08 Ekim 2014 00:09

İzmir’de Kobanê eylemlerine saldırı: 1 kişi ağır yaralı

İzmir’de Kobanê’deki IŞİD saldırılarını protesto etmek için sokağa çıkan binlerce vatandaşa polisler ve sivil faşist gruplar saldırdı. Doğanlar’da çıkan çatışmada ağır yaralan 38 yaşındaki Ekrem Kaçaroğlu isimli vatandaş Ege Üniversite hastanesine kaldırıldı.

Paylaş

İzmir’de Kobanê’deki IŞİD saldırılarını protesto etmek için sokağa çıkan binlerce vatandaşa polisler ve sivil faşist gruplar saldırdı.  Doğanlar’da çıkan çatışmada ağır yaralan 38 yaşındaki Ekrem Kaçaroğlu isimli vatandaş Ege Üniversite hastanesine kaldırıldı.

İzmir’de Kobanê’ye destek eylemleri ilçelerde de devam etti. Buca Göksu'da, Konak Kadifekale'de, Bayraklı Yamanlar’da, Gaziemir Merkez’de, Çiğli Güzeltepe’de, Narlıdere Demokrasi Meydanı’nda, Menemen Asarlık'ta ve Bornova Doğanlar’da binlerce kişi sokağa çıkarak ‘Her yer Kobane, Her Yer Direniş’ sloganları attı ve hükümetin IŞİD politikasına tepki gösterdi.

BUCA

Buca'da Çamlıpınar Pazaryerinde toplanan vatandaşlar sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca kitleye evlerinden inen vatandaşlarda katılarak destek verdi. İlk olarak Çamlıpınar Caddesini trafiğe kapatan kitle daha sonra da Göksu-Gediz yolunu trafiğe kapatarak ateş yakarak barikat kurdu. Ateş etrafında halay çeken gençler sık sık "Biji Berxwedana Kobanê", "Biji Berxwedana YPG" sloganları attı. Yürüyüşe kadınların ve gençlerin daha yoğun katılım gösterdiği gözlendi. Yürüyüş sırasında İslami kimliği ile bilinen bazı işyerlerinin camları kırıldı. Yine bir trafik polisi aracının camları kırıldı.  Eylem atılan havai fişeklerle bitirildi.

KADİFEKALE

DBP Kadifekale Temsilciği önünde toplananan kalabalık Çimentepe Mahallesi'ne yürüyüş düzenledi. Akşam saatlerinde ise Kadifekale içinde gençlerin yaptığı eyleme polis müdahale etti. Müdahale sırasında gerçek mermi sesi duyuldu. Ferhan Kaya ve Sedat Aydın isimli iki kişi gözaltına alındı. Çok sayıda yaralı var.

GAZİEMİR

HDP ve DBP Gaziemir ilçe örgütleri, IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla DBP Gaziemir ilçe binası önünden toplanarak Beyazevler Optimum AVM'e kadar yürüyüş düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüşte, "Biji berxwedana Kobane", "Kobane İŞİD'e mezar olacak", "Her yer direniş her yer Kobané" yazılı dövizler taşındı

MENEMEN

Asarlık Mahallesi içinde DBP ve HDP Menemen İlçe örgütlerinin  yapmak istedikleri yürüyüşe polis gaz bombası, plastik mermi ile tazyikli su ile saldırdı.

NARLIDERE

Narlıdere’de ise IŞİD saldırılarını protesto etmek isteyen halk Demokrasi Meydanı'nda toplandı. Buradaki yürüyüşe de polis gaz, tazyikli su ve plastik mermiyle müdahale etti. DBP Narlıdere İlçe Başkanı Turan Aslan gözaltına alındı. Polisin müdahalesine taş ve havai fişeklerle karşılık veren kitle barikatlar kurarak 2. İnönü’ye doğru çekildi.

BAYRAKLI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bayraklı İlçe Örgütü, ilçe binası önünde toplanarak Yamanlar Karakolu önüne çıkıldı. Karakolun önünde polis TOMA ve akreplerle kitleye sert müdahalede bulundu. Kitleye anons yapılmadan saldırıldı ve 90 derece açıyla biber gazı kapsülü atıldı. 3 ayrı kolda çatışmalar devam etti. Sonra tekrar bir araya gelindi, ateş yakıp barikat kuruldu. Polislerin ön tarafında sivil giyimli kişiler vardı bunlar kitleye ‘Sıkıyorsa gidip IŞİD’le savaşın’ ve ‘Yamanlarda çıkışınız yok’ gibi tacizlerde bulundu. Bu kişilerin arasında eli sopalı olanlar da vardı. Bu sivillerin açtığı ateş sonucu yaralan Hayri Yıldırım ve Serkan Demir Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Halkın verdiği bilgiye göre 24 yaralı var.  Çatışmalar çevre yoluna doğru devam etti.

BORNOVA

Bornova’da ise Doğanlar Pazaryerinde toplanan halk Mevlana Mahallesi’ne yürümek istedi. Kitle ilk yürüyüşe başladığı esnada polis kitlenin önüne barikat kurdu. Kitle buna karşılık oturma eylemi yaptı. Daha sonrasında polis müdahale etti. İlk saldırından sonra mahallede sivil faşist gruplarda kitleye saldırarak IŞİD yanlısı sloganlar attı. Sloganlardan sonra çeşitli noktalarda silah sesleri duyuldu. Ancak polis buna rağmen bu sivil faşist grup yerine kitleye müdahalede etti. Bu saldırı sonucunda ağır yaralanan Ekrem Kaçaroğlu Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Kaçaroğlu, kulağının arkasında vurulmuş. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emekçiler Kobanê için iş bırakıp sokağa çıkıyor

SONRAKİ HABER

Beyaz eşya satışlarında büyük düşüş: Yüzde 20

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa