04 Aralık 2017 20:55

4 kişinin öldürüldüğü dava için ailelerden dayanışma çağrısı

Yüksekova'da 4 kişinin zırhlı araçtan açılan ateşle öldürüldüğü gerekçesiyle açılan davanın 4. duruşması için ailelerden dayanışma çağrısı yapıldı.

4 kişinin öldürüldüğü dava için ailelerden dayanışma çağrısı

Paylaş

Yüksekova’da kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateş ile 4 kişinin ölümü, 2 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayın 4’üncü duruşması, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülecek. Aileler, tutuklu tek sanık polisin de serbest bırakıldığı davayla dayanışma çağrısında bulundu.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde, 8 Ekim 2016 tarihinde kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateşle Serhat Buldan, Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen’in ölümüne, Şemsettin Kaya ve Mehmet Ali Kaya’nın da yaralanmasına yol açan olayla ilgili Polis Memuru İlyas Mekikli hakkında açılan davanın dördüncü duruşması bugün Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edecek. İlçenin Cengiz Topel Caddesi’nde yürüdükleri esnada 4 kişinin ölümü ve 2 kişinin de yaralanmasına sebebiyet veren tutuklu polis memuru, “Taksirle öldürme” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın, olayın yıl dönümünde görülen üçüncü duruşmasında tahliye edilmişti.

Yaşamını yitirenlerden 15 yaşındaki Serhat Buldan’ın babası Hasan Buldan, “Olayın yıl dönümünde görülen davada yargılanan tek tutuklu da bizimle alay edilircesine serbest bırakıldı. Oğlum yaşamını yitirdiğinde devletin üst makamlarından olayın sorumlularının cezalandırılacağı sözü verilmişti. Sözleri ortada işte. Ancak biz ne olursa olsun davanın peşini bırakmadık bırakmayacağız. Kamuoyunun dayanışması bizim için çok önemli” diye konuştu. 

 Yaşamını yitiren Necdet İşözü’nün babası Sabri İşözü de, gelinen aşamada yargıya güvenlerinin kalmadığını, iç hukuk yollarının tükenmesi ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gideceklerini kaydetti. 

‘YARGILAMA İLE OĞLUM İKİNCİ KEZ ÖLDÜRÜLDÜ’

 ‘Teknik arıza’ denilen olayın birebir tanığı olduğunu ifade eden yaşamını yitiren Aydın Tümen’nin babası Übeyt Tümen ise,  “Arıza” yapan bir aracın önce 6 kişiyi yaralayıp, sonra kucağındaki oğlunu başından nasıl vurabileceğini sordu.  Görgü tanıkları ve görüntülere rağmen, tutuklu yargılanan polisin serbest bırakılması nedeniyle dava sürecini “kandırma” olarak nitelendiren baba, ölüm saçan zırhlı araçların ise hâlâ iş yerlerinin önünde bekletilmeye devam edildiğini dile getirdi. (Hakkari/MA)

ÖNCEKİ HABER

Antep'te ‘İşçi sınıfı, parti ve devrim’ konuşuldu

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa