Foto Yorum: Bir hakikat, beş fotoğraf

Foto Yorum: Bir hakikat, beş fotoğraf

Özcan Yaman, 'Foto Yorum' dizisinin bu bölümünde tutuklu gazeteci Ahmet Şık'a yer verdi.

Özcan Yaman

Gördüğümüz yalnızca 5 fotoğraf mı?

Bu fotoğraflar ne anlatır?

Ahmet Metin’in fotoğrafıyla

Hasan Ocak: 21 Mart 1995 günü Emine Ocak, kızı Aysel'in doğum günü için o akşam evde balık yapıyordu, oğlu Hasan telefon etmiş, eve her zamankinden erken geleceğini annesine söylemişti.Hasan evine hiç gidemedi, doğum günü balığı ailecek hiç yenemedi. Ocak ailesi Hasan'ın işkenceyle öldürülmüş bedeninin İstanbul Beykoz ormanlarında bulunup kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü 15 Mayıs 1995 günü öğrendi. Yani 58 gün sonra ...

Ahmet Şık, Hasan Ocak fotoğrafıyla (Fotoğraf: Polat Çağlayan)

Emine Ocak; Hasan’ın annesi, yıllarını meydanlarda direnerek geçirdi. Ahmet onun en direngen halini fotoğraflamıştı.

Metin Göktepe: Evrensel gazetesi muhabiri. Ahmet Şık’ın meslekten arkadaşı. 8 Ocak 1996’da polisler tarafından dövülerek öldürüldü. Metin’in davası başta meslektaşları olmak üzere halk tarafından sahiplenildi.

Fadime Ana Ahmet’le (Fotoğraf: Özcan Yaman)

Fadime Göktepe: Metin’in annesi. Metin’le özdeşleşmiş bir isim oldu. Davanın her aşamasında en önde idi. Dayak yedi, yerlerde sürüklendi. Nerede bir hak ihlali varsa orada yerini aldı. Ahmet Şık için “benim 2. Metin’im diyor.”

Emine ve Fadime Analar Ahmetin fotoğraflarıyla (Fotoğraf: Özcan Yaman)

Ahmet Şık: Gazeteci, Fotomuhabir. Metin Göktepe davasından bu yana “Hak haberciliği” alanında mücadele veriyor. Halen hapiste. Ahmet yalnızca bir fotomuhabir olarak kalmadı. Ahmet yalnızca bir gazeteci/yazar olarak kalmadı. Bu sıfatlarına aktivist kimliğini kattı. Ahmet insan hakları mücadelesinde ve özgür basın için bir kimlik oldu. Halen basın özgürlüğü ve adalet için  mücadele etmeye devam ediyor.

Emine Ocak; Hasan’ın annesi, yıllarını meydanlarda direnerek geçirdi. Ahmet onun en direngen halini fotoğraflamıştı.

Ve fotoğraflar hakikat arayışının nesiller boyu olabileceğini gösteriyor...

 

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Mayıs 2017 07:27
www.evrensel.net