28 Kasım 2019 23:32

Tim Sebastian'dan İbrahim Kalın'a: Belki siz de yargılanırsınız, Zaman'da çalıştınız

Tim Sebastian'ın "Belki siz de yargılanırsınız sonraki hükümet geldiğinde. Gülenci bir gazetede çalışıyordunuz, Zaman'da" soruna İbrahim Kalın, "Onlar için çalışmadım, orada yazdım" yanıtını verdi.

Ekran görüntüsü, "DW Türkçe" YouTube hesabının "İbrahim Kalın: Zaman gazetesinde çalışmadım, orada yazdım - DW Türkçe" başlıklı videosundan alınmıştır.

Paylaş

Deutsche Welle’nin Conflict Zone programına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazeteci Tim Sebastian'ın Suriye, yargı bağımsızlığı, belediyelere kayyum atanması ve basın özgürlüğü konularındaki zor sorularıyla karşılaştı. HDP'li belediye başkanlarının hüküm giymemelerine rağmen görevden alınmalarına ilişkin sorusuna İbrahim Kalın'dan "Yargı süreci devam ediyor, yargılanacaklar" yanıtına alan Sebastian, "Belki siz de yargılanırsınız sonraki hükümet geldiğinde. Bu hiç aklınızdan geçti mi? Gülenci bir gazetede çalışıyordunuz. Zaman'da" dedi. Kalın'ın yanıtı ise "Onlar için çalışmadım, orada yazdım, arada fark var" oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, DW'nin "Conflict Zone" programında gazeteci Tim Sebastian’ın sorularını yanıtladı. 

Türkiye destekli cihatçılardan oluşan ÖSO'nun (yeni adıyla Suriye Milli Ordusu) insan hakları ihlalleriyle ilgili soruya Kalın, soruşturmaların sürdüğü yanıtını verdi. Sebastian’ın kaç soruşturma bulunduğu sorması üzerine Kalın, “İyi bir gazeteci olarak arayıp bulabilirsiniz” dedi. Sebastian bunun üzerine "Siz de bilmiyorsunuz değil mi?" diyerek soruşturma yürütüldüğü ifadesinin sadece genel bir mazeret olduğunu savundu.

Kalın, ABD'nin YPG’ye verdiği desteğe ilişkin ise "PYD-YPG'li teröristler, Trump yönetimi dahil, özgürlük aşığı bütün liberal Batılı ülkeler tarafından desteklenen Marksist-Leninist bir örgüttür. ABD'nin Suriye’de IŞİD’le savaş adına Marksist-Leninist bir örgütü desteklemesi benim için anlaşılması oldukça zor bir durum" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE HER TÜRLÜ ÖZGÜR MEDYA VAR"

Türkiye'de basın özgürlüğü önündeki engellere dair soruya yanıt veren Kalın, "Türkiye'de her türlü özgür medyanın bulunduğunu" savundu ve yargılanan gazetecilerin "terör propagandası yaydığını" öne sürdü.

"ONLAR İÇİN ÇALIŞMADIM, ORADA YAZDIM"

Mülakatın ardından izleyicilerden soru alınan bölümde Tim Sebastian, görevden uzaklaştırılan HDP'li belediye başkanlarını gündeme getirdi. İbrahim Kalın ile Tim Sebastian arasında geçen diyalog şöyle:

 

Tim Sebastian: 24 belediye başkanını, Kürt belediye başkanını, Güneydoğu'da layıkıyla ve demokratik bir şekilde seçilmiş olmaları gerçeğine rağmen görevden aldınız.

İbrahim Kalın: Ne yazık ki halkın parasıyla PKK'yi destekliyorlardı.

Tim Sebastian: Kaçı bundan hüküm giydi?

İbrahim Kalın: 20 kişiden… Bilmiyorum, mahkeme süreci devam ediyor.

Tim Sebastian: Hayır hayır, hiçbiri hüküm giymedi. Peki masumiyet karinesine ne oldu?

İbrahim Kalın: Mahkeme süreci var…

Tim Sebastian: Açıkça görevden alındılar, uzaklaştırıldılar.

İbrahim Kalın: Yargılama sürecindeler.

Tim Sebastian: Demokratik süreci dağıttınız.

İbrahim Kalın: Yargılanacaklar.

Tim Sebastian: Demokratik süreci dağıttınız.

İbrahim Kalın: Elbette yargılanacaklar.

Tim Sebastian: Eninde sonunda herkes yargılanabilir. Belki siz de yargılanırsınız sonraki hükümet geldiğinde. Bu hiç aklınızdan geçti mi? Gülenci bir gazetede çalışıyordunuz, Zaman'da.

İbrahim Kalın: Onlar için çalışmadım, yazdım…

Tim Sebastian: Onlar için yazdınız…

İbrahim Kalın: Evet, arada fark var.

Tim Sebastian: Türkiye'de devranın dönmesinden endişeli misiniz? Belki sıradaki geldiğinde siz mahkemeye çıkacaksınız.

İbrahim Kalın: Bilmiyorum belki 5-10 yıl içinde Naziler iktidara gelir ve sizi yargılar mı?

Tim Sebastian: Ah, saçma!

İbrahim Kalın: Sizin dediğiniz bu.

Tim Sebastian: Değil.

İbrahim Kalın: Bana bunları söylüyorsunuz.

Tim Sebastian: Böyle şeyler Türkiye'de olup duruyor değil mi?

İbrahim Kalın: Evet, başka yerlerde de olabilir.

Tim Sebastian: Peki.

(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finlandiya'da sınıf dayanışması kazandı: Posta işçilerinin talepleri kabul edildi

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa