İYİ Parti ve Saadet Partisi, Millet İttifakı'nın sona erdiğini duyurdu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Millet İttifakı'nın seçimlerin ardından bittiğini açıkladı.

04 Temmuz 2018 15:29
Son Güncellenme Tarihi: 04 Temmuz 2018 16:52
Paylaş

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bugün yaptıkları basın açıklamalarında Millet İttifakı'nın 24 Haziran seçimleri sonrası sona erdiğini belirtti.

ÇIRAY, İYİ PARTİ BAŞKANLIK DİVANI ÖNCESİ KONUŞTU

İYİ Parti Başkanlık Divanı, parti genel merkezinde, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında toplandı.

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, "Başkanlık Divanı'nın 24 Haziran seçimi sonuçlarını değerlendireceğini belirterek, partinin Türkiye'nin yeni siyasi tablosunu ve bu tablo ile girdiği süreci dikkatle izleyeceğini, milletin kendisine verdiği görevi eksiksiz yerine getireceğini" ifade etti.

Başkanlık Divanı'nın en önemli gündem maddesinin Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) olacağını anlatan Çıray, bunların içeriğini, demokrasiyle olan uyuşmasını ve anayasayla ilişkisini yakından takip edeceklerini kaydetti.

İktidarın, hükümet açıklanmadan bir zam furyası başlattığını söyleyen Çıray, "Hükümetin, bir eski siyasetçinin 'Seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?' sözünü adeta hatırlatan bir tavır içinde" olduğunu kaydetti.

Çıray, günlerdir çocukların güvenliğine ilişkin tartışmaların gündemde olduğuna işaret ederek, "Bu hükümet çocuklarımızı koruyamamaktadır. Geleceğini koruyamayan bir devlet kendini güven içinde hissedemez." diye konuştu.

'BİZ HER SEÇİME HAZIRIZ'

Çıray, konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Olası bir erken yerel seçimde ittifak tavrınız ne olacak, devam edecek mi? Parti olarak erken seçime hazır mısınız?" sorusuna Çıray, "Biz her seçime hazırız." karşılığını verdi.

Türkiye'nin ekonomik ve  sosyal sorunları varken, ülkenin yeniden başka bir gündeme sokulmasının bu sorunları gözardı etmek olacağını savunan Çıray, şöyle devam etti:

'MİLLET İTTİFAKI'NA İHTİYAÇ KALMADI'

"Bu ekonomik şartlarda bu hükümetin erken seçime gidebileceğini zor görüyorum. Ancak CHP kendi içindeki sorunları erteleyebilmek için böyle bir erken seçim kavramını ortaya atmış olabilir. Bizim yaptığımız iş birliği bir koalisyon değildi, bir seçim iş birliğiydi. Seçim hilelerine karşı oyların yabana gitmemesi için bir seçim iş birliği, ittifakı kurmuştuk. Bu seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu seçim iş birliğine, ittifakına şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır. İYİ Parti kendi hükmü şahsiyeti altında kendi özel siyasetini üreterek, Türk milletiyle paylaşacaktır. Erken seçimler konusunda da doğmamış çocuğa don biçmenin bir anlamı yoktur. Önce bir getirsinler görelim."

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş'un, "Milletimizin hayrına bir yasada elimizi taşın altına koymaktan geri durmayız." sözünün anımsatılması üzerine Aytun Çıray, Yokuş'un çok milli bir tavır sergileyerek, partinin yapıcı muhalefet anlayışına vurgu yaptığını aktardı.

Çıray, "Kimse burada öküzün altında buzağı aramasın. İyi niyetle partinin yapıcı muhalefetinin bir işaretini vermiştir. Bunun herhangi bir siyasi partiyle ilişkisi yoktur." diye konuştu.

İDAM TARTIŞMASI: 'ÖNCE BİR ÇIKARMAYA CESARET ETSİNLER'

İdam tartışmalarının hatırlatılması üzerine de Çıray, "Her şeyde anayasayı değiştiriyorlar da idama gelince niçin yavaş yavaş oluyormuş? Onu merak ediyorum. Önce bir çıkarmaya cesaret etsinler, çıkarsınlar, ondan sonra konuşuruz." dedi.

İYİ Parti'nin, MHP'nin rolünü alarak AKP ile yakınlaşacağı iddialarının olduğu belirtilerek, "Meclis'teki hedefiniz ne olacak?" sorusu üzerine Çıray, çok partili, çok sesli, özgür, mutlak kuvvetler ayrılığına dayalı, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemin yeni bir kardeşlik anayasasıyla inşa edilmesinin partinin kuruluş amaçlarından biri olduğunu kaydetti.

Bunu savunmaya devam edeceklerine ve iktidara geldikleri ilk seçimde bunu gerçekleştireceklerine değinen Çıray, "İYİ Parti'yi bir dahaki seçimde iktidarda göreceksiniz. Hedef, iddia ve inancımız var. Genel Başkanımız da bu iddia ve inanca bağlı, partisinin başında, hep birlikte yürüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

‘SEÇİM BİTİNCE İTTİFAK DA BİTTİ’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğllu, “İttifak olarak yerel seçimler ve parlamentoda nasıl bir karar alacaksınız?” sorusuna “Seçim bitince ittifak da bitti” yanıtını verdi.

Balgat’taki parti genel merkezinde haftalık basın açıklaması yapan Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran seçimlerinden sonra zamlar dönemi başladığını daha önce hatırlattığı konuları yeniden hatırlatma ihtiyacı duyduğunu dile getirerek “Durum daha da kötüleşiyor. Unutmayın ki ayarını bozduğunuz kantar gün gelir sizi de tartar” dedi.

“İttifak olarak yerel seçimler ve parlamentoda nasıl bir karar alacaksınız? Bir araya gelecek misiniz?” sorusuna Karamollağolu, şu ifadelerle yanıt verdi: “İttifak genel seçimlerle ilgiliydi. Seçim bitince ittifak bitti. Bizim birlikte oluşturduğumuz fikir kuvvetler ayrılığı için olmuştu. Bunun için her zaman hazırız. Ama mahalli seçimler ayrıdır. Bu orada yapılacak seçimlerle ilgili yapılacak konudur. Bir ittifak söz konusu olduğunu düşünmüyorum.”

“CHP listesinden giren milletvekillerinin istifası olacak mı?” sorusuna Karamollağolu, “Bu isimler veya başka isimler zamanı gelince ortaya çıkar. Bekleyin biraz, görürsünüz” ifadeleriyle yanıt verdi. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

İki çocuğa cinsel tacizde bulunan adama 31 yıl hapis istemi

SONRAKİ HABER

Kar yağışı etkili oldu, İstanbul beyaza büründü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa