23 Mart 2020 16:08

EMEP Bölge Örgütü: İktidar halkın sağlığıyla ilgilenmek yerine iradesine kayyum atadı

Emek Partisi Bölge Örgütü, iktidarın halk sağlığı ile ilgilenmesi gereken dönemde kayyum atadığını belirterek atamayla halkın iradesinin yok sayıldığını ve kararın meşru olmadığını vurguladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi Bölge Örgütü, HDP’li Batman, Silvan, Eğil ve Ergani belediyelerine kayyum atanması ve belediye eş başkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı. İktidarın halk sağlığı ile ilgilenmesi gereken dönemde kayyum atandığı belirtilen açıklamada, kayyum atamalarının halkın iradesinin yol sayılması ve meşru olmadığı vurgulandı.

“KÜRT SORUNU KARŞISINDAKİ TUTUMUNU GÖSTERİYOR”

Dünya genelinde ve ülkemizde halk sağlığını tehdit eden koronavirüs salgını ile mücadelenin devam ettiği belirtilen açıklamada, “Bugün bir yandan da İçişleri Bakanlığı tarafından Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine kayyum atandı. Halk sağlığının tehlikede olduğu bu zorlu günlerde bile halkın iradesine göz diken, halk düşmanı kayyum politikasından geri durmayan iktidar, belediye eş başkanlarını da gözaltına aldı” denildi.

31 Mart yerel seçimlerinde tek adam rejiminin aldığı yenilgiyi kabullenemediği belirtilen açıklamada, “Seçimlerin hemen ardından bölgede HDP’li birçok belediyeye hiçbir hukuki gerekçesi olmaksızın atadığı kayyumlar ile halkın iradesini yok saymıştı. Kayyumlar, kadınların, çocukların, gençlerin kazanılmış birçok hakkına saldırıyı da beraberinde getirmişti. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da izlediği savaşçı politikalar ile her geçen gün biraz daha fazla çıkmaza giren iktidarın bugün yaptığı hamle ise Kürt sorunu karşısında nasıl bir tutum izleyeceğini de bir kez daha gözler önüne sermiştir” denildi.

“İKTİDAR BU POLİTİKADAN VAZGEÇMELİ”

Seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanan kayyumların halkın iradesinin yok sayılması anlamına geldiği ve meşru olmadığı vurgulanan açıklama şu ifadeler yer aldı: “Kayyum, tek adam politikasıdır ve halk sağlığının tehlikede olduğu günlerde dahi bu politikasını devam ettirmektedir. İktidarı bu politikasından vazgeçmeye çağırıyor, gözaltına alınan ve halen cezaevinde olan belediye eş başkanlarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Emekçi halkımızdan desteği giderek azalan iktidarın bu son çırpınışları karşısında iş, barış ve özgürlük mücadelemizden hiçbir koşulda geri durmayacağımızı belirtmek istiyoruz.” (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

B/S/H işçileri: Borçlar ve yokluk koronavirüs kadar sıkıntı yaratacak

SONRAKİ HABER

Gebzeli işçiler: Ücret alamazsak ne yiyeceğiz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...