26 Haziran 2014 11:16

Google, yeni Android L sürümünü ve Android TV’yi tanıttı

Google, merakla beklenen yeni Android L sürümünü ve Android TV’yi teknolojiseverlerle buluşturdu.

Google, yeni Android L sürümünü ve Android TV’yi tanıttı

Paylaş

Google, merakla beklenen yeni Android L sürümünü ve Android TV’yi teknolojiseverlerle buluşturdu.

İşletim sistemi Android'in, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen ve Google I/O 2014’te canlı yayınlanan programla yenilikleri tanıtıldı. Android L, çalışma performansı ve yeni dizaynı ile dikkat çekti. Android’in Başkan Yardımcısı Sundar Pichai tarafından tanıtılan Android L sürümü, 64 bit desteğine sahip. Performansı yüksek olduğu halde daha az pil tüketecek. Yeni sürümle birlikte Android cihazları ev ve iş yerlerinde çok daha rahat kullanılabilecek. Tek bir cihazla, Android üzerinizdeki bilgiler güvenli bir şekilde muhafaza edilebilecek. Slayt göstermi, office düzenlemesine imkan verecek olan Android L, 3D animasyon destekli.

Pichai, yeni ugulamanın Chromebooks laptoplarında da çalışacağını söyledi. Yeni uygulama ile akıllı telefonlarla laptoplar daha uyumlu bir şekilde çalışacak. Telefona gelen aramalar ve mesajlar Chromebook’ta görünebilecek. Google, mobil cihazlardan televizyona görüntü aktarmayı sağlayan Chromecast için de 600 kişinin 10 binden fazla uygulama için çalıştığını duyurdu. Programda Android Wear, LG G Watch, Moto 360 ve Samsung’un Adroid Wear işletim sisteminde kullanılan akıllı saat de tanıtıldı.

Google resmi olarak Android Auto uygulamasını da duyurdu. Yeni uygulama sayesinde arabaya takılan telefonların içindeki birçok özellik kullanılabiliyor. Telefondaki GPS, müzik açıp-kapatma komutları da sesli birşekilde verilebilecek. Google tarafından bugun tanıtılanlar arasında Android TV işletim sistemi de yerini aldı. Akıllı televizyonlara bağlanabilecek olan Android TV sisteminde, akıllı telefon ve tabletler gibi birçok uygulama kullanılabilecek. Sistem içinde Youtube, oyun ve tv showlarını barındırıyor.

1 MİLYAR ANDROID’LI ARAMIZDA
Google i/o etkinliğinin açılış konuşmasını Google’ın Android ve Chrome bölümlerinin yöneticisi olan Sundar Pichai yaptı. Android’in aktif kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını belirten Pichai, bu rakamın i/o etkinliği öncesi 30 günü kapsadığına dikkat çekti.

GÜNDE 93 MİLYON SELFIE ÇEKİLİYOR
Android tablet pazarının gün geçtikçe büyüdüğüne dikkat çeken Pichai, tablet pazarında Android’in yüzde 62’lik pazar payına ulaştığını kaydetti. Android kullanıcılarının günde 20 milyar SMS gönderdiğini belirten Pichai, kullanıcıların günde 100 milyar kez cihazlarını kontrol ettiklerini dile getirdi. Tablet uygulama sayısının geçen yıla oranla yüzde 236 oranında büyüdüğünü belirten Pichai, son zamanlarda moda olan selfie için de şu rakamı paylaştı: “Her gün 93 milyon selfie çekiliyor.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

HDP heyeti İmralı\'ya hareket etti

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa