İstanbul’da helikopter denize düştü: 1 kişi öldü, pilot yaralı

Bostancı sahili açıklarında helikopter düştü. OTOKAR YK Başkan Vekili Halil İ. Ünver yaşamını yitirdi, pilot İsmet Özgür yaralı olarak kurtarıldı.

06 Eylül 2018 17:26
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2018 09:56
Paylaş

İstanbul Bostancı sahilinde özel bir firmaya ait helikopter düştü. Helikopterde yer alan Halil Ünver yaşamını yitirken pilot İsmet Özgür yaralı olarak kurtarıldı.  

Kartal'dan Sefaköy'e gittiği belirtilen helikopterin alçak uçuş yaparken yıldırım çarpması sonucu düştüğü iddia edildi. 

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İlimiz Maltepe ilçesi Bostancı sahilinde özel bir helikopter kazası meydana gelmiş olup iki kişi hafif yaralı olarak kurtarılmıştır. Teknik ekipler olay yerinde gerekli araştırma çalışmalarına başlamışlardır.

HALİL ÜNVER HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Bostancı açıklarında düşen helikopterdekilerden OTOKAR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim Ünver hayatını kaybetti.

HASTANEDEN PİLOTUN SAĞLIK DURUMUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Bostancı açıklarında düşen helikopterin pilotu İsmet Özgür ile ilgili kaldırıldığı Kartal Devlet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan açıklama yaptı.

Demirhan açıklamada şunları söyledi; “Yaklaşık olarak 15-20 dakika önce hastanemize intikal etti. İlk muayeneleri yapıldıktan sonra tomografisi ve tüm vücut taramaları yapıldı. Hastamızın şu an itibariyle genel durumu orta düzeyde. Şuuru açık. Su yutmasına bağlı bir kimyasal pinomoni şüphemiz var. Onunla ilgili göğüs hastalıkları yoğun bakımda takibe alacak. Ayaklarında da yumuşak dokuya bağlı travma var. Tedavileri başlandı şu anda"

HELİKOPTERİN KUYRUK PARÇASI KIYIYA ÇIKARILDI

Bostancı açıklarında, düşen helikoperin kuyruk parçası ekipler tarafından Bostancı iskelesine getirildi. Ekipler tekneyle getirdikleri parçayı kıyaya çıkardı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bostancı'da helikopterin düşmesiyle ilgili soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, saat 17.00 sıralarında kuyruk numarası "TC-HYU" olan, "BELL 430" model bir
helikopterin İstanbul İli Kadıköy İlçesine bağlı Bostancı Sahili'ne düştüğü yönünde ihbar alınması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

ENKAZ ÇIKARMA ÇALIŞMALARI YENİDEN BAŞLADI

Bostancı Sahili açıklarında enkaz çıkarma çalışmalarına, sabah saatlerinde (7 Eylül) yeniden başlandı. 

Dalgıçlar, helikopterin enkazının çıkarılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.  

İSTANBUL'DA 20 YILDA 4 HELİKOPTER KAZASI OLDU 

İstanbul Maltepe'de denize düşen Bell 430 tipi helikopter son 20 yılda kentte düşen 4’üncü helikopter oldu.

İstanbul'da yaşanan dört helikopter kazasında toplam 15 kişi yaşamını yitirdi:

6 Eylül 2018 - İstanbul Maltepe açıklarında düşen Bell 430 tipi helikopterde bulunan Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil Ünver yaşamını yitirdi. Pilot İsmet Özgür'ün tedavisi sürüyor.

10 Mart 2017 - İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı Holding'e ait Sikorsky S-76C-2 tipi helikopter TV kulesine çarparak düştü. Kazada helikopterin içinde bulunan 2'si pilot 7 kişi yaşamını yitirdi.

20 Mayıs 2011 - Beykoz’da içinde 3’ü emniyet mensubu 5 kişinin bulunduğu Allouette 2 tipi polis helikopteri, Boğaz’a düştü. Pilot Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Özerbir yaralı kurtuldu. 2’si polis 4 kişi yaşamını yitirdi.

3 Nisan 1998 - Taksim üzerinde keşif uçuşu yaptıktan sonra Atatürk Havalimanı'na dönen Puma tipi polis helikopteri, Haliç üzerinde irtifa kaybederek İstanbul Ticaret Odası'nın yanındaki fıskiyelere çarptıktan sonra kontrolü kaybederek üç katlı bir binanın çatısına düştü. Helikopterde bulunan 1 teknisyen ve 2 polis şehit olurken, 4 polis ve yoldan geçen bir kadın da yaralandı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Zabıtalar Haftasında özlük haklarını istediler

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa