24 Mart 2020 13:19

HDP’li belediye eş başkanları devam eden soruşturmalarla görevden alındı

Yerlerine kayyum atanan HDP’li 8 belediye eş başkanının görevden alınmalarına, devam eden soruşturma ve süren dava dosyaları gerekçe gösterildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP’li 8 belediye eş başkanının görevden alınmalarına haklarında 2019 ve öncesinde başlatılan soruşturma ve süren dava dosyaları gerekçe gösterildiği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla dün Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Ergani, Eğil, Lice, Silvan, Güroymak, Halfeli, Gökçebağ belediye eş başkanları görevden uzaklaştırılarak gözaltına alınandı. Gözaltında tutulan belediye eş başkanları yerine vali ve kaymakamlar kayyum olarak atanırken, bakanlık, eş başkanları Anayasa’nın 127’nci maddesi ve Belediyeler Kanunu’nun 47’nci maddesine dayanarak görevden uzaklaştırdı. Belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılmasına da haklarında 2019 ve öncesinde başlatılan soruşturmalar ve devam eden davalar gerekçe gösterildi.

GÖREVDEN ALINMA GEREKÇELERİ

Ergani Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Kaya, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının “Örgüt üyesi olmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" iddiasıyla yürüttüğü 2019/18355 sayılı soruşturma dosyası; Eğil Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Akkul, “Örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle 2019/18371 sayılı soruşturma dosyası; Lice Belediyesi Eş Başkanı Tarık Mercan, “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçeleriyle açılan 2019/17897 sayılı soruşturma dosyası; Silvan Belediyesi Eş Başkanı Naşide Torak, “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yürütülen 2019/17906 sayılı soruşturma dosyası;  Güroymak Belediyesi Eş Başkanı Hikmet Taşdemir, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığının “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yürüttüğü 2019/3045 sayılı soruşturma dosyası; Halfeli Belde Belediyesi Eş Başkanı Hasan Safa, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığının “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yürüttüğü 2019/2010 sayılı soruşturma dosyası ve aynı suçlama ile Iğdır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 2017/9 esas nolu dava dosyası; Gökçebağ Belde Belediyesi Eş Başkanı Serhat Çiçek ise “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçeleriyle Siirt 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 2018/228 esas sayılı davası kapsamında hem görevden alındı hem de gözaltına alındı.

BELEDİYELERE ATANAN KAYYUMLAR

Görevden alınan HDP'li belediye eş başkanları ve yerlerine atanan kayyumlar şunlar:

  • Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir'in yerine Batman Valisi Hulusi Şahin
  • Ergani Belediye Eş Başkanı Ahmet Kaya'nın yerine Ergani Kaymakam Vekili Abdulselam Öztürk
  • Eğil Belediye Eş Başkanı Mustafa Akkul'un yerine Eğil Kaymakamı İdris Arslan
  • Lice Belediye Eş Başkanı Tarık Mercan'ın yerine Lice Kaymakamı Cevdet Bakkal
  • Silvan Belediye Eş Başkanı Naşide Torak'ın yerine Silvan Kaymakamı Mehmet Uslu
  • Güroymak Belediye Eş Başkanı Hikmet Taşdemir'in yerine Güroymak Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar
  • Halfeli Belde Belediye Eş Başkanı Hasan Safa'nın yerine Karakoyunlu Kaymakamı Lütfullah Göktaş
  • Siirt’in Gökçebağ Belde Belediye Başkanı Serhat Çiçek'in yerine Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın

EŞ BAŞKAN KAYA SERBEST, DİKEN’E EV HAPSİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı kararıyla yerine kayyum atandıktan 4 ay sonra gözaltına alınan Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Belgin Diken’e ev hapsi verildi. Ergani Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Kaya ise serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı kararıyla 13 Kasım 2019’da yerine kayyum atanarak görevden uzaklaştırılan ve 4 ay sonra “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Belgin Diken, emniyet işlemlerinin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Adliyesine sevk edildi. Savcılık ifadesi alınan ve “örgüt üyesi olmak”  iddiasıyla suçlanan Diken, tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Hakimlik, yurt dışına çıkma yasağıyla birlikte Diken’e soruşturma boyunca konutunu terk etmeme cezası verdi. Kararın ardında Diken’in, elektronik kelepçe takılarak polisler eşliğinde evine götürüleceği belirtildi.

KAYA SERBEST BIRAKILDI

Yerine kayyum atanarak “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Ergani Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Kaya ise sevk edildiği adliyede savcılık tarafından adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Kaya’ya, partisinin adına katıldığı “HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimleri aday tanıtım programı, 2019 Newroz’u, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyum ataması kararını protesto eylemleri, DTK il binasında 3 kişinin katıldığı basın açıklaması, açlık grevinde cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in taziyesi ve HDP il binasındaki bir program ile sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar” suç olarak yöneltildiği belirtildi.

Hakimlikte ifadesi alınan Kaya, yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldı. (MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

RSF Türkiye Temsilcisi Önderoğlu: BİK’in Evrensel’in ilanını kesmesi adilane olmaz

SONRAKİ HABER

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Geçmeyen araç için müteahhite ödeme yapılmamalıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...