29 Kasım 2019 17:11
Son Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2019 20:26

5 Haziran saldırısı davasında ağırlaştırılmış müebbet istemi

5 Haziran saldırısı davasında mütalaasını veren savcı, sanıklar Orhan Gönder, İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisinin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın 24’uncu duruşması Sincan Batı Adliyesi 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada sanık avukatı, müşteki avukatlarına saldırdı. Mütalaasını veren savcı, sanıklar Orhan Gönder, İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Duruşmaya HDP milletvekilleri Abdullah Koç, Hüseyin Kaçmaz ve Musa Farisoğulları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün yanı sıra Amed Aileleri İnisiyatifi üyeleri saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralılar, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) üyeleri katıldı.

MAHKEME HEYETİ DURUŞMAYA GEÇ GELDİ

Mahkeme heyeti duruşma salonuna yaklaşık 40 dakika geç geldi. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmaya tutuklu sanıklar Mustafa Kılınç ve İsmail Korkmaz bulundukları cezaevlerinden, tutuksuz yargılanan sanık Burhan Gök ise Antep’ten Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Sanık Orhan Gönder ise duruşma salonunda hazır bulundu.

MÜŞTEKİ AVUKATLARINDAN EK SÜRE TALEBİ

İlk olarak konuşan müşteki avukatlardan Özgür Faik Erol, mütalaa okunmadan önce ve sonrasında esasa ilişkin beyanlarını sunmak için ek süre talep etti. Erol, “Ayrıca savunmayı yapacağımız duruşmada mevcut salonun küçük olduğunun göz önünde bulundurarak daha büyük bir salonda duruşma yapılması ve SEGBİS kayıtlarının alınmasını, katılanların da duruşmaya katılımının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Ardından katılan sıfatıyla duruşmada bulunan müştekiler konuştu. Müştekiler asıl sorumluların bir an ortaya çıkmasını istedi.

SANIK AVUKATI MÜŞTEKİLERE SALDIRDI

Müştekilerden Mehmet Kurul konuşmasında, “’Adalet mülkün temelidir’ diyorsunuz. Madem öyle bir an önce adalet yerini bulsun sorumlular yargılansın" dedi.

Kurul'un konuşması sırasında sanık avukatları ve müştekiler arasında arbede yaşandı. Sanık avukatlarından Savaş Kaya, müştekilere ve müşteki avukatlarına cinsiyetçi küfürler ederek saldırdı. Sanık avukatı salondan zorla çıkartıldı.

MÜŞTEKİ AVUKATLARININ SUÇ DUYURUSU TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada yaşanan arbede sonrası müşteki avukatı Atiye Arıkan, sanık avukatı Kaya hakkında suç duyurusunda bulunmak istediklerini ifade etti. Arıkan, “Avukat Savaş Kaya doğrudan müvekkilime cinsiyetçi küfür etmiştir. Küfrün olduğu şekilde tutanağa geçilmesini istiyorum. Üzerime yürüyerek hakaretlerine devam etmiştir. Suç duyurusunda bulunuyorum. Tutanağa geçirilsin” dedi.

Mütalaa öncesi kararını açıklayan mahkeme heyeti, müşteki Adalet Sevil’in katılan sıfatıyla duruşmaya katılmasının kabulüne, müşteki avukatlarının ek süre talebini kabulüne, duruşmanın geniş bir salonda yapılması talebinin ise reddine karar verdi.

Mahkeme, avukat Atiye Arıkan’ın sanık avukatı Savaş Kaya hakkındaki suç duyurusunun tutanağa geçirilmesi yönelik talebini reddetti. Ancak mahkeme Kaya hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Ankara Barosu’na ihbarda bulunacağını belirtti.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Ardından savcı mütalaasını açıkladı. İddia makamı, sanık Burhan Gök hakkında mahkumiyetine kesin yeterli delil bulunmadığından beraatine; diğer sanıklar İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç ve Orhan Gönder hakkında 14 mağdura yönelik adam öldürmeye teşebbüs iddiaları yönünden 14 mağdurun yaralanmalarının olay yerinde meydana gelmediği anlaşılmakla beraatine; sanıklar İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Orhan Gönder’in katliamda yaşamını yitiren Ali Türkmen, Cıvan Aslan, Necati Kurul, Şehmus Kaçan’ı kasten öldürdükleri, eylemleri tasarlayarak bombayla kasten öldürme suçundan 4 kez ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasına; 216 mağdura karşı gerçekleştirdikleri tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet; Anayasa ihlal suçundan ağırlaştırılmış müebbet; tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması ve el değiştirilmesi suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası istedi.

Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 13 Aralık’a ertelendi. (Ankara/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deep Intervention to Redesign Politics!

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa