29 Kasım 2019 18:10

Antep’te işçilere baskı fabrika önünde protesto edildi: Sendikalı olmak haktır

Antep’te Lastik-İş’in örgütlenme faaliyeti yürüttüğü Güler Sentetik Çuval’da işçilere dönük baskılar fabrika önünde gerçekleştirilen açıklama ile protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve DİSK’e bağlı Lastik-İş’in örgütlenme faaliyeti yürüttüğü Güler Sentetik Çuval fabrikasında, sendikalı olan işçilere dönük işten atma ve baskılara dair fabrika önünde açıklama yapıldı. Sendikalı olmanın hak olduğu vurgulanan açıklamada, “İşçilere baskı yapmaktan vazgeçin” denildi.

HAKLARINI KULLANMAK İSTEDİLER

Basın açıklamasını DİSK Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen okudu. Çuval fabrikalarında çalışma koşullarının kötü olduğunu belirten Türkmen, sektörün en düşük ücretiyle çalıştırılan Güler Sentetik Çuval işçilerinin, insanca yaşanacak bir ücret ve insanca çalışma koşullarına kavuşmak için sendikal örgütlenme haklarını kullanmak istediklerini söyledi.

MOBBİNGE MARUZ KALIYORLAR

İşçilerin çalışma koşullarının son derece kötü olduğunu dile getiren Türkmen, işçilerin fabrika müdüründen sürekli azar ve küfür işittiklerini, pazar mesaisine zorunlu bırakıldıklarını, iş kazasına karşı gerekli olan iş ayakkabısının dahi verilmediğini aktardı.

Sendikal örgütlenme hakkının, işçi sınıfının kazandığı ve dünyanın her yerinde yasalara giren bir hak olduğunu vurgulayan Türkmen, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının da güvence altına aldığı bu hakkı, Güler Sentetik Çuval işvereni ve işletme müdürünün tanımadığın söyledi. İşveren ve işletme müdürünün işçilere baskı yaptığını, işten atmakla tehdit ettiğini dile getiren Türkmen, “İşçilerin sendikalı olma hakkını kullanmasına engel olmak, işçileri istifaya zorlamak, işçileri tehdit etmek, işyerinde işçiye baskı yapmak, işini ve bölümünü değiştirmek kaydıyla mobbing uygulamak, işçileri e-devlet şifresini vermeye zorlayarak kişisel ve resmi bilgilerine zorla erişmek, sendikalı olduğu için işçileri işten atmak... Bunların hepsi yasalara göre suçtur ve bu işyerinde bu suçların hepsi işlenmektedir” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Geçtiğimiz hafta sendikalı olduğu için bir işçinin işten atıldığını söyleyen Türkmen, Lastik-İş’in, işçilerden aldığı bilgi ve şikayetlerle birlikte, işveren ve işyerindeki yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu aktardı. Güler Sentetik Çuval işverenine ve fabrika yönetimine çağrıda bulunduklarını söyleyen Türkmen, “İşçilere baskı yapmaktan, sendikal haklarını kullanmalarına engel olmaktan vazgeçin” dedi.

İŞÇİNİN HAKKI SONUNA KADAR SAVUNULACAK

Sendikalarına üye olan tüm işçilerin hakkını sonuna kadar savunacaklarını söyleyen Türkmen “Sendikalı olmak, işyerindeki haksızlıklara son vermek demektir. İşyerinde her türlü haksızlığa karşı işçilerin birliği demektir. Kaderimizin patronun ve müdürlerin iki dudağı arasında olmasına son vermek demektir.Toplu sözleşme güvencesiyle çalışmak, daha iyi bir ücret, insanca çalışma koşulları ve sosyal haklarımız için işyerinde söz ve karar hakkına sahip olmak demektir. Sendikanıza üye olun. Sendikalı olun, birlik olun. Güçlü olun” diyerek açıklamayı sonlandırdı. (Antep/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Manisa Sipil Group patronları kaçıyor, tazminatlarını alamayan işçiler öfkeli

SONRAKİ HABER

İzmir’de yaşamını sonlandıran kadın eski patronunun tacizine maruz kalmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...