27 Kasım 2019 09:13

Asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek'ten adalet çığlığı: Ölmem mi gerekiyordu?

Kendisine asitle saldıran Casim Ozan Çeltik'e "kasten yaralama" suçundan ceza istenmesine tepki gösteren Berfin Özek, "Ölmem mi gerekiyordu?" diye sordu.

Avukat Mehtap Sert (solda) ve Berfin Özek (sağda) | Fotoğraf: MA

Paylaş

Kendisine asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik'e "kasten yaralama" suçundan ceza istenmesine tepki gösteren Berfin Özek, "Ölmem mi gerekiyordu?" diye sordu. Avukat Mehtap Sert de kararın kadına şiddeti meşrulaştırdığını belirtti.

Berfin Özek'e asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik'in İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında mütalaasını sunan savcı, sanığın "kasten yaralama" suçundan ceza almasını istedi.

Mezopotamya Ajansından Hamdullah Kesen'e konuşan Özek, savcının duruşmada sunduğu esasa ilişkin mütalaası sırasında bir kez daha saldırıya uğradığını ifade etti. Özek, "Bu çektiğimiz acılar kolay değil. Ben ameliyattan çıktığım zaman keşke ölseydim bu acıları çekmeseydim, dedim. Benim gözümü canlı canlı jiletle kazıyıp o asidi aldılar. Benim ölmem gerekiyor mu ki bu kişi yüksek bir ceza alsın. Gerçekten öldüm ben. Kalben de öldürdü. Onun 'kasten öldürmeye teşebbüsten' cezalandırılmasını istiyorum. Yargıya güveniyorum. Bu ceza verilsin ona" diye adalet talebini yeniledi.

"1,5 LİTRE YANICI MADDE KULLANMIŞ"

Duruşma sırasında Özek'in yanında oturduğunu ve o sırada şokla, "Sanık tahliye olacak" dediğini aktaran Avukat Mehtap Sert, "O sırada  titremeye başlayıp, duruşma çıkışında sinirinden ağlamaya başladı" dedi. İddia makamının esasa ilişkin mütalaasına değinen Sert, "İddia makamı sanığın ağzı hedef almadığını bu sebeple öldürme kastının olmadığını gerekçe göstererek yaralamadan ceza alması yönünde talepte bulundu. Ancak 1,5 litre yanıcı maddenin kullanılmış olması aslında tam da öldürme kastına denk düşüyor" ifadesinde bulundu.

"KADININ YAŞAM HAKKINA SALDIRIDIR"

Savcının talep ettiği cezanın şiddeti meşrulaştıracağına dikkat çeken Sert, kullanılan yakıcı maddenin miktarının yaralama kastıyla açıklanamayacağını belirterek, "Dosyaya gelen HTS ve kriminal raporu sanığın yaptığına dair şüpheye mahal bırakmıyor. Adli Tıp'ın verdiği; 'hayatı tehlike yoktur' raporu mahkeme tarafından baz alındı. Ancak Adli Tıp bu raporu düzenlerken Berfin'in burun delikleri kapalıydı. Ağzını açamıyordu, dudakları yoktu, katı gıda alamıyordu. Tüm bunlar değerlendirilmedi. Talebimize rağmen mahkeme dosyayı Adli Tıp'a tekrar göndermedi. Bu dava kasten öldürme suçudur. Çünkü kadının yaşam hakkına doğrudan saldırıdır. Berfin çok uzun bir süre sosyal yaşamda yer alamaz"

"YANICI MADDE ÖLÜM SONUCU DOĞURUR"

"Eril Yargı her ne kadar 'Kadın evinde otursun, kadının toplumda yeri yok' diye düşünse de Özek'in kendi ayakları üstünde durmasını istiyoruz" diyen Sert, "Bir eylemi değerlendirirken, kullanılan araç da önemlidir. 1,5 litre yanıcı madde ölüm sonucu doğurur. 'Ağzını hedef aldığına dair bir delil yok' değerlendirilmesi bizim için kabul edilebilir değil" dedi.

Kadın cinayetlerinin politik olduğunu Türkiye'deki verilerin söylediğini belirten Sert, "Kadın cinayetleri bin 400 oranında arttı. Elbette ki kadına şiddete yönelik politikalar, yargıda da karşılığı bulacak. Birbirinden ayırt edilebilecek unsurlar değil. Biz savunmamızı 'kasten öldürme' üzerinden yapacağız. Ankara'da benzer dosyada hakim 'kasten öldürmeden' hüküm verdi. Yargıtay bu kararı onadı. Bizde bu kararın uygulanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de yargı sisteminin bakış açısına dikkat çeken Sert, "İstisnai hakim ve savcıları dışında tutarsak eril bakış açısına sahip yargı kadın ölse dahi farklı bir sonuç vermiyor. Örneğin; Emine Bulut davasında 'canice his' görülmeyerek, sanığa müebbet hapis cezası verildi. Bu cezanın infaz rejimine göre yatarı 24 yıl, iyi halle 17 yıl sonra açık cezaevine çıkma hakkı doğacak. Oysaki ağırlaştırılmış müebbet verilmesi hem kadına şiddeti engellemek açısından  hem de kamu vicdanı rahatlamak açısından daha doğru bir karar olurdu. Müebbet bu durumda, şiddeti meşrulaştırmaktadır" diye belirtti.

"BERFİN KADINA ŞİDDETİN YANICI YÜZÜNÜ TEMSİL EDİYOR"

Sert son olarak ise şunları ifade etti:

"25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bir sürü etkinlik düzenledik. Bu etkinliklerin finali Berfin Özek'in duruşmasıydı bizim için. Berfin Özek kadına şiddetinin yanıcı yüzünü temsil ediyordu. Bir yönüyle de ırkçılığı temsil ediyordu, çünkü sosyal medyada Berfin için kampanya yaptığımızda bir sürü insan onun etnik kökeni üzerinden saldırılar yaptılar. Yaşama hakkı olmadığına dair cümleler söylendi. Tüm bunlarla mücadele edip, duruşmada geldiğimiz noktada, çıkan sonuç eril şiddetin, eril yargı tarafından bir şekilde meşrulaştırılması gibi bir durum. 7 Ocak'ta mahkemenin 'kasten öldürmeden' ceza vermesi için elimizden geleni yapacağız"

NE OLMUŞTU?

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak’ta Berfin Özek’e asitle saldırıda bulunarak "kasten öldürme" suçundan tutuklanan Casim Ozan Çeltik'in yargılandığı davanın 3'üncü duruşması dün İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mütalaasını sunan savcı, sanığın "kasten yaralama" suçundan ceza almasını istedi. Duruma tepki gösteren Berfin Özek, avukatı Mehtap Sert ve Özek'in yanında olan kadınlar, sanığın kasten öldürme suçundan ceza almasını talep etti. Bir sonraki duruşma 7 Ocak 2020 tarihine ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Danimarka, Türkiyeli bir IŞİD'liyi vatandaşlıktan çıkardı

SONRAKİ HABER

Büyükada davası | Taner Kılıç dahil 6 kişiye ceza istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...