destek kampanyası başlattı. THY’nin sponsorluğunu yaptığı Barcelona ve Manchester United spor klüplerinin başkanlarına durumu anlatan mektuplar gönderdi, Londra olimpiyatlarında da çeşitli protesto gösterileri düzenledi. Ayrıca, “Grev hakkı insan hakkıdır” teması ile sadece bu konuya yönelik bir web sitesi kurdu. Adresi www.reinstate305.org olan bu siteden; iktidara, THY yönetimine ve Türkiye’nin bütün elçilik ve temsilciliklerine protesto mektupları gönderiliyor, 305 THY emekçisinin işe geri alınmaları talep ediliyor.
Emek düşmanı yönetime karşı, THY emekçilerinin Atatürk havalimanındaki bekleme eylemi de devam ediyor, orada yolculara THY’nin gerçek yüzü anlatılıyor. Haklarını geri alana kadar direneceklerini söylüyorlar.
Gerek işten atılan, gerekse görevde olan THY emekçilerinin, bizlerin desteğine ihtiyacı var. Onlarla sohbet edip yanlarında olduğumuzu, grev haklarını savunduğumuzu söylememizden, gerçekten büyük gurur duyup cesaret alıyorlar.
Tayyare imamın olsa da onu uçuran emekçiler bizimdir, en azından yolcu sıfatı ile bu desteği onlara mutlaka vermeliyiz dostlar…

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa