Emek Partisi MYK Üyesi Metin İlgün törenle uğurlandı

Emek Partisi MYK Üyesi ve İstanbul İl Yöneticisi Metin İlgün, İstanbul'da yapılan törenle uğurlandı.

10 Kasım 2019 11:16
Son Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2019 10:12
Paylaş

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Emek Partisi MYK Üyesi ve İstanbul İl Yöneticisi Metin İlgün, ailesi, arkadaşları, yoldaşlarının katıldığı törenle uğurlandı. Törende yapılan konuşmalarda, hayatını işçi sınıfının kurtuluşuna adayan İlgün'ün direngenliği, zorluklar karşısındaki yılmaz tavrı vurgulandı. Törende, tedavi gördüğü kanser nedeniyle dün yaşamını yitiren EMEP Üyesi Fazlı Aksoy da unutulmadı. İlgün, İstanbul’da yapılan törenin ardından memleketi Dersim’de toprağa verilecek.

Metin İlgün için Emek Partisi Tuzla İlçe Binası önünde tören düzenlendi. İlgün’ün cenazesi, 11 Kasım saat 13.00’te Dersim’in Pertek ilçesinde Köy Garajı Alanı’nda yapılacak törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

İşçilerin, gençlerin ve yoldaşlarının yer aldığı kitlesel bir katılımın olduğu uğurlama töreninde, parti bayrağıyla sarılmış tabutunun yanında Metin İlgün'ün fotoğrafıyla birlikte "Devrimciydi, Komünistti, İşçi sınıfı davası için yaşadı! Mücadelemizde yaşayacak" pankartı asılı bulunurken, konuşmacıların kürsü olarak kullandığı balkonunda da "Mücadelemizde anılacak, anılarımızla yaşayacaksın" pankartı yer aldı. Uğurlama töreninde, "Metin Yoldaş Ölümsüzdür", "Parti bayrağı daha daha yukarı", "İş ekmek özgürlük", "Yaşasın devrim ve sosyalizm" ve "Faşizme ölüm halka hürriyet" sloganları atıldı.

“BU YILDIZLARI İŞÇİ SINIFININ BİLİNCİNDE ÇAKAN IŞIKTA ARAYACAĞIZ”

Törende konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, "Dün Fazlı yoldaşımızı bugün de Metin yoldaşımızı bıraktığı mirasla gönderiyoruz. Zorlu koşulları yenerek geldiler. İşçi sınıfı davasına bağlı kalmış, sosyalizm yolunda yürümüşlerdir. İşçi sınıfının mücadelesi demokrasi mücadelesinde, kadınların hak arama mücadelesinde, gençlerin gelecek mücadelesinde ulusların mücadelesini kararlılıkla yürüteceğiz. Bu uğurlama bir ayrılık değildir. 'Yıldızlar yoldaşın olsun' diyorsak bu yıldızları gökte aramayacağız, işçi sınıfının bilincinde çakan ışıkta arayacağız!" diye konuştu.

“ŞİMDİ BİZE DÜŞEN MÜCADELEYE DÖRT ELLE SARILMAK”

EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, uğurlama töreninde Metin İlgün'ün yorulmak bilmez tavrını vurguladı ve "Metin yoldaş gidene değil kalana seslenmeyi isterdi. Hep öyle yapardı. İşçi sınıfı davasına olan inancı ve ümidiyle daha fazlasını yapması gerektiğini bilirdi. Şimdi bize düşen devrim ve sosyalizm mücadelesini büyütmek. Yani mücadeleye dört elle sarılmak. Güle güle Metin yoldaş, güle güle Metin abim" dedi.

"ÇALIŞMALARIMIZDA EN AZ BİZİM KADAR HEYECAN DUYMUŞTUR"

Emek Gençliği MYK Üyesi Elif Ergin ise şunları söyledi:

"Metin abi, şimdiye kadar yitirdiğimiz dünyanın her yerinde işçi sınıfının kurtuluşuna kendini adamış onlarsız olmaz dediğimiz yüzlerce, binlerce komünistten birisidir bizim için. O bir lisede, bir toplantıda, bir üniversite fakülte grubunun planında, bir fabrikada genç işçilere dağıtılacak bildirileri planlarken en az bizim kadar heyecan duymuştur, en az bizim kadar coşku duymuştur. İşte Metin abiyi en genç yapan, en kararlımız, en sabırlımız yapan da budur. Onun örgütlü mücadelesidir. Onun örgütlü mücadelesine adadığı hayatıdır. Gözün arkada kalmasın Metin abi. Çünkü senin uğruna hayatını ortaya koyduğun dünya kuruluna kadar genç komünistler en önde savaşmaya devam edecek."

“DAYATILAN SİSTEME VE YOKSULLUĞA KARŞI GELDİLER”

Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, Metin İlgün'ü ve Fazlı Aksoy'u anarak işçi sınıfının ve ezilen hakların sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyası için yaşadığını vurguladı ve "Son nefesine kadar da bu mücadelenin neferi olmayı seçtiler" diye söze başladı.

Birkaç gündür ülkenin gündeminde yoksulluk yüzünden intihar edenlerin olduğunu hatırlatan Aslan, "İşte bu sistemin dayattığı budur. Metin buna itiraz etti, Fazlı buna itiraz etti. Biz buna itiraz ediyoruz. İnsanlar yoksulluk nedeniyle kendini yakıyorlar. Ama bu ülkeyi yönetenler sarayda yaşıyorlar, saltanat sürdürüyorlar. İşçilerin ve emekçilerin üzerinden yapıyorlar bunu. Buna itirazımız var. Fazlı Aksoy ve Metin İlgün hakların birbirine düşmanlaştırılmasına karşıydı. Biz ülkemizde hiç kimsenin borçlarının yüzünden canına kıymadığı, çocuklarının yüzüne bakabildiği, barış, kardeşlik, eşitlik olmasının kavgasını verdik. Metin ve Fazlı yoldaşlar da bunun kavgasını verdiler" diye konuştu.

“KISA BİR ÖMRE UZUN BİR DEVRİMCİ MÜCADELE SIĞDIRDI”

Törende konuşan Evrensel Gazetesi Yazarı İhsan Çaralan da "Metin mücadelesi ile aramızda yaşamaya devam edecektir. Metinin işçi sınıfı mücadelesinde hep daha çok çalışırdı. Metin’den bir vasiyet istiyorsak sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için daha çok çalışmalıyız. O, devrim ve sosyalizm mücadelesinin yiğit evlatlarından biriydi" dedi.

Çaralan, "Evrensel'de işçi muhabirliğini yaptı. Büyük bir kararlılıkla bunu göre sürdürdü. Ben tanıdığımda henüz yirmi dört yaşındaydı. Yolunu seçmiş kararlı bir devrimciydi. Onu üzgün gördüm, hüzünlü gördüm ama panik içinde görmedim. Başına gelenlerden yakındığını hiç duymadım. Elli sekiz yıl gibi kısa bir ömre uzun bir devrimci mücadeleyi sığdırmıştır. Onun sloganı diyebiliriz ki daha çok çalışmaktır” diye konuştu.

“DİRENGENLİĞİ İLE HATIRLAYACAĞIM”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Metin İlgün'ün ardından konuşmanın zor olduğunu belirtti ve "Metin yoldaş yıllardır emek ve demokrasi mücadelesine omuz veren herkesle birlikte yürümüştür. Direngenliği ile hatırlayacağım" diye konuştu. 

“BAYRAĞI DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi ise şöyle konuştu:

"Nerede bir direniş varsa Metin’i orada görürdüm. Bize Metin’den kalan bu mücadeleyi daha ileriye taşımak. Sınıf mücadelesi devam ediyor. Baskı ve sömürü gittikçe ağırlaşıyor. Ortak mücadeleyi ileri götürmek zorundayız. Bu mücadele bayrağı yerde kalmayacak rahat uyu Metin. Bayrağı daha ileriye taşıyacağız."

“DİRENİŞE KATKISI ÇOK BÜYÜKTÜR METİN ABİMİZİN”

Maltepe temizlik işçisi ve DİSK İşyeri Baş Temsilcisi Ali Sönmez ise Metin İlgün'ün zorluklar karşısında yılmaz tavrını ve işçi sınıfına bağlılığını vurguladı. Sönmez, "Maltepe direnişine katkısı çok büyüktür Metin abimizin. Metin abimiz partinin vücut bulmuş halidir" dedi. 

Törende, Metin İlgün'ün en sevdiği türkü olan "Ben melamet hırkasını" çalındı.

TÖRENE KATILANLAR

Törene, İlgün'ün ailesi, yoldaşları ve Evrensel gazetesi çalışanlarının yanı sıra DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, DİSK Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı, Tüm Köy-Sen Genel Başkanı Sadık Turan, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İzzet İldeş,  Türk Tabibleri Birliği İkinci Başkanı Ali Çerkezoğlu, Emek ve Meslek Örgütleri Koordinasyonundan Süleyman Aksoy, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ve MYK Üyesi Cihan Uyanık, Kaldıraç Sözcüsü Hakan Dilmaç, HDP İl Yöneticisi Cemalettin Yüksel ve Tuzla İlçe Örgütü Eş Başkanı Zöhre Evren , HDK İl Yöneticisi Atilla Özdoğan, ESP MYK Hüseyin İldan, EHP MYK Üyesi Emre Öztürk ve sözcüsü Özge Akman, TİP adına Deniz Gülşen, SYKP MYK Üyesi İlhan Yıldırım, TKP Tuzla İlçe Örgütü, KHK ile ihraç edilen akademisyen Özgür Müftüoğlu, İnsan Hakları Aktivisti Celalettin Can da katıldı. Köz gazetesinden de baş sağlığı mesajı geldi. (İstanbul/EVRENSEL)

(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

16,8 milyon kişi yardıma muhtaç

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da gemiciler, postane işçileriyle dayanışma grevine çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa