28 Kasım 2019 15:58

Komisyon’da konuşan polis: Rabia Naz’ın ölümünün şüpheli olduğunu düşünüyorum

Meclis Araştırma Komisyonu, Rabia Naz davası için Eynesil'de soruşturma dosyasında adı geçenleri dinledi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan ve annesi

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünün ardından, şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Giresun’un Eynesil ilçesindeki soruşturmada görev alan kamu görevlilerini, eski belediye başkanını ve ailenin yakınlarını dinledi. Soruşturma dosyasında adı geçen polislerden biri verdiği ifadesinde söz konusu olayın onlara 'trafik kazası' olarak ihbar edildiğini söyledi. Eski belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun oğlu Mehmet Ali Somuncuoğlu, Rabia Naz'ın öldüğü gün kendisini yolda gördüğünü ve şakalaştıklarını anlattı. 

Rabia Naz’a ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından verilen raporun Trabzon’dan gelen bilgilerle hazırlandığına dikkat çeken bir komisyon üyesi de, “Mezar açılmak suretiyle bir inceleme yapılma imkânı varsa bunun da yapılmasını istiyorum” dedi.

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumu tarafından iki rapor hazırlandı. Raporlarda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Baba Şaban Vatan, intihar ettiği iddia edilen kızının intihar etmediğini, otomobil çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini öne sürdü. Dahası çocuğuna AKP’li Eynesil belediye başkanının yeğeninin kullandığı arabanın çarptığını, AKP İstanbul Miletvekili Nurettin Canikli’nin de devreye girerek kazanın örtbas edildiğini ileri sürdü.

Meclis Araştırma Komisyonu, üçüncü toplantısında, Giresun’un Eynesil ilçesinde gerçekleştirdiği geziyi gözden geçirdi. Komisyon, ayrıca Rabia Naz Vatan’ın ölümü ile ilgili soruşturmada görev alan kamu görevlilerini, eski belediye başkanını ve Vatan’ın yakınlarını dinledi.

POLİS MEMURU SEVİNÇ: SUÇLUYSAK KINAMA CEZASI ALMAM GÜLDÜRÜCÜ

Komisyona bilgi veren polis memuru Kutlay Sevinç, Rabia Naz Vatan’ın günlüklerine rastlamadığını, bilgisayarına baktığını, akıllarına önce Mavi Balina geldiğini, ancak bir şey bulamadıklarını söyledi. Sevinç, olaydan birkaç ay sonra tayininin çıktığını, soruşturmayla ilgili eleştiriler getirdiğini ve hakkında da soruşturma açıldığını söyledi. Rabia Naz Vatan’ın ölümü ile ilgili hakkında niye soruşturma açıldığının gerekçesini bilmediğini aktaran Sevinç, üstlerinden de öğrenemediğini söyledi.

Sevinç, “Bu olayda biz suçlu muyuz? Suçluysak biz niye burada duruyoruz hâlâ? Bana ‘kınama’ cezası veremezsiniz, çok hafif, güldürücü, komik, aşağılayıcı bir ceza. Ya ihraçtır, devamında da hapis cezasıdır eğer varsa benim suçum” dedi.

Polis Başmüfettişi Davut Karakülah da ‘ihmal’ gerekçesiyle üç arkadaşına ‘kınama’ cezası verildiğini belirterek, “Tam bilmemekle beraber dışarıdan edindiğim bilgi ‘görevi ihmal’den iki veya üç arkadaşa ‘kınama’ cezası verildi. İlk görev yerinde emniyet şeridi almamak veya o çantayı bulmakta gösterdikleri ihmal gibi, tam net bilmemekle beraber; ama Başkanlığımız uygun görürse resmî bir yazıyla daha önceki evveliyatını alabiliriz” dedi.

POLİS MEMURU KALKAN: RABİA NAZ’IN ÖLÜMÜNÜN ŞÜPHELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Polis memuru Ruhi Kalkan da “Bize trafik kazası olarak ihbar edildi; ancak olay yerindeki mevcut şeyler trafik kazası emaresi olmadığı için biz ‘Başka bir yerde olabilir, getirilebilir’ düşüncesiyle hareket ettik” bilgisini verdi. Komisyon üyelerinin, Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili “Bu olayı önce ‘trafik kazası’, sonra ‘düşme’, sabah 6’dan sonra da ‘şüpheli ölüm’ diye söylemişsiniz doğru mu?” demesi üzerine Kalkan, “İlk önce Şaban Vatan, ‘Anten direğinin üzerine çıktı, karate hareketi yaparken, bunları yapıyordu, burada dengesini kaybetmiş düşmüş olabilir’ gibisinden anlattı. Ben kafayı taktım, defalarca olay yerine gidip geliyorum. Kan izi, başka bir şey arıyorum. Çünkü her iki yerde de kan izi bulamamak beni çıldırttı. Benim düşüncem bulunduğu yere düşmüşse, oraya düşmedi, atladı. Kendisi istemediği müddetçe düşmez. Binayı gördüyseniz, bina Ören yolundan görülen bir yer, orada öyle bir saldırıya uğrasa bağırır. Ben olsam bağırırım, atmam kendimi aşağıya. Bu yüzden Rabia Naz’ın ölümünün şüpheli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Rabia Naz’ın çantasını olaydan 10-15 gün sonra karakolda incelediğinde bir A4 kağıdı bulduğunu, ders notu olarak tarif ettiği kağıdın arkasında kurşun kalemle yazılmış bazı ifadeleri komisyon üyelerine aktaran polis memuru Kalkan, “O notu savcıya da götürdüm ‘Birkaç tane hap içeceksin. Ölmekten bu kadar mı korkuyorsun? Annem kızar’ gibi cümleler yazılı” dedi.

Komisyonun, “Kendi yazısı olduğunu nasıl biliyorsunuz?” sorusuna ise polis memuru, “Kendi yazısı demiyorum. Sadece el yazısıyla yazılmış bir not diyorum, kendi yazısı demiyorum. ‘Savcım, bu, Rabia’nın çantasındaki yazıyı –kendi el yazısı örnekleri de var yeteri kadar- ister kendisi yazsın ister başkası yazsın ister bir incelemeye gönderin, kendisinin yazıp yazmadığını tespit edelim’ dedim” yanıtını verdi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI BABA ŞABAN VATAN’IN İFADELERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Komisyona bilgi veren eski Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu da Rabia Naz Vatan’ın ölüm haberini alır almaz hastaneye gittiğini söyleyerek, “O süreçte baba Şaban ile görüştük, defnine varana kadar da yanındaydık. Baba Şaban önce ‘Düştü, intihar etti’ şeklinde cümleler kullandı. Bir ay sonra ‘Benim kızıma araba çarptı’ dedi. Önce ‘Beton arabası, mikser çarptı’ dedi. Sonra ‘Siyah bir hafif ticari araç’ dedi” diye konuştu.

Komisyon üyelerinden Jale Nur Süllü, Somuncuoğlu’na, Rabia Naz Vatan’ın ölümünden sonra üç oğlundan birisini evlendirip, yurt dışına göndermesinin, olayla bağlantısı olup olmadığına ilişkin iddiaları sordu. Somuncuoğlu, “Olayla ne alakası var, onu anlayamadım” diye cevap verirken, Rabia Naz’ın öldüğü gün hastanede müdahale odasında olduğu iddiasıyla ilgili de “Tanıkların öyle ifadeleri varsa ispatlasınlar. Orada kamera var, başhekim var, doktor var. Varsa, söylesinler, kaydı vardır” dedi. 

Somuncuoğlu, komisyon üyelerinin kendisi ve ailesi ilgili, tanıkların ifadelerini hatırlatmaları üzerine, “Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili hiçbir ilgimiz yok. 23 kişiyi daha önce suçladılar, 24’üncü kişi benim” dedi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANININ OĞLU: RABİA NAZ İLE ŞAKALAŞTIK, 

Komisyona davet edilen eski belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun oğlu Mehmet Ali Somuncuoğlu ise Rabia Naz’ı ölmeden önce gördüğünü söyleyerek şöyle konuştu: 

“Ören yolu dediğimiz mevkide bir elinde dondurma vardı, bir elinde de poşet vardı nazar boncuklu. Biz ailecek görüştüğümüz için, Şaban Vatan’la olsun, Muhammet Vatan’la olsun, ailecek görüşüyorduk; onlar bize gelir, biz onlara gideriz. Durdum yanında, takıldım hatta ‘Naz, o dondurmayı bana ver, ben yiyeyim, sıcakladım’ dedim. O da ‘Yok ağabey’ dedi, ben dereye devam ettim” dedi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANININ YEĞENİ DE DİNLENDİ: DOBLO ARAÇ USTAMA AİT

Eski belediye başkanının yeğeni Bilgehan Somuncuoğlu, Şaban Vatan’ın gündeme getirdiği ve araştırılmasını istediği siyah Doblo aracın ustasına ait olduğunu söyledi. Olaydan aylar sonra trafik kazasının gündeme geldiğini belirten Bilgehan Somuncuoğlu, iddiaları duymasının ardından Şaban Vatan ile görüştüğünü, Vatan’ın kendisine şu cümleleri kurduğunu iddia etti:

“‘Ya ben araba kullanan herkesten şüpheleniyorum. Eşimin şoförlüğü bilse ondan da şüphelenirim. Bu araba çarpması. Düşme olamaz. Düşme olursa intihar oluyor. İntihar olursa olay bize dayanıyor’ dedi Şaban Vatan. ‘İddia ettiğin siyah Doblo için savcılıktan karar çıkarmayı beklemeye gerek yok, anahtarını vereyim sana, git incele’ dedim. Telefonumu vereyim, hani teknoloji var -kimle o gün beni aramışlar, öyle iddia ediyormuşsun falan- git telefonumu da incele. Böyle de bir görüşme oldu Şaban’la aramızda, başka da bir şey olmadı.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski HDP Milletvekili Mülkiye Birtane hakkında 15 yıl hapis istemi

SONRAKİ HABER

Kısa film iyi gider

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa