23 Mart 2020 20:13

KESK'ten kayyum atamasına tepki: AKP koronavirüs sürecini fırsata çeviriyor

KESK, HDP’li belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili, “AKP, salgın sonrası daha da otoriter bir yönetim anlayışının oturması için süreci fırsata çevirdiğini göstermektedir” açıklaması yaptı.

KESK logosu

Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Batman ile Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyelerine kayyum atanması ve belediye eş başkanlarının gözaltına alınmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Koronavirüs vakalarının ülkede giderek arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Salgının daha fazla yayılmaması için alınması gereken önlemler dünya örneklerinde de açık iken, iktidar hala işin sağlık ve insani boyutundan çok siyasal hesaplarını ve önceliklerini esas almaktadır. Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyelerine kayyum atanması, belediye eş başkanlarının evleri basılarak gözaltına alınmaları AKP’nin ikinci seçeneğin, yani salgın sonrası daha da otoriter bir yönetim anlayışının oturması için süreci fırsata çevirdiğini göstermektedir" ifadelerine yer verildi.

 

"VAKALARIN SORUMLUSU İKTİDAR"

Koronavirüs salgınının fırsata çevrilmesinin kötülüğün en örgütlü hali olduğu kaydedilen açıklamada, “‘Birbirinize 1 metreden fazla yaklaşmayın’ denilen bu ortamda yüzlerce polisi belediye önlerine yığmak, tepki gösteren vatandaşları yaka paça aynı otobüslere doldurmak ise durumun diğer vahim yanını oluşturmaktadır. Kuşkusuz ki, bu nedenden dolayı yaşanacak enfekte vakalarının sorumlusu iktidar olacaktır” denildi.

"KAYYUM POLİTİKASINDAN DERHAL VAZGEÇİN"

AKP hükümetine çağrı yapılan açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı: "Milyonların evlerine çekilmek zorunda kaldığı böylesi tarihi ve dramatik bir dönemde toplumsal ilişkileri daha fazla tahrip etmeyin. Bir arada yaşama iradesine daha fazla zarar vermeyin. Kamuda hukuksuzca ihraç ettiğiniz bilim insanlarına, sağlık emekçilerine ve daha binlercesine bugün ne kadar ihtiyaç duyulduğu ortada iken bir başka OHAL uygulaması olan kayyum politikasından derhal vazgeçin.” (Ankara/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD’de ulusal muhafızlar harekete geçirildi

SONRAKİ HABER

Tez-Koop-İş koronavirüse karşı dayanışma hattı kurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...