MGK bildirisinde Afrin’e operasyon vurgusu

MGK bildirisinde Afrin’e operasyon vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada Afrin’e yönelik operasyon sinyali verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada Afrin'e operasyon sinyali verildi.

Toplantı sonrası açıklanan MGK bildirisinde, "Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib gerginliği azaltma bölgesi'nde 'gözlem misyonu'nu başarıyla sürdürdüğü, bu görevin Batı Halep'le Afrin yakınlarında da yerine getirilmesiyle huzur ve güven ortamını gerçek manada sağlanabileceği mütalaa edilmiştir." denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı. Beştepe’deki 3 buçuk saatlik toplantı, 6 maddelik bildiri ile sonuçlandı. Toplantıda ele alınan konular şöyle duyuruldu:

“Ülkemizin asayiş ve güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiş; terörle mücadele faaliyetleri her boyutuyla ele alınmıştır. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadele başta olmak üzere, ülkemizin millî güvenliğine yönelik tehditlere karşı hukuk çerçevesinde alınan ve kurulumuzca önerilen tedbirler görüşülmüş; terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele, kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir.

Özellikle yüce milletimizin olağanüstü cesaret ve fedakârlığı ile başarısız kılınan 15 Temmuz hain darbe girişimiyle anayasal düzeni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’ni ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs eden FETÖ/PDY ile mücadele hakkında kurul’a ayrıntılı bilgi sunulmuştur.

Suriye’deki ihtilafa siyasi çözüm bulmak, ateşkesi tahkim etmek ve çatışan taraflar arasında güven artırıcı önlemler geliştirmek amacıyla düzenlenen Astana toplantılarında alınan kararların, sürece ve barışı tesis etme gayretlerine müsbet katkı sağladığı görülmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, 'İdlib gerginliği azaltma bölgesi'nde, 'Gözlem misyonu'nu başarıyla sürdürdüğü; bu görevin batı Halep’le Afrin yakınlarında da yerine getirilmesiyle, huzur ve güven ortamının gerçek manada sağlanabileceği mütalaa edilmiştir. PKK/PYD-YPG terör örgütünün, Suriye’nin kadim demografik yapısını, örtülü etnik temizlik yapmak suretiyle bozmasının ve toprak edinme çabalarının uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olduğu, bu cihetle de kabul edilemez bulunduğu; Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak maksadıyla, özellikle hudut bölgesinde gereken her türlü tedbiri almaya devam edeceği bir kez daha vurgulanmıştır.

Dönem içerisinde muhtelif ülkelere yapılan ziyaretler ve münferit görüşmeler ile meydana gelen dış siyasi hadiseler hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiş, önümüzdeki günlerde yaşanabilecek gelişmelerle ilgili izlenebilecek stratejiler konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Norveç’te düzenlenen, 'Trıdent Javelın 2017' isimli NATO Tatbikatı’nda meydana gelen menfur hadise etraflıca değerlendirilerek; bu tür olayların, NATO İttifakının temelini oluşturan 'dayanışma ilkesinin' zarar görmesine neden olabileceği, Norveç ve NATO makamlarınca başlatılan soruşturmaların sıralı sorumluları kapsayacak şekilde genişletilmesinin beklendiği, NATO’yu kendi amaçları için araç olarak kullanmaya çalışan kesimlere müsaade edilmemesi gerektiği, gelişmelerin bu doğrultuda yakından izleneceği belirtilmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Türk Milleti’nin ve devletinin temsilcisi Cumhurbaşkanı’na yönelik bu tarz düşmanca yaklaşımların ve ifadelerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği, bir kez daha vurgulanmıştır.

Arakanlı müslümanlara insani yardım yapılabilmesi ve evlerine–yurtlarına dönebilmeleri için uluslararası kamuoyuna yapılan çağrı tekrarlanarak, bu konuda son dönemde yaşanan gelişmelerin yakından izlendiği, ülkemizin bir insanlık sınavı hâline gelen bu drama son verilmesi hususunda üzerine düşen görevleri yapmayı sürdüreceği ifade edilmiştir.” (ANKA)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Kasım 2017 20:11
www.evrensel.net
ETİKETLER MGK Toplantısı