Tecavüz iddiası Türkiye’yi ayağa kaldırdı

Tecavüz iddiası Türkiye’yi ayağa kaldırdı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde boğazına boncuk kaçtığı gerekçesiyle öldüğü ileri sürülen 3 yaşındaki Dilan B. ile ilgili tecavüz iddiası tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Sosyal medyada dün gece on binler “Dilan’a ne oldu?” diye sordu. CHP konuyla ilgili soru önergesi verirken, ilk

ON BİNLER DİLAN’I SORDU

İlk gelen haberlere göre Şanlıurfa’nin Siverek ilçesi Gürakar beldesinde 3 yaşındaki Dilan B. adlı kız çocuğu sokakta oyun oynarken yerde bulduğu boncuğu yutmuş ve nefes borusunun tıkanması sonucu yaşamını yitirmişti. Yuttuğu boncuğun nefesini tıkaması sonucu nefessiz kalan küçük Dilan’ı görenler yardımına koşmuş, Dilan, ailesi ve komşuları tarafından otomobille Siverek Devlet Hastanesine götürülmüştü. Acil servise getirilen küçük çocuğun boncuğun nefes borusunu tıkaması sonucu öldüğü belirlenmişti.

Ancak dün akşam saatlerinde bir İnternet sitesinde, doktorların Dilan’ın yüzünde morluklar ve vajinasında kan olduğunu tespit ettikleri ve Dilan’ın aslında tecavüze uğradığı iddiasına yer verilmesi tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Sosyal medyada #DilanaNeOldu diye soran binlerce kişi olaya açıklık getirilmesini istedi. #DilanaNeOldu Twitter Dünya gündemine 3. sıradan girdi. Binlerce vatandaş bugün de aynı sorunun yanıtının verilmesini istedi.  

VALİLİK: TEVACÜZ BULGUSU YOK

Dilan’la ilgili ilk resmi açıklama ise bugün Valilik tarafından yapıldı. Şanlıurfa Valiliği, yaptığı açıklamada, 10 Eylülde Gürakar beldesinde 112 Acil Komuta Merkezine yapılan ihbar üzerine bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerinin, “Çocuğa yabancı cisim aspirasyonu ön tanısı” ile müdahale ettiğini bildirdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Hayatını kaybeden çocuğun yaşının küçük olması sebebiyle müdahalede bulunan sağlık ekipleri tarafından kesin sonuç için Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna otopsi yapılması için gönderilmiştir. Ayrıca güvenlik güçleri olayla ilgili soruşturma başlatmıştır. Diyarbakır Adli Tıp Kurumunun yaptığı otopsi sonucunda Dilan B’nin yabancı cisim yuttuğu için hayatını kaybettiği ve aynı gün yapılan otopsisinden elde edilen bulgulara göre, ’kişinin ölümünün yabancı cisim aspirasyonuna bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana geldiği’ şeklinde raporda yer almıştır. Otopsi sonucunda, çocuğa herhangi bir cinsel istismarda bulunulmadığı ve tecavüz edildiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığı, çocuğun bakire olduğu adli tıp raporuna yansımıştır.” (HABER MERKEZİ)


CHP’DEN ŞAHİN’E:

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Dilan'a ne olduğu sorusunu TBMM’ye taşıdı. Oran, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e, “Bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır?   Dilan’a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için Bakanlığınız tarafından yapılan girişimler nelerdir?” diye sordu.

Oran, şu sorulara yanıt istedi: *Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde evinin önünde yerde bulunan 3 yaşındaki Dilan B. Siverek Devlet Hastanesine götürülmüş ve burada hayatını kaybetmiştir. Yapılan açıklamada Dilan B.’nin ‘boncuk yuttuğu’ ve bu sebeple vefat ettiği açıklanmıştır. Daha sonra gelen bilgilere göre ise 3 yaşındaki Dilan B.’nin tecavüze uğradığını gösteren ciddi bulgular ortaya çıkmıştır. Şayet tecavüz iddiaları gerçek ise, bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır? Dilan’a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için Bakanlığınız tarafından yapılan girişimler nelerdir? *Yine 10 Eylül 2012 günü, Edirne’de 14 yaşında sağır, dilsiz ve kör bir kızın aralarında 76 yaşında bir kişinin de olduğu 7 kişi tarafından tecavüze uğradığı iddiası kamuya yansımış, şahıslar tutuklanmış, tecavüz mağduru olan 14 yaşındaki kız çocuğunun da 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Bakanlığınız tarafından kendisine herhangi bir adli veya maddi destek sunulmuş mudur? Konu hakkında herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Adli ve idari süreçleri takip etmekte misiniz? *1 Ocak 2003-30 Haziran 2012 tarihleri arasında, tecavüz mağduru olan 18 yaşının altındaki kız çocuğu sayısı nedir? Özellikle kadınlara yönelik fiziki ve maddi şiddetle mücadele için hangi projeler bakanlığınız tarafından ortaya konulmuş ve uygulamaya geçilmiştir? Bu kapsamda Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ifade edilen “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar” gibi tecavüzü meşrulaştıran, doğallaştıran, tecavüz mağdurunu ötekileştiren ifadelerin normalleşmesini engellemek için de bir projeniz bulunmakta mıdır? Bu konuda Sağlık Bakanı ile herhangi bir girişiminiz oldu mu?”


REDHACK HASTANELERİ HACKLEDİ

“Dilan Ne Oldu?” sorusuna yönelik konuyla ilgili olanlardan bir yanıt gelmemesi üzerine Redhack Urfa Devlet Hastanesi sitesine erişimi engelledi. Redhack Urfa Devlet Hastanesinin ardından Dilan’la ilgili şüphelerin yoğunlaştığı Siverek Devlet Hastanesinin siverekdevlethastanesi.gor. tr İnternet sitesini de erişime engelledi. Redhack ayrıca yargıtay.gov.tr sitesini de engelledi. Yargıtay 14 yaşında 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.nin “kendi rızasıyla” tecavüze uğradığı kararını onaylayarak bir “Utanç Kararını” onaylamış ve çocuğa tecavüzün gerekçesine yasal kapı açmıştı.

www.evrensel.net