12 Ekim 2018 14:51

Çocuk istismarından yargılanan öğretmene iyi hal indirimi uygulandı

Hükümet çocuk istismarında kimyasal hadımı gündeme getirirken; Antalya’da istismar sanığı bir öğretmene ‘iyi hal’ indirimi uygulandı.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Antalya'da 10 yaşındaki kız çocuğuna 5 ay boyunca cinsel istismarda bulunan İngilizce öğretmeni Kadir A.. hapis cezasına çarptırıldı. Ancak istismarcının duruşmalardaki tavırları ileri sürülerek ‘iyi hal’ indirimi uygulandı. İndirim kararıyla sanığın cezası 23 yıl 5 aya düşürülmüş oldu.

Olay, Ekim 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında, belediyeye ait eğitim kurumunda yaşandı. Aksu İlkokulu 4'üncü sınıfına giden E.S.G., bazı derslerin kurslarını almak için gittiği eğitim kurumunda, İngilizce öğretmeni Kadir A. tarafından taciz edildi. Kendisiyle birlikte 3 arkadaşı da istismara uğrayan E.S.G., 5 ay sonra durumu diğer öğretmen ve arkadaşlarıyla paylaştı.

Ailenin şikayetçi olması üzerine Çocuk İzleme Merkezi Bürosu'nda yaşananları anlatan E.S.G., öğretmeninin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu ve kendisini birkaç kez öperek istismar ettiğini söyledi. E.S.G, ifadesinin son kısmında öğretmeninin ilk dokunuşundan sonra kendisine 'Eğer bunu annene ve babana anlatırsan belki annen olmaz' diyerek korkuttuğunu, bu nedenle sanığın diğer eylemlerine ses çıkartmadığını sözlerine ekledi. Ailenin olayı yargıya taşımasının ardından Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yapılan duruşmalarda tanık olarak dinlenen E.S.G.'nin 3 arkadaşı da sanığın eylemlerini doğruladı.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şeran, davanın bugün görülen 4'üncü duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Sanığın aynı merkeze giden 3 kız öğrenciye yönelik olarak da eylemlerde bulunduğunu ve 1, 4 ve 6'ncı ağır ceza mahkemelerinde yargılandığını belirten savcı, Kadir A. hakkında Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nden mahkumiyet kararı çıktığını hatırlattı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Kadir A.'nın 12 yaşından küçük çocuğa karşı 'Çocuğun cinsel istismar suçu'nu işlediğine karar vererek 10 yıl hapis cezası verdi. Heyet, sanığın eylemini eğitici ve öğreticisi olduğu öğrencisine karşı gerçekleştirdiğinden cezayı yarı oranında artırarak 15 yıla çıkardı. Mahkeme, sanığın eylemini 15 yaşını tamamlamamış çocuğa karşı tehdit ile gerçekleştirmesinden dolayı cezayı yine yarı oranında artırarak 22 yıl 6 aya yükseltti. Sanığın eylemini aynı mağdura karşı değişik zamanlarda birden fazla kez tekrarladığından cezayı 4'te 1 oranında artıran mahkeme heyeti, cezayı 27 yıl 13 ay 15 güne çıkardı. Sanığın yargılama sürecindeki ‘tavırlarını’ ileri süren mahkeme heyeti ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak cezayı 23 yıl 5 ay 7 güne düşürdü. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadın avukatlar cinsiyet körü olmayan bir baro istiyor

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa