29 Eylül 2017 08:42

Mona Vanna, Mona Lisa'nın nü taslağı mı?

150 yıldır sergilenmekte olan kara kalem nü eser Mona Vanna'nın Leonardo da Vinci tarafından Mona Lisa'nın taslağı olarak çizildiği iddia edildi.

Paylaş

Fransız Küratör Mathieu Deldicque, 150 yıldır sergilenmekte olan bir kara kalem resmin Leonardo da Vinci'nin ünlü Mona Lisa resminin taslağı olduğunu söyledi.

BBC'nin haberine göre Monna Vanna olarak bilinen resmin bugüne kadar Leonardo da Vinci'nin stüdyosunda çizildiği biliniyordu ancak resmi bizzat Leonardo da Vinci'nin yaptığı görüşü hakim olmamıştı. Uzmanlar, artık bu resmin "en azından bir kısmını" Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'nın taslağı olarak yaptığı görüşünde.

Konuya dair Paris'teki Louvre Müzesi'nde testler yapıldı.

Resim, Paris'in kuzeyinde Conde Müzesi'nde 1862'den beri Rönesans sanatı sergisinde yer alıyordu.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan küratör Mathieu Deldicque, "Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz" dedi ve ekledi:
"Burada Leonardo'nun hayatının son dönemlerinde Mona Lisa'ya paralel olarak çalıştığı bir esere bakıyoruz. Neredeyse kesinlikle bir yağlı boya işi için bir ön çalışma olduğunu söyleyebiliriz."

Louvre Müzesi'nin muhafaza uzmanı Bruno Mottin de resmin yapıldığı tarihin Leonardo da Vinci'nin hayatının son dönemleriyle örtüştüğünü ve eserin "çok yüksek kaliteli" olduğunu söyledi.

MONA LISA TASLAĞI OLDUĞUNA DAİR BULGULAR

Deldicque tarafından, resmin Mona Lisa'nın taslağı olduğuna yönelik sunulan bulguların arasında şunlar yer alıyor:

*Eller ve vücutlar neredeyse aynı.
*Portrelerin boyutları nerdeyse denk.
*Figürün etrafına açılan küçük delikler, figürün tuvalde kullanmaya yönelik olduğu fikrini uyandırıyor.

SAĞ ELLİ TARAMALAR KAFA KARIŞTIRDI

Fakat Louvre Müzesi'nden Mottin, resimdeki figürün kafasının hemen üstündeki taramaların sağ elini kullanan biri tarafından yapıldığına, da Vinci'nin ise solak olduğuna dikkat çekti: "İhtiyatlı olmaya devam etmeliyiz. Bu iş biraz vakit alacak. Bu resim üzerinde çalışmak çok zor çünkü resim epey narin."

MONA LISA DÜNYANIN EN ÜNLÜ RESİMLERİNDEN

Da Vinci (1452-1519) İtalyan Rönesansı'nın en büyük ressamlarından biriydi ve yağlı boyayla yaptığı Mona Lisa tablosu dünyanın en ünlü resimleri arasında yer alıyor. Mona Lisa'nın Floransalı yönetici Francesco del Giocondo'nun eşi Lisa Gherardini'nin portresi olduğu düşünülüyor.(KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD'den Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydı

SONRAKİ HABER

Auschwitz toplama kampı esirlerinin kurtarılmasının 75. yıl dönümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...