04 Aralık 2017 17:37

Gazetecilere 7 gözaltı, 4 yıl hapis, 106 bin TL ceza

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) gazetecilerin kasım ayında maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı.

Gazetecilere 7 gözaltı, 4 yıl hapis, 106 bin TL ceza

Paylaş

Türkiye’de basına yönelik baskılar devam ederken, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) gazetecilerin kasım ayında maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. İnisiyatifin Eş Sözcüsü Hakkı Boltan tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesinde açıklanan rapora göre geçtiğimiz ay 7 gazeteci gözaltına alındı, 28 gazeteci ile bir haber ajansına dava açıldı, 27 gazeteci yargılandı, 3 gazeteciye 4 yıl 9 ay hapis cezası, 3 gazeteciye de toplam da 106 bin TL para cezası verildi.

‘ÖZGÜR ÜLKE’YE SALDIRININ ÜZERİNDEN 23. YIL GEÇTİ

3 Kasım 1994’te Özgür Ülke gazetesine düzenlenen bombalı saldırıya değinen Boltan, “23 yıl önce karanlık ve paramiliter güçler Özgür Ülke gazetesine bomba koyup patlattılar. Bina harabeye döndü ve Gazeteci Ersin Yıldız katledildi. Saldırganlar gazeteyi bitirmek için bu saldırıyı yaptılar. Ancak istedikleri olmadı. Gazeteye olan destek büyüdü ve kesintiye uğramadan yayın hayatını o saldırı itibarı ile devam ettirdi. Özgür basın bu saldırganları açığa çıkarıp teşhir etmesine rağmen bunlara yönelik hiçbir soruşturma ve dava açılmadı. Açılmadı çünkü saldırganlar devlet ve Tansu Çiller hükümetinin bir yerlerinde görevliydiler ve saldırıyı da devlet ve hükümet hesabına yapmışlardı” diye konuştu.

‘TÜRKİYE GAZETECİLER ZİNDANI’

Bu gün de gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik saldırıların devam ettiğini belirten Boltan şöyle devam etti: “Bu hükümet ve devlet de geçmiş tarih de olduğu gibi özgür basını hedef haline getirmekte ve çok yönlü saldırmakta. Bu saldırılarda bu gün fazlasıyla gazeteciler saldırıya uğruyor, araçları kırılıyor, el konuluyor, gözaltına alınıyor, haklarında davalar açılıyor ve zindana atılıyorlar. Bu o kadar dünya normlarına ters ki Türkiye dünya gazeteciler zindanı olarak ifade ediliyor. Bu ifade doğru bir ifadedir. Özgür Gazeteciler İnisiyatifinin  hazırladığı kasım ayı raporu da bu ifadeyi teyit etmektedir” Gazetecilere yönelik baskıları kınadıklarını belirten Boltan, “Gazeteciler serbest kalmadan Türkiye krizlerden kurtulamaz” dedi.

BİR AYDA YAŞANAN İHLALLER!

Boltan kasım ayı hak ihlalleri raporundaki verileri ise şöyle sıraladı;

* Toplam da 168 gazeteci şu anda zindanlarda
* 7 gazeteci gözaltına alındı.
* 4 gazeteci tahliye edildi.
* 28 gazeteci ile 1 haber ajansı hakkında dava açıldı.
* 27 gazeteci yargılandı
* 17 medya kuruluşunun yayını RTÜK’ten çıkartıldı ve yayın hakkı iptal edildi
* 3 gazeteciye 4 yıl 9 ay hapis cezası 3 gazeteciye ise 106 bin TL para cezası verildi
* 1 gazeteci bıçaklı saldırıya uğradı
* 1 TV kanalına baskın yapıldı
* Gazeteci Rana El Uceyli Irak’ın Anbar vilayetine bağlı Suriye sınırındaki Al Qaim ilçesinde Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin IŞİD’e yönelik başlattığı operasyonu takip ederken hayatını kaybetti.(MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

2. ve 3. liglerde boykot rüzgarı

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa