27 Aralık 2019 16:38

Ege Üniversitesinde profesör kadrosu için verilecek ilanın şartları değiştirildi

Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Felsefe Bölümünün profesörlük kadrosu için vereceği ilanın şartını değiştirdi. Eğitim Sen yazılı açıklama ile duruma tepki gösterdi.

Fotoğraf: MA

Ege Üniversitesi Rektörlüğünün Felsefe bölümü profesörlük kadrosu için verdiği ilanı, “Bilim Felsefesi ve Dil Felsefesi alanında çalışmalar yapmış olmak” şeklinde belirledikten sonra değiştirerek yerine “Din Felsefesi ve Postmodernizm konularında çalışmalar yapmış olmak” koşulunu getirdiği öğrenildi. Konuya ilişkin Felsefe bölüm başkanı Doç.Dr. Mehmet Kuyurtar Rektörlüğe dava açarken Eğitim Sen 3 nolu şube de yazılı açıklama yaparak, davanın takipçisi olacaklarını ve siyasi kadrolaşmaya karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Eğitim Sen 3 No'lu şubenin yaptığı yazılı açıklamada, “Üniversitelerin kurumsal özerkliği, bilimsel bilgi üretiminin, hakikat arayışının, akademik özgürlüklerin, düşünce ve ifade özgürlüğünün devletten ve sermayeden gelecek müdahaleler karşısında korunmasını ifade etmektedir. Bugün Türkiye üniversitelerinde üniversiteden, akademiden, eleştirel ve özgür düşünceden bahsetmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir” denildi.

İLAN KİME GÖRE DEĞİŞTİRİLDİ?

İzmir üniversitelerinde de durumun fark göstermediği ifade edilen açıklamada, Ege Üniversitesinde yaşanan durumu özetlendi: “Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’nün akademisyenleri bölüm ihtiyaçları doğrultusunda ve bölüm olarak karar vererek profesör kadrosu isteminde bulunmuşlardır. Ancak kadro isteminde bulundukları ve bölümde var olan derslerin verilmesinin şartı gereği, “bilim felsefesi ve dil felsefesi alanında çalışma yapmış olmak” koşulu, kendi bilgileri dışında “felsefe alanında doçent olmak, din felsefesi ve postmodernizm alanında çalışmış olmak” biçiminde, bir araya gelmesi zor ölçütlere değiştirilmiş, adeta belli bir ismi işaret eder bir halde ilana çıkılmıştır. Rektörlük tarafından değiştirilen bu ilanın kime yönelik çıktığını Ege Üniversitesi kampüsünde de herkes konuşmaktadır.”

‘DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İlanın yeniden düzenlenmesine yönelik Rektörlüğün hiçbir adım atmadığı açıklanan metinde, Felsefe bölüm başkanı Doç.Dr. Mehmet Kuyurtar İzmir 6. İdare Mahkemesi’nde dava açtığı hatırlatıldı. Son olarak, “ Biz de Eğitim Sen olarak bu davanın takipçisi olacağız. Bu ve bunun gibi üniversitelerde kadrolaşmanın, liyakatın hiçe sayılarak atama yapmanın, torpil ve adam kayırmanın karşısında üzerimize düşen tüm hukuki sorumluğu yerine getirecek ve kampüslerimizi siyasi iradenin ve onların atanmış rektörlerinin insafına terk etmeyecek, insan toplum ve doğa yararına üniversite hayallerimiz gerçekleşene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam