Metal sektöründe anlaşma sağlandı. Anlaşma maddelerinde neler var? Ne kadar zam yapıldı?

Metal sözleşmeleri ne aşamada, işçiler ne diyor? Metal iş kolundaki tüm tartışmaları, haberleri, mektup ve yorumları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Metal sektöründe anlaşma sağlandı. Anlaşma maddelerinde neler var? Ne kadar zam yapıldı?

İşçi sendikaları Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş ile patron sendikası MESS arasında süren ve 130 bin metal işçisini doğrudan ilgilendiren sözleşme sürecine dair tüm gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.

1 Eylül 2017'de başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sonuç çıkmayınca grev kararı alındı. Ancak Bakanlar Kurulu, 'milli güvenliği tehdit ettiği' iddiasıyla, grevi erteledi. Türk Metal ile MESS arasında 29 Ocak 2018 saat 18.00’da başlayan görüşme, 30 Ocak sabaha karşı 06.00'da sonuçlandı. Türk Metal'in yaptığı açıklamada, 'MESS ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlanmış ve sözleşme bağıtlanmıştır' denildi. Anlaşmanın detayları şöyle:

SÖZLEŞME SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Patron sendikası MESS’in “kırmızı çizgimiz” dediği yüzde 6.4 zam ve 3 yıllık sözleşme dayatmasına karşı Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş, 2 Şubat’ta greve gitme kararı aldı.

MESS sözleşmesi kapsamında 130 bin işçiyi kapsayan ve 2 Şubat'ta başlayacak grev, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yasaklandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararda işçilerin grevinin milli güvenliği tehdit ettiği ileri sürülerek “Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından ekli listede belirtilen işyerlerinde alınan grev kararı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından aynı işyerleri için alınmış lokavt kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden dolayı 60 gün süreyle ertelenmesi Bakanlar Kurulu’nca 24 Ocak 2018 tarihinde alınmıştır” denildi.

Metal İşçilerinin Sesi

SENDİKALAR NE İSTİYOR?

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası 2 yıllık sözleşme ile yüzde 38 zam istiyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in sözleşme taslağı ile Türk Metal’in taslağı arasındaki tek fark Çelik-İş’in Türk Metal’in saat ücretine istediği seyyanen artışın 0.5 kuruş daha fazlasını talep etmesi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ise 2 yıllık sözleşmenin yanı sıra öncelikle en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istiyor. Ortalama ücret olarak yüzde 30,47’yi bulan teklifin, ilk altı ay için ücret karşılığı 695 lira.

MESS NE TEKLİF ETMİŞTİ?

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise yaptığı açıklama ile 3 yıllık sözleşmenin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi ve yüzde 3,2 zam teklifinde bulundu.

Sendikalarla yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3,2'den 6,4'e yükseltti. İşçiler bu durumu öfkeyle karşılamış ve grev çağrısı yapmıştı.

 

Evrensel Gazetesi Metal ekindeki tüm yazıları okumak için tıklayın...

 

 

Bülent Falakaoğlu'nun yazısı: B/S/H: Büyük Sömürü Harası

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa